KUOPION ASUINALUEET -

MIELIPITEITÄ PYYDETÄÄN

Hei. Kuopiolaiset - kertoisitteko mielipiteenne kauniin ja viihtyisän kaupunkinne eri asuinalueista- olen järjestelemässä muuttoani sinne ja etsinnässä on vuokra-asunto. Olen antanut itseni ymmärtää,että vuokra-asuntoja on niukasti tarjolla yksityisiltä vuokranantajilta.
Millaisia ovat kaupungin vuokra-asuntojen asuinalueet, mitä ette suosittele,mikä olisi mukavaa seutua. Olen eläkeläisnainen ja toiveena olisi tietenkin rauhallinen ja viihtyisä talo,myös hyvät julkiset kulkuyhteydet suotavaa.
Olisin kiitollinen,jos jaksaisitte vastailla ja
muutenkin kertoa millaista on tulla Kuopioon uudeksi asukkaaksi...hyvää alkanutta syksyä teille sinne Kuopioon.

17

2509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja Juontotielle!!

      No tietysti Neulamäkeen ja Juontotielle!! Mitä nyt ajoittain pahoinpidellään ihmisiä,muutama tappokin saattaa tulla naapurustosskin. Sattuma paloittelumurhakin. Ja poliisit ramppaa jatkuvasti. MUTTA LOPPUJEN LOPUKSI MAHTAVA PAIKKA ASUA!!!! Tervetulloo!!!

    • Dimstar

      Oon asunut Kuopiossa reilu neljä vuotta. Asuin kirkkokadulla aiemmin vuokralla, joka oli mielestäni suhteellisen rauhallinen verrattuna siihen että oli melkein ydinkeskustassa. Toki riippuu paljolti talosta. Oon alun perin maalta kotoisin, jossa maantielle oli useita satoja metriä matkaa.

      Kyse voi olla paljolti myös tuurista, että millaiseen taloon joutuu sekä siitä että miten ottaa selville huoneistosta tietoa. Ehkä jotain saattaisi kuulla vuokranantajalta tai taloyhtiöstä. Ei välttämättä se asutusalue merkitse, vaikka se olisikin nimetty sellaiseksi alueeksi että siellä asuu kaikki hankalat tyypit niin siellä varmasti on paljon taloja missä moisesta häiriköinnistä ei ole tietoakaan.

      Nyt asunut kelloniemessä pari vuotta. Ei tästä alueesta kaikki pidä. Talo jossa asun on oikein rauhallinen. Parveke on tielle päin, jossa kulkee toinen busseista kolme kertaa tuntiin, mutta onneksi makkari pihalle päin. Joidenkin mielestä kniemi voi tuntua sellaiselta alueelta missä on teollisuutta ja että tämä olisi tylsä esimerkiksi. Itse en busseja käytä, mutta bussiliikennettä on hyvin tarjolla. Busseja kulkee kaksi - molemmat kolme kertaa tunnissa. Kelloniemen puute voi olla ehkä palvelut. Löytyy täältä kauppa, pitseria, kampaamo ja baari. Reilun kilsan päästä viereiseltä kaupunginosalta saarijärven b-alueelta taas löytyy kaksi kauppaa (toisessa posti), r-kioski, automaatti, pub. Päiväkoteja taitaa olla kelloniemessä yksi ja saarijärven b-alueella muistaakseni kaksi.

      Mitä muista alueista Kuopiosta tulee niin Särkiniemi sekä Puijonlaakso on kivannäköisiä alueita ja sieltä on hyvät kulkuyhteydet sekä ulkoilumahdollisuudet. Kyseisien alueiden arvostus on nähtävissä suoraan asuntojen myyntihinnoissa ja ehkä vuokrissakin. Toki molemmilla alueilla on myös paljon opiskeluasuntoja, mutta tietenkin nekin ovat ryhmittyneet usein samaan paikkaan.

      Löysin tuollaisen sivuston. Siellä näköjään kerrotaan paljolti erilaisia asioita Kuopion kaupunginosista.
      http://www.kuopionkaupunginosat.fi/

    • asukas jo pitkään

      Joka kaupunginosassa (ja taloyhtiössä) on varmasti omat arjen sankarinsa, mutta suosittelen oman kokemukseni pohjalta Kelloniemeä, jossa olen asunut kahteen otteeseen (asun parhaillaankin) n. 20 vuotta. Ei valittamista. Alueella on kauppa (ja pizzeria), ulkoilureittejä, julkiset yhteydet hyvät, eikä keskustaankaan pitkä matka. Lähimpään postiinkin n. 1 km. Rauhassa on saanut asustella.

      • Kelloniemen ex-asukas

        Täällä kans Kelloniemessä asunut (n. 5 vuotta), joka ei ihan hirveästi lähtisi kaupunginosaa suosittelemaan... Rauhallista ja silleen, mutta muuten seutu on mielestäni aika ankeaa ja yleisilmeenä lähinnä harmaata betonilähiötä (mehutehtaineen ja lihakuntineen). Todella vähän mitään aktiviteettejä ja ilman autoa elät bussien mukaan. Palvelu eli kauppa ihan ok, mut siinäpä se. En vaan muuttaisi takasin enää...


    • Hansku83

      Olen asustellut kuopiossa neljässä eri kaupungin osassa, joista suosikkini on puijonlaakso. Asun siellä jälleen. Ikärakenne vaikuttaa varsin vaihtelevalta, on vanhempaa porukkaa mutta myös nuoria. Yksityisen vuokrakaksio meillä on ja ihan sopiva on vuokra meille kahdelle. Palveluja löytyy joka ikäiselle.
      Haapaniemellä myös tykkäsin asua mutta kylä ne keskuskentän valot välillä häiritsi ja viikonloppuisin kahailevat teinit

      • teille tähän asti vastanneille

        Tyttäreni perhe muutti Särkisaloon ja kovasti viihtyisältä kuvista päätellen vaikuttaa - mutta ei kai kaupungin tai muiden vuokra-asuntojen tarjoamat kohteet sieltä tai Puijonlaaksosta löydy - vai löytyykö...
        Voisitteko ystävällisesti kertoa,millaisia taloyhtiöitä ovat asua ns. vuokratalot - onko tällaista asuntoa vaikeaa saada ulkopaikkakuntalaisen..otan kiitollisena vastaan kaiken mahdollisen tiedon näistä asuntoasioista.


      • taitaa kyllä

        puijonlaakson palvelut huonontua pahoin, sillä lehdissä ollut, että puijonlaaksosta häviää posti. Jatkossa posti siirtyy keskustaan.
        Eli posti-asiat on hoidettava keskustassa saakka, sitten kun nykyinen posti on lakkautettu.


    • pete**

      Palvelut on kuopion parhaimmasta päästä ja lisääntyvät koko ajan (alueelle rakennetaan koko ajan lisää ja sitä kautta ihmismääräkin lisääntyy). Ainut mitä petosella ei ole on vaatekaupat (jos kirpputoreja ei lasketa).

      Hyvät kulkuyhteydet, koska moottoritielle pääsee kätevästi ja bussejakin menee todella usein keskustaan.

      Vuokra-asuntojen kohdalla myös on otettava huomioon talojen ikä. Petosella ne ovat pääsääntöisesti uudempia kuin mualla kuopiossa.

      tottakai talokohtaisia eroja petosellakin on kuten missä tahaansa muallakin. Petonen on mainettaa parempi ja nykyään varsin rauhallinen ihmismäärään nähden.

    • Julkulaaanko

      Haluaisin Julkulan alueen asukkailta tietoa mitkä rivaritalot ovat kivoja ja mitkä ei. Harkitsemme asunnon ostoa alueelta ja tiedämme jo pari as.oy:tä joita joko välttää tai suosia. Muutenkin alueen plussat ja miinukset kiinnostaa.

    • Anonyymi

      Taidan muuttaa Kuopioon. Mitkä on parhaita asuinalueita?...

    • Anonyymi

      Ei jaksa.

    • Anonyymi

      Ritisenlahti on ykkönen.

    • Anonyymi00023

      Puijo

    • Anonyymi00024

      Peltonen!

    • Anonyymi00025

      UP!

    • Anonyymi00026

      Petonen

    • Anonyymi00032

      Petonen!

    Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      221
      2926
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      173
      2556
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      107
      1189
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      132
      1102
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      68
      1048
    6. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1045
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1002
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      338
      989
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      929
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      788
    Aihe