Aloitin vasta opiskelun matkailun restonomiksi, mutta olen alustavasti jos miettinyt opinnäytetyötä. Joten osaisiko joku auttaa minua? Minulla on paikallisia tuttuja ulkomailla Etelä-Euroopassa suositussa turismimaassa, joten ajattelin, että tekisin opinnäytetyön siitä miten paikallisväestö suhtautuu turismiin omassa maassaan ja millaisia vaikutuksia matkailulla on paikallisten elämään. Tietääkö kukaan kelpaako tällainen restonomin opinnäytetyöksi? Vai pitääkö sen jollain tavalla liittyä Suomeen ja suomalaisiin? Ajattelin vaan, että kun minulla on ne tutut siellä ja paljon tuntemusta kyseisestä maasta niin olisi mielenkiintoista ja helppoakin tehdä juuri tuosta aiheesta opinnäytetyö.
Joo tiedän, että parhaimman vastauksen saisi opettajilta, mutta en vaan jotenkaan kehtaa näin alussa nyt alkaa kysellä kun en edes vielä tarkemmin tunne opettajia tai edes tiedä kuka hoitaa opinnäytetöitä.
Kiitos jos joku osaa auttaa!
Joo tiedän, että parhaimman vastauksen saisi opettajilta, mutta en vaan jotenkaan kehtaa näin alussa nyt alkaa kysellä kun en edes vielä tarkemmin tunne opettajia tai edes tiedä kuka hoitaa opinnäytetöitä.
Kiitos jos joku osaa auttaa!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Aihe kuulostaa mielenkiintoiselta, siitä en osaa sanoa täyttääkö oman koulutuksesi kriteerejä.
Sellainen asia tuli mieleeni, että ethän aio haastatella vain tuttujasi siellä kohdemaassa. Tieteellisemmän työn teet tietenkin niin, että suljet tutut sen ulkopuolelle.
Juttele ihmeessä opettajasi kanssa. Jos sovit aiheesta jo varhaisessa vaiheessa, osaat hyvissä ajoin miettiä opiskelemiasi asioita opinnäytetyösi valossa ja helpotat näin opinnäytetyösi kirjoittamista paljon.