Rupesi tuntumaan siltä

Minusta on ruvennut tuntumaan siltä, että televisio uutisten katsominen netistä on sama sisältö kuin televisio uutisten katsominen televisio vastaanottimesta.

Päivämiehessähän luki että "sisältö ratkaisee".
8444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

En ole koskaan ymmärtänyt tuota lausetta, etät "sisältö ratkaisee"
Mitä se sisältö ratkaisee???

Äänestä
  • tarkoiteta sitä, että luotetaan uskovan omaan harkintaan siinä katsooko väkivaltaviihdettä ja pornoa vai luonto-ohjelmia ja ajankohtaisia ohjelmia, kuten uutisia tai vastaavaa.

    Äänestä

  • Moraalisäteilijä kirjoitti:

    tarkoiteta sitä, että luotetaan uskovan omaan harkintaan siinä katsooko väkivaltaviihdettä ja pornoa vai luonto-ohjelmia ja ajankohtaisia ohjelmia, kuten uutisia tai vastaavaa.

    " -- luotetaan uskovan omaan harkintaan"

    Miksi sitten SRK pitää kiinni television synnillistävästä vuosikokouksen päätöksestä, jonka nojalla tuhansia uskovaisia on erotettu rauhanyhdidstyksestä ja samasta uskonyhteydestä?

    Vuosikokouksen päätöksen mukaan jokainen joka hankkii kotiinsa televisiovastaanottimen (laitteen), katsotaan uskonsa kieltäneeksi.

    Tämä päätös on edelleen vomassa. Suviseurojen tiedotustilauudessa Olavi Voittonen ja Aarno Haho totesivat Helsingin Sanomille: "Televisiopäätöstä ei ole syytä muuttaa".

    Siis ei tosiaankaan SRK luota uskovaisen harkintaan!

    Äänestä

Oletko aivan varma, ettei pitäisi kirjoittaa tele visio?

Äänestä
  • Sisältö ratkaisee.

    Äänestä

sama sisältö kun tele visio uutisia voi katsoa sohvalla löhöten ja netistä täytyy katsoa ainaki mun pöydän ääressä istuen. johan tuon järkiki sanoo että sohvalla on syntisempää, voipi tulla jotaki kiusauksia siinä niin.

Äänestä
  • Hui! ja minä kun teen SYLImikrolla töitä sohvalla istuen... siinä yhdistyy synti työntekoon!!

    Tosi perverssiä...

    Äänestä

Näin SRK on todennut, että pelkästä tv:n omistamisesta joutuu helvettiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maailmanparantaja vl kirjoitti:

Minusta on ruvennut tuntumaan siltä, että televisio uutisten katsominen netistä on sama sisältö kuin televisio uutisten katsominen televisio vastaanottimesta.

Päivämiehessähän luki että "sisältö ratkaisee".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu