Meitä lähtee 5 hengen perhe jouluksi Americasiin, eikä niin paljoa voi vaatteita ottaa mukaan että riittäisi puhdasta koko loman ajaksi. Nyrkkipyykki ja kuivaus ei innosta. Oletteko pesettäneet pesulassa pyykkejänne? Onko turkasen kallista?
Pyykin pesu reissussa
Lisssukka
72517
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ettei lomalla pestä pyykkiä, tehdä ruokaa,eikä siivota. Siinä sinulle vastaus ja tuo on järjestely juttu jos ei viikkoa ilman pyykinpesua pärjää. Halpaa se on mutta sitä ei me tehdä, ei ikinä.
Kolmen alle 10-vuotiaan kersan kanssa (joista yksi on vaippaikäinen) tulee paljon pyykkiä! Ei todellakaan huvita raahata hirveästi vaatteita mukanaan. (Sitten heti alettaisiin täällä viisastella, kun ihmisillä on paljon tavaraa mukanaan. Ei ole hyvä mitenkään päin.)
Tee sinä miten haluat, mutta älä väitä että sinun tyylisi on ainoa oikea ja ne jotka eivät tee niinkuin sinä ovat tyhmiä juntteja.
Monissa hotelleissa (ainakin paremmissa) on pyykinpesukone ja kuivatusrumpu. Olen niitä käyttänyt, eikä se ole rasittanut. Sillä aikaa kun kone ja rumpu pyörivät voi loikoilla uima-altaalla. Mieluummin minä ne pyykit siellä hotellilla pesen kuin lähden niitä raahaamaan pesulaan. Tietenkin hotellin kautta saa aina pyykit pesulaan, mutta se ei ole halpaa lystiä.
Mekään emme siivoa, mutta aamupalat tehdään itse. En halua "riiviöitteni" kanssa mennä aamupalalle hotellilla, jossa laisesi tyypit sitten mulkoilevat pahasti lapsia, jotka eivät ole koko ajan hiirenhiljaa.
Minusta tuo nyrkkisääntö oli ihan asiallisesti ilmaistu ja toimii monella, ehkä enemmän juuri pariskunnilla ja perheillä, joissa on isompia lapsia. Ymmärrän täysin, että pienten lasten kanssa tulee pyykkiä, paita/päivä, parhaana useampia ja totta kai ne pitää pestä.
"Nyrkkisäännöllä" ei takuulla ollut tarkoitus sohaista lapsiperheiden toimitatapoja, siksi minusta oudonkin ärhäkkäästi ryhdyit puolustuskannalle ja sättimään kirjoittajaa. Minusta totaalista ylireagointia, sorry.
Itse nautin, jos semmonen on tarjolla mielelläni aamiaisen hotellissa. Erityisesti britit, saksalaiset ja espanjalaiset tuovat mielellään lapsensa aamiaispöytään. Minusta hyvä niin, koska se on oivallinen tapa myös opettaa lapsia sen sijasta että ajattelee niiden olevan täysiä riiviöitä, joita ei kehtaa viedä minnekään.
Lapset ovat etelän ravintoloissa ihan normaali ja jokapäiväinen ilmiö, kukaan ei varmasti katso kieroon.
Cool down ja mukavia reissuja koko katraalle!
Ehkäpä ylireagoin ;)
Mieleeni tuli viimekeväinen keskustelu, jossa pitkässä ketjussa haukuttiin pataluhaksi köyhiksi reppanoiksi ne, jotka keittelevät itse aamukahvinsa. Samassa ketjussa syöstiin syvimpiin syövereihin ne, joilla on paljon matkatavaroita. Ja tietenkin haukuttiin lasten kanssa matkustavat jne. jne.
Kukin taaplaa tyylillään elämänvaiheensa ja tapojensa mukaan, yhtä oikeaa mallia ei ole. Vai mitä!
Eipä noista ilkeilijöistä kannata välittää, niitä täällä riittää liiankin kanssa. Jokainen maksaa itse lomansa ja tekee siellä ihan mitä huvittaa.
Itselläkin on seuraavalla reissulla aamiaiskokkaus edessä, hotellissa ei ole ateriapalveluja lainkaan. Mutta kivaa vaihtelua ja aamulenkillekin on perusteita, että saa hakea tuoreet sämpylät leipomosta.
Hirveä matkakuume iski nyt!
On ole käynyt maissa, joissa pesulahinnat olisivat niin korkeat kuin Suomessa. Portugalissa, jossa nyt asun, pesettäminen maksaa korkeintaan kolmanneksen siitä mitä Suomessa, täällä Azoreilla ehkä vain neljänneksen.
Pesulahinnat eivät välttämättä ole suhteessa tulotasoon.
Suomalainen miettii pitkään, ennen kuin vie mitään pyykkiä pesulaan korkean hintatason vuoksi.
Uskon, että pyykitön loma onnistuu. Ette varmasti ole ainoita matkailijoita, jotka haluatte viettää pyykittömän loman. Kanarialla palvelut ovat hyvät.
Ei siellä paljon pyykkiä tule kun ei paljon ole vaatteita päällä. Ainoa pestävät vaatteet on T-paita ja alushousut. Shortsit pestään jos ja kun tulevat likaiseksi.
Itse otan mukaan 3-4 vaihtokertaa ja pesen nyrkkipyykkillä pesualtaassa ja laitan parvekkeelle kuivumaan. Kuivuvat nopeasti kun siellä tuulee aina.
Voi myös ostaa paikan päältä halpoja T-paitoja ja tuoda ne kotiin pestäväksi.