mä alan pikkuhiljaa kypsyä tähän meidän tilanteeseen.mies tuli kotiin puol neljän aikaan ja oli jo täydessä humalatilassa.se nuokku sohvalla jonki aikaa ja lähti sitten kai taksilla juomaan lisää.kyllä masentaa ku saa olla yksin illat kotona,kärvistellä pahanolon ja väsymyksen kaa.kun ei vaan saa aikaseks jätettyä sitä.lapsikin ois tulossa.täytyy vielä katella.ei kyllä meno saa tämmösenä jatkua ku lapsi syntyy.lapsi ei saa nähä melkein jokapäiväistä juomista.tähän kyllä täytyy löytyä sitä ennen jonkinlainen ratkaisu.
taas lähti
mies juomaan
4700
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
hommaa 13v.en todellakaan suosittele kenellekkään samaa,itse kärsit,ja lapset...
Jätä se!
Selvä alkkis... Eikä tule tota lopettamaan. Kohta sulla on kaks huollettavaa.
Voi perkele noita äijiä! Meillä mies häipy juhannuksen alla 8 vuoden jälkeen eikä oo takasin tullu... Vastuuttomia tapauksia laidasta laitaan. Koita jaksaa :(
Hei!
Tosi surullista luettavaa kertomasi. Itse olen kahden alkoholistin tytär, mutta lukion jälkeen pakkasin kamat - siitä on nyt lähes 10 vuotta - ja sen jälkeen alkoi oma elämä. Nykyään olen jo kahden lapsen äiti ja minulla on mitä parhain mies. Vanhempani ovat tälläkin hetkellä taju kakaalla siellä jossain, mutta sillehän en mitään voi.
En halua sinua neuvoa tai siis uskon, että osaat tehdä oikean päätöksen. Fakta lienee kuitenkin se, että miehesi on alkoholisti. Toisaalta, yritä nähdä tilanteessa positiivisena asiana se, että voit tehdä paljonkin itsesi ja lapsesi hyväksi. Ennen kaikkea toivon sinulle rohkeutta ja voimia. Muista aina, että miehesi juo täysin sinusta riippumatta, mitkään sinun tekemisesi tai tekemättä jättämisesi eivät siihen vaikuta.
Se mitä sinä voit tehdä miehesi suhteen on AA-kerhon ehdottaminen. Mutta jos hän ei vapaaehtoisesti sinne mene, niin sitten kannattaa vaan antaa olla... ja toimia sen mukaan. Kuten joku jo kirjoittikin, tilanne tulee taatusti vain pahenemaan vuosien myötä.
Muista tämä: Aurinko paistaa vielä risukasaankin. Kaikkea hyvää sulle ja vauvallesi :)