Oon ollu raskaana nyt yhteen menoon 3,5 vuotta! Jokaisen kuun puolestavälistä loppuun mulla on karseet raskaus oireet.. Oksettaa, väsyttää, rinnat on hellinä yms. Mutta luvattoman säännöllisesti menkat alkaa joka kuukaus uudestaan ja uudestaan. Oon aina toivonu lasta ja sitä hartaasti odottanu ja yrittäny ahkerasti tehä. Muttas minkäs teet. Odotukset on korkeella taas:D Ehkä se oma nyytti joskus itellekki tulee.
Onnea teille kaikille joita onni on jo potkassu:)
Onnea teille kaikille joita onni on jo potkassu:)
Vastaukset 5
Vanhimmat
psykosomaattisia ja tulee juuri tuon toivomisen takia.
Onnea yritykseen.
varmaan helpommin sanottu kuni tehty.mutta meidän tutuille jotka olivat lapsettomuushoidossa,sanottiin että kannattaa olla ajattelematta koko asiaa niin tärpää kuulemma helpommin.noh,kyseiselle naiselle tuli sit joku tulehdus (en muista mikä,mutta aika vakava) ja oli sitten muutaman yön jopa sairaalassa.kun tämä pariskunta sitten vain stressasi tätä tulehdusta,eikä "kerennyt" ajatella koko raskauden tulemista,niin johan tärppäs=) et kannatta hankkia jotain muuta mill ämielensä täyttää,jottei sajattele kokoajan sitä mahdollista tulevaa raskautta.toivottavsti ei nt sentään mitään tulehdusta=) mutta kenties joku uusi harrastus tmv?=)
onnea kuitenkin yrityksiin=)
vuosia,kaikki oli "täydellistä"...vaavi vaa puuttu,sit tuli muita kierrepalloja elämään ja homma "unohdettiin" ja nyt ku aika ei oo paras mahdollinen ni hupsis, onnellista ylläriä odotellaan, viikkoja takana 9 :o)
kyllä se sieltä vielä teillekki tulee, zemppiä!!!!
pari vuotta. Sitten siltä meni yllättäin näkö ja tutkimuksissa selvisi syyksi MS-tauti. Päättivät, että vauva saa jäädä tekemättä, kun ei tiedä ehtiikö sen riittävän terveenä hoitaa aikuiseksi, mutta kas kummaa, siinä vaiheessa se olikin jo tulossa. Tuo muuta ajateltavaa näyttää toimivan, mutta lienee vähän hankala toteuttaa.
mut mulle kävi just näin... tuli muita murheita ja kerrankin lapsenteko ei ollut päälimmäisenä asiana mielessä... ja hups tulin raskaaksi!
Nyt seiska viikon lopulla kasvattelen kaksosvatsaa;)
Mulla on matkan varrella ollut myös jos jonkinlaista raskausoiretta, mutta ei itse raskautta. Nyt todellisen raskauden alkaessa oireita oli aluksi yllättävän vähän.
Onnea yritykseesi!