huh huh

Nyt tiedätte Mikkelin ihmiset, kuinka ahneita virkamiehet ovat. 25000€ lasku voidaan kirjoittaa ihan noin vaan hihasta, muka pitämättömistä lomista. Kuinka hitsi tällainen on mahdollista. Niin sanottujen herrojen ahneudella ei ole mitään rajaa, eikä mitään moraalia. Joku kontrolli pitäisi olla. Taiteilija pyytää 500€ apurahaa ja sitäkään ei ole.
sammaani
7883
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Siis täällä luullaan, että koulutus taso on maailman luokkaa. Mut ei vaan ole. Virkamiehiä tulee enemmän ja enemmän. Kansalaiset maksaa viulut. pomoja on työpaikoilla tai keskisuurissa 1kpl 3-5 työntekijää kohden. Siis aivan älytöntä rahan haaskaamista. 500Eur on joskus tiukassa taiteiliallekin. Jos on päättämässä sellainen ihminen jonka palkka 9000Eur/kk.

Tossa mun mielestä on hyvä kirjoitus OyAb:llä missä mennään.
http://keskustelu.kauppalehti.fi/t/keskustelu/thread.jspa?messageID=2298807�

En narise, mut me ollaan se Venäjä. Olemme jääneet jälkeen. Et se kertoo miös koulutus tasosta....

Äänestä
  • Kiva lukea, että joku vielä järkipuhettakin uskoo tässä raadollisessa ja ahneessa maailmassa. Kun torilla tänään litra puolukoita maksaa 15 markkaa,(2.50€) niin sitä on vaikea uskoa.

    Äänestä

PItämättömät lomat korvataan työsuhteen päättyessä useimmiten rahana, ellei niitä ole mahdollista pitää vapaana. KvTEs - antaa ohjeet näihinkin asioihin.
MIstä muuten tiedät, että lasku on kirjoittettu "tosta vaan" - perustele väitteesi?
Vai haluatko vaan muuten jauhaa täällä katkeruuksissasi?

Äänestä
  • En ole katkera, vaan ihmettelevä (luetun ymmärtäminen) Mikähän taho kaupunginjohtajan menemiset ja tulemise kontrolloi. Milloin on toimessa, milloin vapaalla. lieneekö kellokortin takana. Mene tiedä. (Muistissa on Varkauden touhut)

    Äänestä

maahan kasvaa uusi "täysijärkinen" sukupolvi, joka ri hyväksy tuollaista peliä.

Pitäkää nuoret puolenne !!
Koettakaa seurata yhteiskunnassa tapahtuvia asioita !

Äänestä

kateellisten paskan jauhantaa, hommaa ittes kaupungin johtajaksi ja kato sit mitä on palkat ja lomarahat.
Itte on äänestetty sinne päättäjät, jotka on noista palkoista päättänyt!!
Oletko ollut mukana valitsemassa vai ns. nukkuva? Jos nukkuva, pidä suusi kiinni, ei sulla ole mitään oikeutta arvostella, kun et yritä vaikuttaa yhteiskunnan toimintaan!!
Märännys!

Äänestä
  • Huh huh! kännissäkö kirjoitit?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sammaani kirjoitti:

Nyt tiedätte Mikkelin ihmiset, kuinka ahneita virkamiehet ovat. 25000€ lasku voidaan kirjoittaa ihan noin vaan hihasta, muka pitämättömistä lomista. Kuinka hitsi tällainen on mahdollista. Niin sanottujen herrojen ahneudella ei ole mitään rajaa, eikä mitään moraalia. Joku kontrolli pitäisi olla. Taiteilija pyytää 500€ apurahaa ja sitäkään ei ole.
sammaani

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu