kala(m) ja jousimies(N)

typyh..)

kala(m) ja jousimies(n) miten sopii yhteen? kertokaa??

5

1571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edes kysyä..?

      Jousimies on tulimerkki, kalat vesimerkki, ei sovi toisilleen, järkikin sen sanoo.
      Alkuhuuma voi olla jouskarin ja kalan välillä (niinkuin muidenkin vesi -ja tulimerkkien) hurmaavaa, mutta pidemmän päälle EI TOIMI, piste!

      Ymmärtäähän sen, että jos alussa tuntuu että "tää kyllä kestää, ollaan kun luodut toisillemme", nämä kaksi merkkiä on kuitenkin täysin erilaisia, ja se kyllä tulee pidemmän ajan kuluttua näkymäänkin.
      Jousimies, vaikka sitoutuu kumppaniin, se voi olla loppujenlopuksi vaikeaa, koska jouskarihan on vapauden palvoja ;) tykkää seikkailla (en nyt tarkota pettämistä tms.), on useemmiten puhelias ja yksinkertaisesti vääränlainen kalalle, joka on herkkä, tunteellinen, kiltti (toimii kumppanin oikkujen mukaan), ja kaloilla on tapana ripustautua kumppaniinsa, eli ei paljon vapautta, vaikka itse siitä pitääkin ja sen itselleen sallisikin oli suhteessa tai ei.

      ei kannata kasata liian suuria toiveita tän suhteen varalle, jos sä horoskooppeihin vähäänkään luotat.
      mutta nämä kaksi merkkiä, alkuhuuma>ikuinen rakkaus>EI vain onnistu.

      kalat voi kokea ikuisen, tasapainoisen rakkauden skorpionien ja rapujen kanssa. härkä ja kauris ovat listasijalla 2.
      jousimies tääs leijonan tai oinaan kanssa, myös vesimiehen.

      • Melissa

        No itsellä oli kyllä päinvastoin että jousimiesM olisi ollut valmis sitoutumaan ja vaikka mitä jo tosi lyhyen tapailun aikaan, mutta itse kalana ahdistuin tästä niin kovin, että pistin koko homman poikki. Halusin enemmän vapautta ympärilleni. Ja vielä pahempi juttu oli härkämiehen kanssa. Onneksi otin askeleen eteenpäin ja jatkoin elämää ilman häntä, koska olimme todella eri aaltopituudella. Myös muun muassa kahdesta kalamiehestä kokemusta eikä kyllä oikeen sytytä.


    • kertoa

      totuuden.. EI TOIMI IKINÄ!

      Oli ensimmäinen ja viimeinen jousimiesnainen,johon tulen ikinä tutustumaan.
      Eivät ole kalojen arvoisia ja hyvä niin.

      • jouskarinainen

        Kolma lasta ja ollaan oltu jo pari vuosikymmentä yhdessä. Ymmärretään toisiamme ilman sanoja, yhteisymmärrys on täydellistä. Vaikuttaakohan että olen jouskarinainen, mutta skorpíoni nousevalta merkiltä? Lutusempaa ja ihanampaa miestä saa hakea. suorapuhuisena jouskarina täytyy vaan muista että kalat on äärimmäisen herkkä, joten kannattaa miettiä mitä suustaan päästä kun itse huonolla tuulella.


      • oikeassa olet
        jouskarinainen kirjoitti:

        Kolma lasta ja ollaan oltu jo pari vuosikymmentä yhdessä. Ymmärretään toisiamme ilman sanoja, yhteisymmärrys on täydellistä. Vaikuttaakohan että olen jouskarinainen, mutta skorpíoni nousevalta merkiltä? Lutusempaa ja ihanampaa miestä saa hakea. suorapuhuisena jouskarina täytyy vaan muista että kalat on äärimmäisen herkkä, joten kannattaa miettiä mitä suustaan päästä kun itse huonolla tuulella.

        nouseva merkkihän vaikuttaa siihen, minkälainen on toisten ihmisten seurassa, ja myös tiettyjä luonteenpiirteitä voi esiintyä.
        sun nouseva skorpioni vaikuttaa varmasti siihen, että yhteisymmärrys teidän välillä toimii.
        eli tässäkään ei voi väittää että jousimies ja kalat sopisivat toisilleen, nouseva skorpioni on tässä tapauksessa se suurin tekijä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      21
      3307
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2681
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2260
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      208
      2212
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1698
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1509
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1461
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1379
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1201
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1174
    Aihe