Rahapöytä vs Turnaus

Gondireissaa!

Olen tullut siihen tulokseen ettei rahapöytiä ja sittareita takomalla voi jäädä voitolle tai siis voittaa merkittäviä summia ja nousta todelliseksi ammattilaiseksi. Tai jos jää voitolle ne summat ovat mitättömiä (suhteessa aikaan ja omaan pelikassaan). Pelit kulkevat jatkuvasti pientä vuoristorataa ja vastustajat vaihtuvat tietenkin kokoajan joten taidon ja pitkäjänteisyyden merkitys on olematon. Kun vastustajat vaihtuvat joka sessiossa niin vie liikaa aikaa mukauttaa omaa peliä tuntemattoman all-in nikin peliin. Joudut melkein aina epävarmoissa tilanteissa kolikonheittoon ja sattuma eli hyvä/paha-päivä määrää lopputuloksen.

Toisaalta yksi esim. Sundaymillionin 10 sakkiin pääsy puolessa vuodessa on tuottoisampaa (n. $40 000), puhumattakaan $100 000 jos pääsee top-kolmoseksi.

Rahapöydät ovat siis ammattilaisillekin sellaista ylös-alas souvaamista jota pelataan yleensä vain sponsorin maksamilla rahoilla. ja niistä saa sitten pikkukalat kiksejä kun seuraavat niitä esim. Fulltiltillä. Peliongelmaiset nimenomaan pelaavat tuntitolkulla rahapöydissä 15tuntia päivässä jotta saavat 2% nousun bankrolliinsa..tai huonona päivänä 50% laskun..jeeeh!
Mutta jos ihan hupi tarkoituksessa haluaa rahapöytiä takoa niin parasta peliä saa jollain tasolla $0.10/0.20.

Miten te muut näette minun ajatukset? Eriäviä mielipiteitä vai samanlaisia johtopäätöksiä?

5

816

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AAAKK

      "Olen tullut siihen tulokseen ettei rahapöytiä ja sittareita takomalla voi jäädä voitolle tai siis voittaa merkittäviä summia ja nousta todelliseksi ammattilaiseksi."

      En tiedä mistä olet tämän tuloksesi repinyt, mutta ei sillä ainakaan minkäänlaista vertailupohjaa ole todellisuuden kanssa.

      "Joudut melkein aina epävarmoissa tilanteissa kolikonheittoon ja sattuma eli hyvä/paha-päivä määrää lopputuloksen."

      Turnauksissahan sitä nimenomaan kolikonheittoihin joutuu. Rahapöydässä voit aina painaa sitä "Fold"-nappulaa jos ei arvonta nappaa, turnauksissa kuivuu stäkkisi hyvin äkkiä kasaan mikäli et arvontaan lähde.

      "Rahapöydät ovat siis ammattilaisillekin sellaista ylös-alas souvaamista jota pelataan yleensä vain sponsorin maksamilla rahoilla."

      Ei, kun nimenomaan turnaukset. Turnausten varianssi on aivan älytöntä, sen vuoksi nimenomaan ammattilaiset pelaavat niitä joko sponssien rahoilla tai ostavat toinen toisiltaan osuuksia.

      "Peliongelmaiset nimenomaan pelaavat tuntitolkulla rahapöydissä 15tuntia päivässä jotta saavat 2% nousun bankrolliinsa..tai huonona päivänä 50% laskun."

      Kyllä, tuossa on nimenomaan kyse peliongelmasta. Ongelman nimi on se, että ks. pelaaja ei ymmärrä mitään itse pelistä eikä pelikassansa hallinnasta.

    • kuin olla ja voi

      Kommenttisi laittoi todella ihmettelemään. Luulin että puhuit turnausten olevan arpapeliä, mutta puhuitkin rahapelien ja sittareiden olevan arpapeliä....

      Juuri rahapeleistä ne ammattilaisetkin tienaavat rahansa. Turnaukset ovat aivan arpakauppaa. Ei tietysti ole sattumaa, että samat heput pyörivät listojen kärjessä vuodesta toiseen mutta se vaihtuvuus turnausten huippulistoilla on paljon suurempi kuin rahapelien listoilla.

      Yleensä juuri turnauksia pelataankin sponsoroiden avulla, rahapeleissä omilla rahoilla. Rahapeleissä juuri tarvitsee sitä taitoa, kun turnauksissa pitää olla tuuriakin jotta pääsee 10-parhaan joukkoon.

      Turnauksissa on vielä sekin puoli, että ne vievät helkutisti aikaa ja pitää olla hitosti tuuriakin jotta pääsee 1-5. sijoille joista saa sen suurimman palkinnon. Moni pelaaja olisi samassa ajassa tehnyt jopa paremman tuloksen rahapeleissä (tai sitten tulos olisi ollut tasaisempaa).

      Yksi wsopin kisa jäi mieleen, Juandan sai Q riverillä ja se oli ainoa kortti joka esti häntä tippumasta turnauksesta (pelaajia oli jotakin 40-60 vielä mukana). Tyyppi voitti lopussa sitten turnauksen, mutta siinä jaossa piti olla hirveä munkki jotta 40 kortin joukosta tulee juuri se yksi kortti jolla voitti sen jaon ja vältti tippumisen.

    • puutun....

      "Peliongelmaiset nimenomaan pelaavat tuntitolkulla rahapöydissä 15tuntia päivässä jotta saavat 2% nousun bankrolliinsa..tai huonona päivänä 50% laskun..jeeeh!"

      Tämä on aika typerä kommentti... Syystä että rahapeleissä juuri pitäisi päästä plussalle mikäli mielii päästä voitolle. Jokin tuurilla hankittu turnausvoitto on kaukana voitollisesta pelaamisesta.

      Pokerista tuli muuten ohjelmakin kakkosella jossa "peliongelmaiset" pyrkivät millä tahansa keinoin osallistumaan wsopin turnauksiin. Niissä oli tarkoitus voittaa, mutta eihän siitä mitään tullut. Se mikä illalla voitettiin käteispeleistä hävittiin wsopin aloitusmaksuihin... Lopulta kyllä kumpikin pelaaja pääsi turnauksen 6. parhaan joukkoon mutta jäi 5-6 sijoille. Toinen pelaaja oli kyllä useamman kymppitonnin tappiolla ennen kuin tuli tarvittava voitto ja siitäkin tuli 50.000$.

      Toki turnauksissakin voi saada rollia nopeasti pääsemällä finaalipöytään, mutta pitää olla valtavasti tuuria ja voittaa useita kolikonheittotilanteita mikäli mielii päästä juuri sinne kuuden parhaan joukkoon.

      • edelliselle

        Eivät olleet kakkosella tulevassa ohjelmassa peliongelmaisia, vaan ammattilaisia koko poppoo.


      • ammattilaisillakin
        edelliselle kirjoitti:

        Eivät olleet kakkosella tulevassa ohjelmassa peliongelmaisia, vaan ammattilaisia koko poppoo.

        Peliongelma tarkoittaa sitä että pelaa yli varojensa. Monet ammattilaisetkin voidaan lukea peliongelmaisiksi. Osa isoista pokeritähdistäkin on miljoonatappioissa.

        Vastikään olikin juttua jostakin tyypistä joka tuli toiseksi jossakin isossa turnauksessa ja kuittasi 600.000$ siitä. Käteen taisi jäädä 50.000$ kun kaikki muut meni pelaajan velkoihin, joten kyllä tässä tapauksessa voidaan puhua "peliongelmasta", vaikka "tuurin" avulla saikin ison voiton.

        Siinä ohjelmassa tämä yksi mies oli jotakin 20.000€/$ tappiolla(???) mutta sen wsopin turnauksen 5-6 sijoilta pääsi plussalle. Tosin hän putosi alkuperäisestä turnauksesta mutta pudonneille annettiin vielä jokin toinen mahdollisuus päästä turnaukseen (?) josta hän selvisi mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1858
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      126
      851
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      657
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      555
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      62
      495
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      480
    11. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    13. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      9
      456
    14. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      31
      435
    15. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      429
    16. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    17. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      415
    19. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      6
      395
    Aihe