Tontin laajennus

Naapurissani on tila, johon on kaavoitettu kolme tonttia ja sen yksi nurkka liittyy kunnan viheralueeseen. Olisin nyt ostamassa yhtä niistä tontiksi kaavoitetuista alueista. Sitä, joka rajoittuu omaan tonttiini. En rakentaakseni sille enkä tonttia edelleen myydäkseni, vaan "suoja-alueeksi". Voiko tällaisessa tapauksessa pyytää maanmittauslaitokselta lohkomista vai onko kyseessä joku muu toimenpide? Miten etenen sen jälkeen kun olen ensin pääpiirteittäin sopinut kaupan ehdoista tilan omistajan kanssa?
52475
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos kauppakirjaan ei ole merkitty mitään velvoitteitteita rakentamisesta niin sinun ei tarvitse tehdä mitään toimenpiteitä. Jätät vaan rakentamatta. Haet vain lainhuudon.

Äänestä

Osta naapuriltasi hänen tilastaan määräala, joka on rajoiltaan asemakaavaan perustuvan tonttijaon tontin mukainen.

Kaupan jälkeen sinun on haettava saannollesi (eli kauppakirjalle) käräjäoikeudesta lainhuuto. Tämän jälkeen omistat virallisesti määräalan.

Käräjäoikeus ilmoittaa lainhuudosta automaattisesti kunnan kiinteistöinsinöörille, jota kautta tontin lohkominen tulee vireille. Mikäli kunnassa ei ole kiinteistöinsinööriä, Maanmittauslaitos hoitaa lohkomisen.

Kun lohkominen on suoritettu, niin sitten olet virallisesti tontinomistaja. Rakenna tai ole rakentamatta.

Muista kuitenkin, että kunnalla on mahdollisuus kahden vuoden kuluttua asemakaavan voimaantulosta antaa rakentamiskehotus. Jos et rakenna kolmen vuoden sisällä kehotuksesta, niin kunnalla on oikeus lunastaa tontti sinulta.

Riippuu kunnasta, kuinka hanakasti se haluaa kaavan toteutuvan. Mutta toki pääsääntö on se, että kun kaava on alueelle laadittu, niin silloin se myös toteutetaan.

Äänestä
  • Kunta voi periä korotettua kiinteistöveroa rakentamattomista tonteista...jos haluaa.

    Äänestä

Hei,olettaisin että sinun ei tarvitse tehdä muuta kuin ostaa ko tontti,jos tontinjako on kaavassa vahvistettu.Harkitsin itse vastaavassa tilanteessa tontin ostamista sisareltani samassa tarkoituksessa.Voit lukea minun kirjoitukseni kaavanmuutoksesta,joka on muuttanut mielipiteeni ostamisaikeista.Sinun ei tarvitse hakea lohkomista,se pitää tilan omistajan hakea.Kirjoituksesi perusteella saa käsityksen,että hän on sen tehnyt.Mutta varoituksen sana:lue miten minulle on käynyt.Jos olette kaavoitetulla alueella,tarkista nykyinen kaava ja siihen mahdoll haettavana olevat muutokset,ettei tule ikäviä yllätyksiä.Ja lykkyä tykö tontin ostolle jos kaikki on kunnossa!

Äänestä
  • Jos kyseessä on "kaavatontti", eikä "rekisteritontti"...eikä sitä todellakaan tarvitse hakea, kun määräalan ostaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jyri-C.Ukkonen kirjoitti:

Naapurissani on tila, johon on kaavoitettu kolme tonttia ja sen yksi nurkka liittyy kunnan viheralueeseen. Olisin nyt ostamassa yhtä niistä tontiksi kaavoitetuista alueista. Sitä, joka rajoittuu omaan tonttiini. En rakentaakseni sille enkä tonttia edelleen myydäkseni, vaan "suoja-alueeksi". Voiko tällaisessa tapauksessa pyytää maanmittauslaitokselta lohkomista vai onko kyseessä joku muu toimenpide? Miten etenen sen jälkeen kun olen ensin pääpiirteittäin sopinut kaupan ehdoista tilan omistajan kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu