KUOPION ASUINALUEET -

MIELIPITEITÄ PYYDETÄÄN

Hei. Kuopiolaiset - kertoisitteko mielipiteenne kauniin ja viihtyisän kaupunkinne eri asuinalueista- olen järjestelemässä muuttoani sinne ja etsinnässä on vuokra-asunto. Olen antanut itseni ymmärtää,että vuokra-asuntoja on niukasti tarjolla yksityisiltä vuokranantajilta.
Millaisia ovat kaupungin vuokra-asuntojen asuinalueet, mitä ette suosittele,mikä olisi mukavaa seutua. Olen eläkeläisnainen ja toiveena olisi tietenkin rauhallinen ja viihtyisä talo,myös hyvät julkiset kulkuyhteydet suotavaa.
Olisin kiitollinen,jos jaksaisitte vastailla ja
muutenkin kertoa millaista on tulla Kuopioon uudeksi asukkaaksi...hyvää alkanutta syksyä teille sinne Kuopioon.

12

2255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja Juontotielle!!

      No tietysti Neulamäkeen ja Juontotielle!! Mitä nyt ajoittain pahoinpidellään ihmisiä,muutama tappokin saattaa tulla naapurustosskin. Sattuma paloittelumurhakin. Ja poliisit ramppaa jatkuvasti. MUTTA LOPPUJEN LOPUKSI MAHTAVA PAIKKA ASUA!!!! Tervetulloo!!!

    • Dimstar

      Oon asunut Kuopiossa reilu neljä vuotta. Asuin kirkkokadulla aiemmin vuokralla, joka oli mielestäni suhteellisen rauhallinen verrattuna siihen että oli melkein ydinkeskustassa. Toki riippuu paljolti talosta. Oon alun perin maalta kotoisin, jossa maantielle oli useita satoja metriä matkaa.

      Kyse voi olla paljolti myös tuurista, että millaiseen taloon joutuu sekä siitä että miten ottaa selville huoneistosta tietoa. Ehkä jotain saattaisi kuulla vuokranantajalta tai taloyhtiöstä. Ei välttämättä se asutusalue merkitse, vaikka se olisikin nimetty sellaiseksi alueeksi että siellä asuu kaikki hankalat tyypit niin siellä varmasti on paljon taloja missä moisesta häiriköinnistä ei ole tietoakaan.

      Nyt asunut kelloniemessä pari vuotta. Ei tästä alueesta kaikki pidä. Talo jossa asun on oikein rauhallinen. Parveke on tielle päin, jossa kulkee toinen busseista kolme kertaa tuntiin, mutta onneksi makkari pihalle päin. Joidenkin mielestä kniemi voi tuntua sellaiselta alueelta missä on teollisuutta ja että tämä olisi tylsä esimerkiksi. Itse en busseja käytä, mutta bussiliikennettä on hyvin tarjolla. Busseja kulkee kaksi - molemmat kolme kertaa tunnissa. Kelloniemen puute voi olla ehkä palvelut. Löytyy täältä kauppa, pitseria, kampaamo ja baari. Reilun kilsan päästä viereiseltä kaupunginosalta saarijärven b-alueelta taas löytyy kaksi kauppaa (toisessa posti), r-kioski, automaatti, pub. Päiväkoteja taitaa olla kelloniemessä yksi ja saarijärven b-alueella muistaakseni kaksi.

      Mitä muista alueista Kuopiosta tulee niin Särkiniemi sekä Puijonlaakso on kivannäköisiä alueita ja sieltä on hyvät kulkuyhteydet sekä ulkoilumahdollisuudet. Kyseisien alueiden arvostus on nähtävissä suoraan asuntojen myyntihinnoissa ja ehkä vuokrissakin. Toki molemmilla alueilla on myös paljon opiskeluasuntoja, mutta tietenkin nekin ovat ryhmittyneet usein samaan paikkaan.

      Löysin tuollaisen sivuston. Siellä näköjään kerrotaan paljolti erilaisia asioita Kuopion kaupunginosista.
      http://www.kuopionkaupunginosat.fi/

    • asukas jo pitkään

      Joka kaupunginosassa (ja taloyhtiössä) on varmasti omat arjen sankarinsa, mutta suosittelen oman kokemukseni pohjalta Kelloniemeä, jossa olen asunut kahteen otteeseen (asun parhaillaankin) n. 20 vuotta. Ei valittamista. Alueella on kauppa (ja pizzeria), ulkoilureittejä, julkiset yhteydet hyvät, eikä keskustaankaan pitkä matka. Lähimpään postiinkin n. 1 km. Rauhassa on saanut asustella.

      • Kelloniemen ex-asukas

        Täällä kans Kelloniemessä asunut (n. 5 vuotta), joka ei ihan hirveästi lähtisi kaupunginosaa suosittelemaan... Rauhallista ja silleen, mutta muuten seutu on mielestäni aika ankeaa ja yleisilmeenä lähinnä harmaata betonilähiötä (mehutehtaineen ja lihakuntineen). Todella vähän mitään aktiviteettejä ja ilman autoa elät bussien mukaan. Palvelu eli kauppa ihan ok, mut siinäpä se. En vaan muuttaisi takasin enää...


    • Hansku83

      Olen asustellut kuopiossa neljässä eri kaupungin osassa, joista suosikkini on puijonlaakso. Asun siellä jälleen. Ikärakenne vaikuttaa varsin vaihtelevalta, on vanhempaa porukkaa mutta myös nuoria. Yksityisen vuokrakaksio meillä on ja ihan sopiva on vuokra meille kahdelle. Palveluja löytyy joka ikäiselle.
      Haapaniemellä myös tykkäsin asua mutta kylä ne keskuskentän valot välillä häiritsi ja viikonloppuisin kahailevat teinit

      • teille tähän asti vastanneille

        Tyttäreni perhe muutti Särkisaloon ja kovasti viihtyisältä kuvista päätellen vaikuttaa - mutta ei kai kaupungin tai muiden vuokra-asuntojen tarjoamat kohteet sieltä tai Puijonlaaksosta löydy - vai löytyykö...
        Voisitteko ystävällisesti kertoa,millaisia taloyhtiöitä ovat asua ns. vuokratalot - onko tällaista asuntoa vaikeaa saada ulkopaikkakuntalaisen..otan kiitollisena vastaan kaiken mahdollisen tiedon näistä asuntoasioista.


      • taitaa kyllä

        puijonlaakson palvelut huonontua pahoin, sillä lehdissä ollut, että puijonlaaksosta häviää posti. Jatkossa posti siirtyy keskustaan.
        Eli posti-asiat on hoidettava keskustassa saakka, sitten kun nykyinen posti on lakkautettu.


    • pete**

      Palvelut on kuopion parhaimmasta päästä ja lisääntyvät koko ajan (alueelle rakennetaan koko ajan lisää ja sitä kautta ihmismääräkin lisääntyy). Ainut mitä petosella ei ole on vaatekaupat (jos kirpputoreja ei lasketa).

      Hyvät kulkuyhteydet, koska moottoritielle pääsee kätevästi ja bussejakin menee todella usein keskustaan.

      Vuokra-asuntojen kohdalla myös on otettava huomioon talojen ikä. Petosella ne ovat pääsääntöisesti uudempia kuin mualla kuopiossa.

      tottakai talokohtaisia eroja petosellakin on kuten missä tahaansa muallakin. Petonen on mainettaa parempi ja nykyään varsin rauhallinen ihmismäärään nähden.

    • Julkulaaanko

      Haluaisin Julkulan alueen asukkailta tietoa mitkä rivaritalot ovat kivoja ja mitkä ei. Harkitsemme asunnon ostoa alueelta ja tiedämme jo pari as.oy:tä joita joko välttää tai suosia. Muutenkin alueen plussat ja miinukset kiinnostaa.

    • Anonyymi

      Taidan muuttaa Kuopioon. Mitkä on parhaita asuinalueita?...

    • Anonyymi

      Ei jaksa.

    • Anonyymi

      Ritisenlahti on ykkönen.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      212
      14185
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      55
      5907
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      69
      5093
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      288
      3908
    5. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      141
      3648
    6. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      123
      3645
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      85
      2160
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1507
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1311
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      314
      1243
    Aihe