eräs kamalimpia asioita mitä elämässä voi tapahtua on se että hoitopaikoissa ja kouluissa väki (avustajat, ohjaajat ja opettajat) vaihtuu koko ajan. Juuri vammaisille lapsille kaikkein tärkeintä olisi että samat ihmiset ovat tukena mahdollisimman pitkään.
Omaishoitajille kamalimpia asioita suomessa on se ettei oma valtiomme ole halukas tunnustamaan tätä työtä palkkaluontoiseksi, oikeaksi työksi. Tästä johtuen meidät omaishoitajat revitään loppuun koska joudumme tekemään useaa työtä kyetäksemme elämään ja elättämään perheemme.
Asioihin on tultava muutos. Kuinka saisimme taottua noille poliitikoille järkeä päähän? Tämähän on aivan sikamainen tilanne!
Omaishoitajille kamalimpia asioita suomessa on se ettei oma valtiomme ole halukas tunnustamaan tätä työtä palkkaluontoiseksi, oikeaksi työksi. Tästä johtuen meidät omaishoitajat revitään loppuun koska joudumme tekemään useaa työtä kyetäksemme elämään ja elättämään perheemme.
Asioihin on tultava muutos. Kuinka saisimme taottua noille poliitikoille järkeä päähän? Tämähän on aivan sikamainen tilanne!
Vastaukset 5
Vanhimmat
liian vähän meteliä itsestämme.
Monasti hoitotyö jo itsessään vie voimat niin tarkkaan että ei enää jaksa tapella oikeuksistaan.
Meidän täytyy keksiä jotain, entiset keinot eivät näy auttavan.
Ei kellään ole oikeutta repiä meitä omaishoitajia riekaleiksi!
meillä ei ole voimia,olemme vähemmistöön kuuluvia,ei meitä kukaan kuuntele,katselevat vaan pitkään kun työnnän pyörätuolissa istuvaa sairasta poikaa,ilkkuvat ja ihmettelevät.vähän välittävät,omaishoitajana teen 24h täyttä työpäivää poikani elämän parhaaksi.
Ja sitten meillä on valtio joka omalla toimettomuudellaan osallistuu tähän omaishoitajien ja heidän hoidettaviensa pilkantekoon.
On meillä kans ammatti: Palkkaa et saa, työpäivä on pisin mahdollinen, oikeita lomia ja etuisuuksia ja viikonloppuja ei ole, fyysisesti ja henkisesti työ kuuluu raskaimpiin mahdollisiin ja sitten saat kuunnella vielä muitten ihmisten vittuilua siitä ettet edes oikeaa työtä tee.
Minä hoidan myös vammaista poikaani 24/7 ja yksin. En koe "tehtävääni" raskaaksi, onhan kyseessä minulle hyvin rakas lapseni. Mutta se kaikki muu paska tässä ympärillä. Kunnan ja Kelan ainainen vastahanka kaikkeen, mitä pojalleni kuuluu. Kaikki pitää hakea valitusportaan kautta. Todella väsyttävää. Tulisi joku edes joskus vastaan ja edes kysyisi, että tarvitsenko jotain. Ei vaan tule, pistävät kampoihin kaikissa asioissa. Ihmisten kateus on toinen. Kehtaavat vielä sanoa, että tienaan hyvin. Helvetti... hikinen omaishoidon palkkio.. repikööt siitä meikäläisestä hyväpalkkaisen. Ja sitten se, että olen ainoastaan omaishoitaja, en tee muuta työtä. Vittuilevat siitä, että pojan ollessa koulussa, minä maleksin. Tiedätte, että omaishoitajan päivä ei ole maleksimista. Se on ainaista kuolaisten ja pissaisten vaatteiden pyykkäystä, ruoalaittoa yms.
Olen niin täynnä tätä muuta paskaa, mitä tulee tuutin täydeltä.