Hei!
Osaisiko kukaan auttaa tai antaa vinkkejä..??
Minne kannattaisi mennä lokakuussa Alpeille? Paikka saisi olla jokin nätti alppikylä, jossa olisi kuitenkin palveluita (ravintoloita, kauppoja ym.) ja nähtävää lähiympäristössä melko paljon. Ja tietysti pitäisi päästä luontoon liikkuman kävellen/patikoiden. Se ei kuitenkaan ole "pääasia" eli ulkoilua silleen kevyesti hienoissa maisemissa ;)
Koska matka kestäisi pidennetyn viikonlopun (3-4 päivää), paikka saisi olla suht lähellä lentokenttää/ helppojen kulkuyhteyksien päässä.
Kuulostaako ihan mahdottomalta yhtälöltä näillä "vaatimuksilla"?
Hienoja ja kiinnostavia paikkojahan löytyy kyllä, mutta ongelmaksi on osoittautunut nyt se, että on vaikea saada selville minne kannattaa lentää ja kuinka pitkä matka lentokentältä on kohteeseen jne.. Siis kun itse varaa lennot ja hotellin eikä tilaa matkatoimiston kautta matkaa.
Olisi ihana saada vähän neuvoja! :)
Alpeille 3-4pväksi lokakuussa
3
459
Vastaukset
- Anni
Chamonix olisi todennäköisesti varsin lähellä sitä mitä haet. Lento Geneveen. Rauhallisesti ottaen nähtävää riittää yli pitkän viikonlopun - tosin ulkoilmapainotteisesti.
MM Aiguille du Midi - köysiradoilla melkein 4 km:n korkeuteen ja Montenversin jäävirta ovat suomalaiselle aika vaikuttavia kokemuksia.
Tällaisia alkupaloiksi:
http://www.chamonix.com/
http://www.compagniedumontblanc.fr/plan_aiguilledumidi.php - aikaan vuodesta
en kyllä menisi muualle kuin Merialpeille - Alpes Maritimes eli Nizzaan ensin.Siitä on tunnin parin ajomatkan päässä Mercantour'in luonnonsuojelualue ja tuhansia km polkuja 1000-3000 metrin välillä.
- Ganna
Kylla tanne Chamonix'hin voi tuohonki aikaan vuodesta tulla! :) Tosin sesonki aika on silloin jo loppunut (nyt jo lopuillaan), mutta silti nahtavaa ja koettavaa riittaa!! Ilmat on alkanu jo vahan viilenemaan etta ens kuussa mennaan jo ihan syksyssa, mutta silti aurinko jaksaa lammitella paivisin.
Genevesta on tanne 100km ja turisteja on viela helpotettu netista varattavilla kyydityksilla, jotka taisi olla 40e suunta (itsekin kayttanyt kerran ja hyvaksi kokenut). Matka kestaa tunnin. Myos hotellien tai muiden asuin paikkojen loytaminen (varsinkaan tuohon vuodenaikaan) ei ole vaikeaa ja joka puolelta on helppo ja lyhyt matka luontoa tutkailemaan. Ei muuta kuin tervetuloa jos Chamonix'in valitset!! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017553
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1055553- 835037
- 1394426
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113150- 492823
- 522759
- 612387
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102344Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561956