Millainen turbo on TSI koneessa? Siis kompressori, pakokaasu vai molemmat? Löytyykö tiukempaa softaa kuten vanhempiin turboihin. Pystyykö FSI konettta lastuttamaan? Kiitos tietäville.
TSI kone?
Millainen?
41356
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Volkkarin 1.4-litraisessa TSI:ssä - jota Skodaan ei saa - on kaksi ahdinta: mekaaninen ja turbo. Tehoa 140 tai 170 hv. Tarinoita on kuulunut myös tulossa olevasta yksiahtimisesta (ilmeisestikin turbo?) n. 120-hevosvoimaisesta versiosta.
Octavian 1,8-litraisessa, 160-heppaisessa TSI:ssä on vain yksi ahdin eli turbo, samoin RS:n 2-litraisessa (200 hv).
Octaviaan saatavilla oleva 1,8-litrainen ahdettu bensakone ei ole TSI-moottori, joka tarkoittaa "kaksoisahdettua" eli mekaanisella- sekä pakokaasuahtimella varustettua moottoria. Sen sijaan tuo 1,8 litrainen on TFSI, joka tarkoittaa pakokaasuahtimella ja polttoaineen suorasuihkutuksella varustettua moottoria.
Kyllä minäkin olen aiemmin pitänyt TSI:tä kaksoisahdettuna, mutta näin Skodan webbisivuilla lukee: "Tarjolla on myös todellisia “herkkuja” - suorasuihkutteinen turbomoottori 1.8 TSI / 118 kW bensiinimoottori"
ja myös hinnastossa on "1.8 TSI".
Ja Autowikissä lukee näin: "Toukokuussa 2007 Volkswagen esitteli uuden 1,4-litraisen TSI-moottorin, jonka huipputeho on 122 hevosvoimaa. Moottorin korvaa nykymallistossa olleen 1.6 FSI -bensiinimoottorin. Erona 140- ja 170-hevosvoimaisiin TSI-moottoreihin, uudessa moottorissa ei ole lainkaan remmiahdinta."
Tällä perusteella uskaltaisin väittää, että TSI ei tarkoitaan enää välttämättä kahta ahdinta.
Tossa vähän selvennystä 1,8 TSI moottoriin...
http://www.autoexpress.co.uk/carreviews/firstdrives/209708/seat_altea.html