Mitäpä mieltä

tuon ehkäpä koko Suomen punaisimman kaupungin asukkaat ovat siitä, pitäisikö stasi-listat julkistaa?
2497
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mielestäni kaikki listassa olevat nimet tulisi julkaista kaikissa maamme päälehdissä asiainomaisten kuvien kanssa. Sitten asiaa voitaisiin puida lehdistössä seuraavat puoli vuotta.

Äänestä

Eiköhän asiat olisi hyvä kertoa ja käydä lävitse. Nyt tätä puidaan kuukausi ja vuositolkulla. Osahan näistä on ihan omassa ahneudessa tapahtuneita kontakteja stasiin, ilmainen ruoka ja juoma kelpaa.

Ilmeisesti joukossa on kuitenkin ideologisista syistä ja nykyään kovilla paikoilla istuvista poliitikoista, kun listoja salataan. asiat olisi hyvä tutkia kun ao henkilöt ovat osin itse kommentoimassa tekemisiään.

Tietysti kun tuonaikuisia asioita tongitaan on muistettava että ajanhenki oli silloin toinen itäänpäin, vaikka rähmällään ollaan monessa asiassa vieläkin.

RL

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kotkalaiset, kirjoitti:

tuon ehkäpä koko Suomen punaisimman kaupungin asukkaat ovat siitä, pitäisikö stasi-listat julkistaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu