Kuinka usein Hondan koneesta, jossa on VP:n 50s vetolaite, kannattaa vaihtaa vesipumpun siipipyörä? Olen ymmärtänyt, että vaihto ei ole ihan helppo homma, jos kone on paikoillaan... Onko kokemuksia vaihdosta?
Siipipyörä
VP mb2/50s
4728
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itsellä oli aikoinaan kyseinen kone Finn Flyerissa ja siitä tuli vaihdettua siipipyörä pariin kertaan.
Operaatio vaatii koneen irroituksen ja veneestä riippuu kuinka hankalaa se on. Jos kovin ahdas konehuone niin ei mikään helppo homma.
Lisäksi kasauksessa kannattaa olla huolellinen että jäähdytysvesiletku vetolaitteen sisällä tulee paikoilleen.
Siipipyörät taitaa nykyisin olla aika hakusessa?
.. toisen...yksi jäi vielä. Kuulema kysyntä on kova. Niin oli hintakin 75Eur....
Tilaavat jostain Ruotsinmaalta keväällä aina jokusen kappaleen, kun niitä niin kysytään.
Toinen paikka missä voisi olla on Top-Boat Jollaksessa. Isonsarvastontiellä, kannattaa ainakin kysyä
Vaihtooperaatio, on kettumainen ja vaatii koneen irroituksen veneestä = vene kuivatelakalle siksi aikaa. Sitten pitää "halkaista" lohkoosa alaosan sovitekappaleesta = tod.näk korkkaa kierteet =( että on vielä saatva sen impellerin kansi ehjänä (kierteet) pois. Varo sen pienen 3mm sokan kanssa hukkuu helposti, ja kasausvaiheessa tarkkana sen vesiputken kanssa että varmasti tulee oikein.
mielestänne kannattaa siipipyörä vaihtaa?
Itse vaihdoin sen siipipyörän vasta sitten kun ei vesi lentänyt pakoputkesta konetta käytettäessä. Suht helppo homma oli mutta ei viitsi varmuuden vuoksi vaihdella sitä impelleriä. Vinkiksi voisi sanoa, että älä käytä konetta kuivana syksyisin pakoputken tyhjentämiseksi vaan käytä perämoottorin huuhtelulaitetta ja aja pakkasneste läpi koneen. Mistä muuten saa hommattua niitä siipipyöriä jos tarvii, itsellä on kyllä yksi varalla mutta eihän sitä koskaan tiedä jos täytyy vaihtaa.