Olen asioinut apteekissa useasti ostaen siltä kaikennäköisiä lääkkeitä. Mutta olen pannut merkille nyt kun olen joutunut siltä hakemaan mieliala-lääkkeitä että niillä apteekin myyjillä tuntuu jotenkin olevan hauskaa kun potilas tulee hakemaan henkisiinvaivoihin lääkitystä sieltä.
Mitä tämä oikein on? Onko se apteekin myyjistä jotenkin hauskaa nähdä ihminen vaivautuneena hakemassa tällaisia lääkkeitä?
Ei se ihmiselle kenellekkään varmasti ole helppoa lähteä mielenterveyslääkkeitä hakemaan, ja kun sitten myyjä vielä virnistelee tiskin toisella puolen tilanne menee vaikeaksi potenssiin 100.
Olisi voinut luulla että apteeksissa ollaan sen verran ammattilaisia että sieltä voi käydä hakemassa huolettomasti millaisen lääkityksen tahansa, mutta ei.
Miten nämä apteekissa olevat myyjät ylipäätään koulutetaan? Vaikuttaa aika amatööritouhulta.
Mitä tämä oikein on? Onko se apteekin myyjistä jotenkin hauskaa nähdä ihminen vaivautuneena hakemassa tällaisia lääkkeitä?
Ei se ihmiselle kenellekkään varmasti ole helppoa lähteä mielenterveyslääkkeitä hakemaan, ja kun sitten myyjä vielä virnistelee tiskin toisella puolen tilanne menee vaikeaksi potenssiin 100.
Olisi voinut luulla että apteeksissa ollaan sen verran ammattilaisia että sieltä voi käydä hakemassa huolettomasti millaisen lääkityksen tahansa, mutta ei.
Miten nämä apteekissa olevat myyjät ylipäätään koulutetaan? Vaikuttaa aika amatööritouhulta.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Lääkkeenne eivät tepsi sillä te näette hallusinaatioita.
sinä joku Oraakkeli tai tietäjä? Sinä varmaan tiedätkin muiden asiat paremmin kuin he itse?
Eikös tässä hiljattain joku hoitaja mm myrkytellyt potilaita? Ja eikös kolmannenvaltakunnan kuolemanenkeli Josef Mengele ollut lääkäri? No jokseenkin kaukaa haettu esimerkki, mutta todiste siitä että näissä ns. eettistäominaisuutta vaativissa ammateissa työskentelee myös alalle sopimattomia ihmisiä.
Joten voiko olla muka mahdotonta että joku farmaseutti naureskelee mielenterveyspotilaille?
Tämä muilta niin helposti kätkettävä ilkeämielinen hymy kun on niin helppo iskeä potilaan kasvoille.
Mietippä oikein tarkkaan tätä asiaa, niin ehkä oivallat sinäkin että myös apteekissa voi olla epäsopivaa porukkaa töissä.
.
ei osaa termistöä (po. hallusinaatio).
.
.
?????
.
***
Lääkkeesi eivät tepsi sillä olet jälleen täällä vittuilemassa.
Ikävää, jos on joutunut kokemaan tuollaista pilkkaavaa kohtelua, mutta uskon että kyse oli vain yksittäistapauksesta; ainakaan itse en ole koskaan mitään vastaavanlaista huomannut. Kannattaa vaihtaa toiseen apteekkiin (mikäli on valinnanvaraa), jos kokee saavansa huonoa palvelua jossain - missään ammattiryhmässä ei oikein voi välttyä siltä, että joukkoon osuisi myös niitä vähemmän alaansa soveltuvia työntekijöitä, valitettavasti.
ovat korjattavissa lääkkeillä ja terapialla, mutta asennevamma ja kypsymättömyys eivät ole. Ne pitäisi hoitaa aivan itse ja kaikki eivät todellakaan osaa, joten ne jäävät pysyviksi vammoiksi.
Sinulla olisi kaikki oikeus tehdä valitus farmaseuttien käytöksestä apteekin proviisorille (tai mitä titteliä "the big boss" nyt kantaakin). Tee valitus nimettömänä, jos et muuten pysty, koska saamasi kohtelu ei missään nimessä ole ammattitaitoista, vaan todella törkeää. Eikä varmasti muutu miksikään, jos kukaan ei siihen puutu. Pienellä paikkakunnalla asuessa ei tuosta vain edes vaihdeta apteekkia toiseen, joten toivon todellakin, että yrittäisit pitää puolesi! Kaikki muutkin vastaavassa tilanteessa olevat hyötyisivät siitä.
On uskomatonta, millaisia idiootteja koulutuksesta pääsee läpi. Minäkin olen ns. "hullu" ja hakiessani masennuslääkeitä, jotkut työntekijät menevät selvästi paniikkiin, eivätkä uskalla katsoa silmiin. Yleensä he ovat nuoria ihmisiä, joten voi olla, että se on pelkkää kokemattomuutta. Naureskelua tms. muuta epäasiallisuutta ei ole tarvinnut ikinä sietää. Vanhemmat naisfarmaseutit ovat pikemminkin ylihuolehtivaisia siitä, osaako tyttöparka ottaa lääkkeensä oikein... Mutta holhoaminenkin on parempi, kuin tuollainen rimanalittaminen ja asiakkaiden halveksunta.
Tulipa sanottua, mutta oikeastikin - tee asiasta valitus, jos vain suinkin pystyt! Tai minä teen, jos annat puljun numeron tänne :-)
mielialalääkkeitä määrätä vähän joka vaivaan,ei ainoastaan mielenterveysongelmiin,niitähän määrätään mm.kipuun ym.Niitähän syö lähes joka toinen johonkin vaivaan,apteekin myyjät saavat olla siis naama virneessä koko ajan,voi olla,että myyjät itsekin syö niitä lääkkeitä ja ovat sen vuoksi iloisia.
Tosi kurjaa jos näin on tosiaan käynyt. Itse olen saanut varsin ystävällistä ja avuliasta palvelua, on kyllä ihan katsottu silmiin ja annettu ohjeita miten lääkkeitä käytetään. Enkä kyllä mitään muuta ole osannut odottaakaan.
Onnekseni en ole itse törmännyt tuollaiseen, mutta mennessäni hakemaan ekaa pillerilastia oli kyllä todella epämiellyttävä olo, koska vanhat vainoharhat nosti päätään. Entisessä asuinpaikassani tuollainen olisi ollut mahdollista ja jopa erittäin todennäköistä. Kyseessä oli pikku kylä jossa kaikki tiesivät kaikien asioista, juorusivat kylällä ja oli tosi ahtaat käsitykset siitä mikä on normaalia ja hyväksyttävää. Jos olisin siellä nyt, varmasti olisi apteekkari virnuillut ja mennyt sitten kertomaan kaikille että se ....... syö nyt sellaisia lääkkeitä ja heko heko. Että en tosiaan usko että kuvittelet.
Ja tarkoitukseni ei ollut yleistää tätä koskemaan koko maaseutua.
Kyllä maalla asun. Ja samanlainen ongelma minulla on paikallisen terveyskeskuksen suhteen, joten olen suosiolla käynyt yksityisellä lääkärillä toisella paikka kunnalla. Ja näköjään pitää lääkkeetkin hakea muualta kuin omalta paikkakunnalta.
mutta pitävät naamansa peruslukemilla sillä ollaan kollegoita keskenään.. Esim labran työntekijät ovat aamun labrassa ja illan apteekissa täällä..
Olemme työskennelleet useissa eri yksiköissä yhdessä ja siksi minulle ei naureskella, vaan sanotaan "laitetaanko pussiin ettei kukaan vaan nää" :D
Joo mutta leimataan täälläkin ns "kylähulluja" ja niille nauravat sellaiset hoitajat joita ei kiinnosta mt-puoli lainkaan..
Paska homma, hoitsujen kun pitäisi olla suvaitsevaisia, tasapuolisia, ystävällisiä, ymmärtäväisiä.. jotkut vaan on paskoja hoitajia eivätkä sovellu alalle.
Älä välitä niistä tai tee eteenpäin ilmoitus heidän käytöksestään
Minulla helpotti apteekissa käynti heti, kun sain oikean diagnoosin kaksi vuotta sitten ja lääkinnän kuntoon. Nyt menen apteekkiin hakemaan mielialalääkkeni kuin askin buranaa. Eli, ole hyvä ja mene lääkärisi luokse ja kerro asiastasi, ole hyvä.
Että vika onkin minun päässä? Miksi et samantien ehdottanut lobotomiaa? Onko ne lääkkeet tehneet sinusta oikein asiantuntijan muidenkin asioihin?
Taidat olla juuri niitä jätkiä jotka haluaa aina lyödä lyötyä ja vierittää syyn siitä lyödyn niskaan?