Minulla on pari hyvinvoivaa alppikärhöä puutarhassa. Ne on istutettu parisen vuotta sitten. Tänä kesänä ne kukkivat komeasti vaaleanpunaisin kukin ja on tullut mieleeni, että voiko niitä lisätä esim. pistokkaista tai niistä kukkien tilalle muodostuvista "palleroista"?
Kärhön lisääminen
5
16133
Vastaukset
- siemenistä
Ne lähtee hyvin siemenistä,joita on juuri niissä 'palleroissa'.Katsele myös ympärille,ne siementää helposti itsekseen, voit löytää maasta valmiita taimia.
Kärhöjä voi lisätä myös alkukesän pistokkaista, kahden lehtiparin pitkuisesta pätkästä, mutta se ei ole kovin varmaa,itse en ole saanut montaakaan kasvatettua. - kolmen mummu
kärhöjen lisäämiseen sopii sekä siemenet että pistokkaat.leikkaa köynnöksen lehtikohdan ylä- ja alapuolelta 3-5 cm päästä pistokas ja upota multaan,niin että lehtikohta on mullan alla.juuret kasvaa sen alareunasta.jos lehdet on isot leikkaa pienemmäksi.kastele ,suojaa haihtumiselta ja se on siinä.siemenet syksyllä purkkiin talveksi purkki kellariin ja keväällä lämpöön.siemen kylvössä on aina risteytymismahdollisuus,mutta uudet mallit lienee tervetulleita !onnea yritykselle!!
- vasta-alkaja
Kiitos vastauksistanne! Vielä jäin pohtimaan noita siemeniä eli mistäs sen tietää että ovat sopivia kylvettäviksi? Tarkastelin tänään noita "siemenpalleroita" ja totesin siemenien olevan vielä täysin vihreitä. Ja pitäisikö ne ensin kuivattaa ja sen jälkeen kylvää?
- Tallukka
Eli siis... siemenet syksyllä purkkiin talveksi purkki kellariin ja keväällä lämpöön...
Tuota sain muutamat pallerot täynnä siemeniä... JA samanlaisia siemeniä minulla jo olikin... En vain tiennyt kärhön siemeniksi... =( Mutta nyt niitä on ja paljon.. Eli laitan siis turvetta ruukkuihin ja siemenet ruukkuun.. Laitanko sitten vielä turvetta päälle? Kastelenko yhtään?
Ja sitten kellariin jossa talvella noin -5 astetta pahimpana aikana...
Joo ja ei malleilla ole niin väliä... Uudet mallit ja kujeet on tervetulleita kunhan näkee kasvun ihmeitä ja kauniita kukkia.. =) - Rivitalopiha
Laitoin alppikärhön siemenpallon kukkapurkkiin ja hautasin purkin kasvimaahan. Keväällä nostin sen aurinkoon ja nyt on tiheä taimisto. Mietin nyt voinko jakaa sitä vai istutanko sellaisenaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle152151Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631455Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061439Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61292Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681265Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001184Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell691099Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311057En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521036Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.301029