Ocean Palace/Playa de las Americas

minkälainen hotelli?

Kertokaa kokemuksistanne kyseisessä hotellissa. Onko siisti, onko uima-allas lämmitetty? Onko hotellin lähellä kauppoja ja ruokapaikkoja? 6 vuotias tyttömme on myös mukana, joten toivoisimme hotellin sopivan lapsiperheelle. Onko hotellilla ohjelmaa myös lapsille? Matka ajoittuu malliskuun puoleen väliin, olisi mukava tietää myös säästä.

5

5014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olla osoite?

      Playa de las Americas kun sijaitsee Teneriffalla ja siellä on myös tuollainen hotelli. Brasiliassa on ja sitten joissakin päin maailmaa, mutta ei taida Karibialta löytyä, vai löytyykö?

    • Ocean P

      Olimme perheen kanssa kyseisessä hotellissa marraskuun alussa 11 pv. Hotelli oli siisti ja siivous toimi hyvin. Respassa puhuttiin hyvin englantia ja henkilökunta muutenkin ystävällistä. Ala-aulassa kolme tietokonetta, jotka toimivat euron kolikoilla (1e/10min). Uima-altaan toinen puoli oli ilmeisesti lämmitetty mutta vesi oli kuitenkin ihan lämmintä molemmilla puolilla. Altaan syvyys on tytöllesi hyvä. Minkäänlaista ohjelmaa ei 6-vuotiaalle tytölle (eikä muillekaan) hotellissa ole päivisin. Itse en sellaista ainakaan huomioinut (vaikka olin osan aikaa myös selvinpäin). Eli yleistä aurinkotuoleissa löhöilyä (jos tykkää).

      Hotellin vieressä pieni supermarket ja pari ravintolaa, jotka eivät antaneet aihetta lähempään tutustumiseen. Iso hyvä kauppa on ostarilla n. 300 metriä tietä alaspäin. Samassa ostarissa 2 terassiravintolaa, joista toinen ihan hyvä (kiinalainen). Sekä Herzin autovuokraamo, jossa selvästi huokeammat hinnat kuin muualla (3 pv/75eur sis. vakuutukset). Maaliskuun säästä en osaa sanoa (kysy Visalta tai Pekalta).

      Kun menet Ocean Palaceen HUOMIOI SEURAAVAT ASIAT:

      Hotellissa oli meidän kanssa samaan aikaan hyvin vähän suomalaisia (n. 5-6 lapsetonta pariskuntaa meidän perheen lisäksi). Muut asukkaat englantilaisia. Varautukaa siis pitämään lapsellenne seuraa altaalla koko ajan.

      Hotellissa ei ole minkäänlaista päivätoimintaa asukkaille paitsi taisi olla engelsmanneille joku uima-allaslentopallopuolituntinen.

      Allasbaari kallis ja vaatimaton. (limut ja muut juomat 3e/muovimuki, olut 2e, muki 2dl)Juomat paikallisia tuotteita.

      Hotellista on aika pitkät kävelymatkat rantaan ja rantakadulla sijaitseviin ravintoloihin yhtäkkiä lähteä syömään 6-vuotiaan tytön kanssa (tosin taksit ovat puoli-ilmaisia vain muutaman euron rantaan/sivu).

      Englantilaisille hotellia myydään vain "all inclusive" -systeemillä (kts. first choice -matkatoimisto). Suomalaisille se on lisämaksusta. Paikanpäältä ostettuna tarkoittaa sitä, että koko päivän eläminen (aamiainen, allasbaari,snacks, päivällinen, illallinen ja irish pub, joka iltaisin auki) sisältyy rannekkeen hintaan (aik. 18e/lapset 9e/pv.) Tällä rahalla saa syödä ja juoda niin paljon kun haluaa koko päivän.

      SUURIN OSA huoneista sijaitsee iltadiscon kuuluvuusalueella n. 22.00 - 24.00 ja discon jälkeisten jälkimaininkien eli englantilaisten "huutosakin" kuuluvuusalueella allas-alueella. Eli jos on herkkäuninen, kannattaa nukkumaanmenoa harkita vasta klo 24 jälkeen jos huone (todennäköisesti) sattuu "sopivasti".

      Vesipuisto sijaitsee lähellä hotellia (ilmainen bussikuljetus).

      Hotelli ei ole siis läheskään esim. Tjäreborgin garden -tasoa mutta ei myöskään huonoimmasta päästä.

      Americasin rannoille ja kunnon ravintoloihin täytyy mennä taksilla.

      Hyvää lomaa!

      • tahtoo hyvään hotelliin

        Häiritsikö/kuuluiko takana menevä moottoritie sinne? Missä huoneenne sijaitsi? Millaiset huoneet?


      • ocean p
        tahtoo hyvään hotelliin kirjoitti:

        Häiritsikö/kuuluiko takana menevä moottoritie sinne? Missä huoneenne sijaitsi? Millaiset huoneet?

        Takana oleva moottoritie ei aiheuta mitään häiriötä.
        Huoneemme sijaitsi altaan puolella. Huoneet ovat keskitasoa (ei sen kummempaa mainittavaa). Huoneessa voi kätevästi tehdä aamiaisen (keittolevyt, kahvinkeitin, mikro, leivänpaahdin yms.)


    • Niko5445

      Oli 8,12,2007 kyseisessä Hotellissa Ja Hotelli on Surkea Englantilaisten takia Koska Hotelissa On Englantilaisia Työentekijäitö ja Hotelli on kokonaan Englantilaisten!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      16
      2356
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      897
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      828
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      821
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      735
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      161
      709
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      673
    Aihe