kiinankääpiöhamsteri

cute!

anteeksi, tän ois voinu sijoittaa tonne hamsterit-kategoriaan.. muttah kun tässä osiossa ajattelin enemmän saavani vastauksia.
Eli kiinankääpiöhamsterista, kuinka kauan keskimäärin elävät? Olen hankkimassa naarasta.
Luin wikipediasta että niitä on ns. vain yhdenvärisiä, kastanjan ruskea ja masusta luonnon valkoinen? eikö ole kokonaan vaaleaa tai jotain muutakin väriä?
mitähän sellainen kiinankääpiöhamsteri maksaisi?
minkälaiseen sen sijoittaisin? (tarkoitan: häkki, lasiterraario vai jokin muu? ja suurinpiirtein maksaisi mitä?)

toivon että joku vastaisi, vaikka nyt laitoin tämän viestin tänne. thanks :3

2

1196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......
    • ItselläniTalvikko

      Hei

      Kiinankääpiöhamsterit elävät keskimäärin 1,5- 2,5 vuotta. Hyvinhoidettuna saattavat elää jopa 3-vuotiaiksi, urokset yleensä pidempään.
      normaalin lisäksi on ns. täplikästä väriä, jolloin kiinari on vaalea ja värityksessä on myös tummempia kohtia.
      Kiinari maksaa eläinkaupasta 20e mutta kasvattajalta n.12e. Lehti- tai netti-ilmoituksista voisi saada ilmasiksikin.
      Muoviterraario tai duna olisi paras, koska kiinankääpiöhamsterit ovat niin hiirimmäisiä, että ne saattavat päästä häkin pinnojen välistä karkuuun ja lasiterraario tai vanha akvaario on epäkäytännöllinen ja raskas liikuteltava. Maksaa noin 40-140e, riippuu mistä ostat.
      Terraarion lisäksi hamsterilla pitäisi olla juoksupyörä, juomapullo, kaksi ruokakuppia (toinen tuoreelle ja toinen kuivalle ruualle), pesäkoppi (johon silputtua WC- tai talouspaperia), Wc-astia (puristepuupelettejä), pesuastia (chinchillan kylpyhiekkaa), terran pohjalle paljon puruja että hamsteri voi rakennella käytäviä, suola- ja kalkkikivi, yms, joten hamsterin ostoon ei kannata varautua sadalla eurolla.
      Kannattaa myös harkita talvikkoa, ne olvat rauhallisempia ja helpommin käsiteltäviä kuin kiinarit. Kannattaa katsoa Suomen hamsteriliiton sivuilta, sopiiko kiinankääpiöhamsteri sinulle.
      Kiva olla avuksi:3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3141
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1462
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1369
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1324
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1236
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe