Debianin sammuttaminen

Voiko Debianin sammuttaa normaalisti valikosta "sammuta" ja sieltä valitsemalla sammuta kone?? Olen saanut tietoa, ettei tällainen ole mahdollista. Ainakin Ubuntussa on automaattinen virrankatkaisu.
6542
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Onko tämä joku trolli vai oletko ihan tosissasi.. olet kuitenkin voinut saada joko oikeaa tai harhaanjohtavaa tietoa.

Jos Debian asennetaan siten että oletusistunto on graafinen niin kyllä koneen pitäisi sammua ihan valikonkin kautta. Mutta jos käynnistys tapahtuu tekstitilaan ja sieltä erillisellä "startx" tms. komennolla käynnistetään grafiikka niin tällöin tosiaan oletuksena valikosta pääsee vain takaisin tekstitilaan josta järjestelmä sammutetaan "shutdown -h now" komennolla yleensä rootina (käyttäjillä ei välttämättä ole oikeuksia sammuttaa konetta).

Eli homma riippuu siitä mihin ajotasoon järjestelmä käynnistetään oletuksena ja tätä ajotason asetusta voi muuttaa inittabista. Jos buutti jostakin syystä menee ajotasoon 1 niin komento "init 2" tai "init4" nostaa järjestelmän grafiikalle, mä en nyt muista miten se debianissa olikaan tuo monenkäyttäjä verkolla ja grafiikalla.

Toki grafiikkatilassa voi antaa komentoeditoriin saman sammutuskomennon rootina "su" rootin salasana ja "shutdown -h now" tai sammutusoikeuden voi antaa myös usereille jolloin tuo jälkimmäinen komento riittää.

Tuo sun neuvojasi on ilmeisesti asentanut ensin debianin base-osan ja servereitä ja X:n vasta jälkeenpäin jolloin tämä olisi järjellä selitettävissä, jos asentaa esim. debian etchn työpöytäversion cd/dvd-levyltä ilman kikkailuja niin kyllä se muistaakseni graafiseksi menee ja on ihan normaalisti valikosta sammutettavissa.

Äänestä
  • Joo... Näinhän se on. Kun kysyy asiallisesti, niin leimataan trolliksi. Aika ihmeelliseksi on maailma mennyt. Mutta päädyit kumminki vastaamaan ja siitä suuri kiitos sinulle. Ymmärrän toki, jos täällä käy häiriköitä esittämässä "hölmöjä" kysymyksiä, joita netissä on yllättävän paljon. Mutta tämä selvisi.

    Thanks anyway

    Äänestä

  • Miten on ??? kirjoitti:

    Joo... Näinhän se on. Kun kysyy asiallisesti, niin leimataan trolliksi. Aika ihmeelliseksi on maailma mennyt. Mutta päädyit kumminki vastaamaan ja siitä suuri kiitos sinulle. Ymmärrän toki, jos täällä käy häiriköitä esittämässä "hölmöjä" kysymyksiä, joita netissä on yllättävän paljon. Mutta tämä selvisi.

    Thanks anyway

    En mä sua trolliksi leimannut, huomaathan että kyseessä on kysymys eikä väite;

    "Onko tämä joku trolli vai oletko ihan tosissasi.."

    Yritin vain varmistua asiasta sillä olet oikeassa, aika paljon häiriköitä (joihin jotkut lukevat varmaan minutkin ;D) täällä käy ja aloituksen tyyli saattaa juuri olla tuollainen.

    Älkää nyt kukaan viitsikö pistää niitä trollilinkkejä että mun tarvii opiskella mitä se trolli oikeasti tarkoittaa.. sitä paitsi trollaamisen alakulttuurit näyttivät sisältävän lähes kaiken skeidan mitä pystyy tuottamaan hehheh (mä lueskelin niitä vähän).

    Äänestä

  • Miten on ??? kirjoitti:

    Joo... Näinhän se on. Kun kysyy asiallisesti, niin leimataan trolliksi. Aika ihmeelliseksi on maailma mennyt. Mutta päädyit kumminki vastaamaan ja siitä suuri kiitos sinulle. Ymmärrän toki, jos täällä käy häiriköitä esittämässä "hölmöjä" kysymyksiä, joita netissä on yllättävän paljon. Mutta tämä selvisi.

    Thanks anyway

    UNIXien ja linuxien standardi käsky shutdown toimii aina ja kaikkialla, graafisten valikkojen toiminnasta ei voi aina olla 100% varma.

    Normaali menetelmä on tosiaan kuten jo tässäkin ketjussa on kerrottu ajaa roottina

    shutdown -h 0 "viesti loganneille käyttäjille"

    jossa nollan (0) voi kait joissain shutdown toteutuksissa jopa korvata sanalla now.
    Itse ajan aina tuon käsin käyttämättä mitään valikoita. Jos vaihtaa parametrin -h parametriksi -r niin tehdään alasajo jonka jälkeen heti bootataan uudelleen, jos satut tarvitsemaan.

    Äänestä

"Voiko Debianin sammuttaa normaalisti valikosta "sammuta" ja sieltä valitsemalla sammuta kone??"

Tottakai voi.

"Olen saanut tietoa, ettei tällainen ole mahdollista."

En tiedä kuka tuommoista on väittänyt, mutta tuo ei pidä paikkaansa.

Äänestä
  • Suurkiitos erittäin arvokkaista tiedoista. Tästä eteenpäin ja kysytään lisää, jos asian tynkää tulee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten on ??? kirjoitti:

Voiko Debianin sammuttaa normaalisti valikosta "sammuta" ja sieltä valitsemalla sammuta kone?? Olen saanut tietoa, ettei tällainen ole mahdollista. Ainakin Ubuntussa on automaattinen virrankatkaisu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu