Ikkunat tiiviiksi

Pitäisi saada kerrostaloasunnon ikkunat tiivistetyiksi vanhassa talossa. Olen kerran tehnyt sen p-tiivisteellä, mutta raot ovat sen verran eri kokoisia, että ei oikein onnistunut.
Kysynkin, tietääkö joku ammattilaista, joka hoitaisi tiivistyksen silikonitiivisteellä? Netistä en ole löytänyt tietoa tekijöistä. Asun Helsingissä.
3640
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Porvoonkadulta. Ainakin hakukoneella.

Vanhojen ikkunoiden kohdalla otetaan ensin vanhat tiivisteet pois, sitte eri kohtiin (4-10) laitetaan sinitarraa jota laitetaan tiivistyspintaan. Sitten ikkuna kiinni ja auki, sinitarrasta näkee miten paksua tiivistettä tarvitaan.
P-tiivistettä paksumpaakin tiivistettä löytyy, ilmanvaihto on sitten toinen asia.

Äänestä
  • ikku´na (myös ovien kohdalla) daranapuolelle tiivistettä ei laiteta samaan paikkaan vaan sille sivulle missä saranat on. Koska ikkunan kulma rikkoo tiivisteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tarvitsen kirjoitti:

Pitäisi saada kerrostaloasunnon ikkunat tiivistetyiksi vanhassa talossa. Olen kerran tehnyt sen p-tiivisteellä, mutta raot ovat sen verran eri kokoisia, että ei oikein onnistunut.
Kysynkin, tietääkö joku ammattilaista, joka hoitaisi tiivistyksen silikonitiivisteellä? Netistä en ole löytänyt tietoa tekijöistä. Asun Helsingissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu