Ostimme juuri 300000e OKT:n Espoosta. Tilastokeskuksen mukaan asuntomme arvo on viimeisten kolmen kuukauden aikana laskenut 1.3%, joka siis tekee 1300e/kk - NETTONA! Mitä hiton järkeä on maksaa lainaa kun asunnon arvo laskee tuota vauhtia. Niin ja tämä on siis nimellishinta. Reaalihinnan laskussa pitää muistaa inflaatio, eli takkiin tulee enemmän kuin perheessä tuloja. Näin ei pitänyt käydä... ei pitänyt käydä.
Voiko näin käydä
SUOMESSA!!!
131582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
... katso hyvä tuulari KUIVAUSRUMPUA:
http://www.stat.fi/til/kihi/2007/01/kihi_2007_01_2007-06-21_kuv_001.html
VAADIMME PAREMPIA PROVOJA!!!1
Ketjussa on esitetty kiistattomia faktoja, jotka sinä koet uhkaksi henkilökohtaiselle taloudellesi. Valitettavasti heikkoutesi on nähty.
Jos kerran juuri ostit sen muka OKT:n niin ethän ole edes asunut siinä 3 kk peelo.
Taidat olla melkoinen "salaliittojen uhri"...
Voihan tuollainen olla mahdollista, mutta miksi seuraat hintakehitystä noin lyhyellä aikavälillä?
Tässäpä sinulle esimerkki; olet ostanut ok-talon vaikka sillä 300k€:lla vaikkapa vuosi sitten, jos nyt jostain syystä olisit sitä kauppaamassa niin et ehkä saisi siitä sitä 300k€ (olettaen ettet ole tehnyt mitään suurempaa remonttia tms.)
Nyt tullaan siihen että eihän sinun sitä kannata myydä, jos ei ole ihan pakko. Jos pysty maksamaan sitä normaaliin tahtiin, eikä arvonalenema ole niin suuri että pankki vaatisi lisävakuuksia niin mikäs se ongelma. Jos vaikka asut siinä sen kymmenen vuotta, niin sen hinta voi vaikka nousta.
Katsopas kun tällaista tämä on. Jos ensin noustaan kovaa, saatetaan tulla kovaa alaskin. Onneksi nyt vain on niin, ettei kovin kovasti edes ala tulla. (Harmi sillä olisin mielelläni ostanut uudehkon ok-talon halvalla)
... asuneet täällä 3kk. Kävikö tällainen asia mielessäsi?
Niinpä, olet asunut siinä vasta 3kk. Entä sitten jos asuntosi hinta on laskenut, jos sinä et ole sitä myymässä. Mitä sillä on silloin merkitystä? Ja mistä tiedät varmasti että asuntosi hinta on laskenut? Jo kolmen kuukauden päästä tilanne voi olla /-0 tai jopa pelkkää plussaa. Tai kahden, tai kolmen,.... Hoksaatko pointin?
Jos vaan pystyt maksamaan sen, niin ei mitään merkitystä.
Hintojen lasku johtuu korkojen noususta --> jos lasku jatkuu, ovat korot nousseet lisää. Lainamme ei ole "löysästi mitoitettu", joten tässä ollaan vähän niinkuin VEITSI KURKULLA. Ainut poispääsy tilanteesta olisi asunnon myyminen, mutta jollei siitäkään enää saa edes lainapääoman vertaa!!! Alkoi oikein harmittaa tuollaiset "asunto on asumista varten" filosofit. Te ette tiedä mitään lapsiperheen arjesta kun lainaköydet on vedetty piukkaan!
Omakotitalojen hinnat ovat nyt kolminkertaiset vuoteen 85 nähden. Eli hinnat nouseet kolminkertaisiksi 22 vuodessa ja tähän jaksoon mahtuu mukaan jopa suuri lama ja asuntojen hintojen romahdus.
Ei ole mitään syytä epäillä, etteikö vastaava talo maksaisi vuonna 2030 noin miljoona euroa.
Tuollaisella asenteella älä ala IKINÄ osakesäästäjäksi. Vaikutat juuri sellaiselle kaverille, joka on myymässä ja ostamassa aina väärään aikaan. Katsos kun asuntojen hinnoilla ja osakemarkkinoilla on se yhteinen piirre, että ne menevät ylös ja alas - mutta pitkällä tähtäimellä trendi on aina nouseva. Älä siis huoli mistään 1,3% laskusta, jos olet suunnitellut asuvasi talossa seuraavat 20 vuotta.
Etkö tajua että olen huolissani lähinnä korkojen noususta. Jos nousu jatkuu samanlaisena vielä 2 vuotta, on asunnon myyminen ainut vaihtoehto. Ja jos hinta on samassa ajassa laskenut tuntuvasti, emme pääse edes omillemme!
..pois, jos omasta kodista ajattelet noin! Asunnon omistaminen kun ei vaan sovi kaikille.