Kiduttaako Jumala luotujaan

SE ON VAIN SUURI VALHE EI SITÄ RAAMATUSTA LÖYDY!!!

Te piinauskoon uskovat väitätte että Jumala ensin loisi elämää jota sitten kiduttaisi tai antaisi kidutettavan - ei päivää eikä vuotta tai sataa vuotta ei edes miljoonia vuosia vaan ikuisesti - iankaikkisesti.

Näin te väitätte ettekä edes osaa hävetä? Se on suurin valhe mitä voi olla!

Se on jo ihan toinen asia, että jos et ole Jumalan yhteydessä niin tulet kuolemalla kuolemaan ja katoat olemattomiin koska ei sinussa ole iankaikkista elämää itsessäsi! Mikä saa ihmisen uskomaan moiseen kauheuteen? Miksi kukaan voi luulla, että sellainen ihminen joka ei taivaaseen pääse joutuu IANKAIKKISEEN kidutukseen?

Mikä itu tuossa teidän harhassanne on?
Eihän se ole edes Raamatun opin mukainen. Raamatun Jumala on oikeudenmukainen ja rakkaudellinen mutta teidän oppinne on pimeää täynnä. Se on saatanallista sadismissa kiereskelyä!

Lopettakaa tuollainen Jumalan sadistiksi leimaaminen! Liian moni on joutunut siitä syystä mielisairaalaan, kun on alkanut sitä miettimään, eikä ole millään saanut sitä sovitettua Jumalan rakkaudelliseen luonteeseen.
5259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Otapa rauhallisesti. Käsityksesi Jumalasta on aika tavalla oikea, Jumalahan on rakkaus. Se on myös Raamatun mukaan näin. Mutta on toinen eli pimeä puoli, joka on asettunut vastustamaan Luojaa, ja sitä kutsutaan saatanaksi. Se on taitava manipuloimaan ihmisiä puolelleen, aina sen mukaan miltä puolelta ihmistä on kulloinkin helpompi lähestyä. Siis joko suvaitsevuuden tai suvaitsemattomuuden puolelta. Jälkimmäinen on ehkä edellistä vaarallisempi, koska ihminen erottaa sen vaikutuksen heikommin. Silloin ihminen tuntee itsensä hyväksi ja Jumalalle kelpaavaksi, mutta muut huonoiksi ja Jumalalle kelpaamattomiksi. Suvaitsevuus taas aiheuttaa sitä, että ihminen alkaa hyväksyä asioita, jotka aiheuttavat hänen elämäänsä pahaa, vaikka ne näyttäisivätkin alkuun ihan hyviltä. "Asioita" kutsutaan Raamatussa synniksi, ja ne on lueteltu kymmenenssä käskyssä. Jumalolentona saatana tietää helposti ihmisen heikkouden ja houkuttelee ihmistä esimerkiksi: Käy kerran vieraissa, ei se mitään haittaa. Itse asiassa ihminen on silloin tehnyt jo suuren valinnan, ja itsekkäästi toteuttanut omaa haluaan, unohtanut rakkauden, ja aiheuttanut paljon surua ja ongelmia. Yhdellä sillä hetkellä pieneltä näyttävällä teolla. Tämä esimerkkinä synnistä.

Uskot Jumalaan, mutta voisit tarkentaa, mitä se sinun mielestäsi tarkoittaa. Millainen rooli Jumalalla sinun mielestäsi on ihmisen iankaikkisuutta ajatellen? Onhan myös niin, että Jumala antaa ihmisen valita. Olen kuullut monen sanovan: Jumalaa ei ole. Jumalan suuruus ei ole näille ihmisille näyttäytynyt, tai sitten saatanan voima on näyttäytynyt niin paljon houkuttelevampana, etteivät he halua ajatella Jumalaa.

Äänestä
  • kun jaksoit perustellusti vastata asiallisesti, varmasti monien meidän puolesta.

    Äänestä

Tässä vain muutamia esimerkkejä Raamatusta:

Dan 12:2
Monet maan tomussa nukkuvista heräävät, toiset ikuiseen elämään, toiset häpeään ja ikuiseen kauhuun. [2. Makk. 7:9; Matt. 25:46]

Matt. 18:8
Jos kätesi tai jalkasi viettelee sinua, hakkaa se poikki ja heitä pois. Onhan parempi, että käsipuolena tai jalkapuolena pääset sisälle elämään, kuin että sinut molemmat kädet ja jalat tallella heitetään ikuiseen tuleen. [18:8,9: Matt. 5:29,30]

Matt. 25:41
"Sitten hän sanoo vasemmalla puolellaan oleville: 'Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen. [Matt. 7:23 | Mark. 9:48; Juud. 7; Ilm. 20:10,15]

Matt. 25:46
"Ja niin he lähtevät, toiset iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään." [Dan. 12:2; Joh. 5:29; Room. 2:7,8; Ilm. 20:15]

Joh. 3:36
Sillä, joka uskoo Poikaan, on ikuinen elämä, mutta joka ei tottele Poikaa, se ei pääse näkemään elämää, vaan Jumalan viha pysyy hänen yllään. [Joh. 6:47, 20:31; 1. Joh. 5:11-13]

2. Tess. 1:9    
Heidän rangaistuksenaan on ikuinen kadotus, ero Herrasta ja hänen voimansa kirkkaudesta, [Matt. 25:41]

Juud. 1:7
Niin kävi myös Sodoman ja Gomorran ja muiden sen seudun kaupunkien, jotka samalla tavoin antautuivat siveettömyyden ja luonnonvastaisten himojen valtaan: niiden saama rangaistus on varoittava esimerkki, joka muistuttaa ikuisesta tulesta. [1. Moos. 19:24,25; Jes. 13:19; 2. Piet. 2:6]

Ilm. 20:10
Saatana, noiden kansojen eksyttäjä, heitetään samaan rikinkatkuiseen, tuliseen järveen kuin peto ja väärä profeetta, ja siellä niitä kidutetaan yötä päivää, aina ja ikuisesti. [Ilm. 13:11, 14:10,11, 19:20]

Ilm. 21:8
Mutta pelkurit, luopiot ja iljetysten kumartajat, murhamiehet ja irstailijat, noidat, epäjumalien palvelijat ja kaikki valheen orjat saavat tämän palkan: he joutuvat tuliseen järveen rikinkatkuisten lieskojen keskelle. Tämä on toinen kuolema." [Jes. 30:33; Hes. 38:22; Ilm. 19:20, 20:14,15]

Äänestä

silloin kun huvittaa. Nyt se on julistanut "rauhan ajan", eli se ei hyökkäile alamaistensa kimppuun, mutta uutta "taistelujen aikaa" odotellaan jo alkavaksi SRK:n taholta.

Äänestä

Mitä järkeä on ikuisella elämällä kuoleman jälkeen? Kyllä siinä muutaman sadan vuoden jälkeen alkaa kaivata lopullista kuolemaa, jos vähänkään tajunta pelaa:D Ennemmin kuolen kerralla ja katoan niin fyysisellä kuin henkisellä tasolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


iankaikkisesti? kirjoitti:

SE ON VAIN SUURI VALHE EI SITÄ RAAMATUSTA LÖYDY!!!

Te piinauskoon uskovat väitätte että Jumala ensin loisi elämää jota sitten kiduttaisi tai antaisi kidutettavan - ei päivää eikä vuotta tai sataa vuotta ei edes miljoonia vuosia vaan ikuisesti - iankaikkisesti.

Näin te väitätte ettekä edes osaa hävetä? Se on suurin valhe mitä voi olla!

Se on jo ihan toinen asia, että jos et ole Jumalan yhteydessä niin tulet kuolemalla kuolemaan ja katoat olemattomiin koska ei sinussa ole iankaikkista elämää itsessäsi! Mikä saa ihmisen uskomaan moiseen kauheuteen? Miksi kukaan voi luulla, että sellainen ihminen joka ei taivaaseen pääse joutuu IANKAIKKISEEN kidutukseen?

Mikä itu tuossa teidän harhassanne on?
Eihän se ole edes Raamatun opin mukainen. Raamatun Jumala on oikeudenmukainen ja rakkaudellinen mutta teidän oppinne on pimeää täynnä. Se on saatanallista sadismissa kiereskelyä!

Lopettakaa tuollainen Jumalan sadistiksi leimaaminen! Liian moni on joutunut siitä syystä mielisairaalaan, kun on alkanut sitä miettimään, eikä ole millään saanut sitä sovitettua Jumalan rakkaudelliseen luonteeseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu