Ruukku-basilika kuihtuu jääkaapissa nopeasti. Miten/missä lämpötilassa pitäisi säilyttää ja voiko pidentää säilymisaikaa?
Basilika
6
2802
Vastaukset
- basilika arka vedolle
säilytys yli 8 astetta. Elävä kasvi vaatii happea . Vain kimput ja muut vihanneslokeroon tms
http://www.bosch-kodinkoneet.com/foodsafe/frukt.html
http://www.finfood.fi/finfood/kasvikset.nsf/0/7AE320C445F84561C2256DE1002ACD5C?opendocument - juntti
Basilikaa on varsin helppo kloonata pistokkaista. Elinvoimainen basilika katkaistaan terävällä veitsellä hieman viistoon. Muutama lehtipari jätetään latvaan ja vartta riittävästi. Upotetaan varsi vesilasiin. Muutaman päivän kuluttua kasvi alkaa tehdä juuria, jolloin voidaan istuttaa pieneen ruukkuun. Turvepitoinen miedosti lannoitettu multa soveltuu parhaiten. Basilika ei siedä kylmää eikä vetoa, säilytetään valoisassa paikassa.
- vemp
Minulla on kasvihuone basilikaa täynnä ja harmittaa kun talvi tulee ja kuolevat tietysti - raukat.
Uskotko, että voisin ottaa talven varalle sieltä em. tavalla - tai siirtämällä suoraan purkkiin multineen? Ja menestyisivätkö sisätiloissa ja sisäilmassa?
Muuten kuivatan hetikohta loppusadon.
- harrastelijarva
Juu, ei missään nimessä saa laittaa basilikaa jääkaappiin, se on aivan liian kylmä paikka ja saat äkkiä tuhottua siellä basilikasi.
Olen itse tehnyt joskus niin, että istutan ruukkubasilikan uuteen ruukkuun (esim. saviruukku ja tavallista kukkamultaa) ja sitten ikkunalle kasvamaan. Oksia voi pätkiä josta basilika vain tuuhenee.
Mieto lannoitus niin hyvin kasvaa. (Kuivumaan ei saa päästää liiaksi eikä myöskään kestä vetoa ja kylmää.) - Basilikan ystävä
Niinkuin tuossa joku jo aiemmin kirjoitti, niin ikkunanlaudalla. Itse olen saanut basilikan pysymään hyvänä viikkoja, kun pidän purkin pienellä kukanaluslautasella ja mullan koko ajan kosteana (vesi saa jopa seistä lautasella). Basilikasta ei kannata leikata lehtiä saksilla, vaan nyppimällä jos haluaa että basilika tekee uusia lehtiä ja tuuheentuu.
- rotissööri
sen voi myös pakastaa, jolloin aromit säilyvät parhaiten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1106180Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400