mies kiertää gigantin kaukaa

giga-antti

kerronpa tähän nyt yhden jutun: tarina on tosi:

mies osti gigantista tietokoneen ja samalla myös soneran kaapeli kaistan. mies meni kotiin ja laittoi johdot ja piuhat kiinni mutta yhteys ei tominut. mies soitti giganttiin ja kysyi että onko kone rikki kun ei netti toimi. gigantista sanottiin että ei tarvita muuta kuin pistoke seinään ja piuha kiinni. käski olla yhteydessä soneraan. parinpäivän päästä tuli asentaja ja huomasi että koneesta puuttuu kanava. käski soittaa giganttiin ja kysyä kanavaa. lisäksi asentaja laittoi laskun käynnistä. mies meni käymään giganttiin ja kysyi kanavia, ei kukaan tietänyt mistään kanavista yhtään mitään. myyjäkin vain sanoi mikä ihmeen kanava? sitten eräs asiakas kuuli miehen puhuvan kanavista ja kappas tämä mies tiesi kanavat ja mistä ne saadaan. oli siinä gigantin myyjillä naamat punaisena ja olivat tosi noloina asiasta kun asiakas saarnasi myyjille asiaa jonka myyjän olisi pitänyt tietää.

8

3908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zxcvbnm

      Mistä niitä kanavia saa?

      • toimi se

        se kanava juttu on selitetty aika tarkkaan jo aikaisemmissa kirjoituksissa, kurkkaa sieltä


      • tooreborf
        toimi se kirjoitti:

        se kanava juttu on selitetty aika tarkkaan jo aikaisemmissa kirjoituksissa, kurkkaa sieltä

        siis tämä koko kanava homma on aivan pelkkää paskan jauhantaa. minulla on vista soneran ADSL liittymä eikä ole koskaan joutunut laittamaan mitään kanavia koneelle. modeemin kanavat toki laitetaan myös ADSL puolella ja niistä on pidettävä kiinni, koska muuten puhelin ja laajakaista ei toimi samaan aikaan.


      • rantanen ...
        tooreborf kirjoitti:

        siis tämä koko kanava homma on aivan pelkkää paskan jauhantaa. minulla on vista soneran ADSL liittymä eikä ole koskaan joutunut laittamaan mitään kanavia koneelle. modeemin kanavat toki laitetaan myös ADSL puolella ja niistä on pidettävä kiinni, koska muuten puhelin ja laajakaista ei toimi samaan aikaan.

        vista ja kaapeli vaati kanavan ei ADSL.


      • santala
        rantanen ... kirjoitti:

        vista ja kaapeli vaati kanavan ei ADSL.

        rantanen puhuu totta että vista vaatii kanavan ja kanava muunetaan antenni singnaalin tehon voimakkuuden mukaan. metrinen järjestelmä ATK kielellä. siitä voi olla todella paljon hyötyä kun laskee taajuuden sekä kanaavan


    • anarki

      No mut mul kävi niin, että Gigantin myyjä kirkkain silmin sanoi, ettei meillä myydä kaapelimodeemeja. Tosin kysyin vain johtoa siihen. Käski mennä DNA-putiikkiin, Mutta DNAssa mulle oli juuri sanottu (Skanssissa kaikki nuo), että eivät myy pelkkää johtoa ja käskivät Clas Ohlsonille. Siellä ei tietenkään ole kyseistä johtoa, kun ei laitettakaan. Toista Gigantin myyjää en saanut käsittämään lainkaan, mihin tarkoitukseen johtoa hain. Aikaisemmin - syksyllä muuten - sama myyjä joka nyt sanoi, ettei heillä myydä kaapelimodeemeja, niin melkein väkisin silloin syksyllä olisi myynyt myös kaapelimodeemin, mutta otin vain ulkoisen kovalevyn ja ulkoisen dvd-aseman.

      • Dollar389

        Ei siihen mitään erikoiskaapelia tarvi, ihan normi tv-antennikaapeli. Joten en nyt ymmärrä mitä oot ollu ostamassa.


    • gigaasesti

      Meillä kans emäntä kiertää Gigantin kaukaa, kun hän sinne menee joskus niin rupeaa tekemään mieli uutta keittiötä koneineen, mutta kun en ole suostunut maksumieheksi niin on ottanut kovasti nokkaansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      191
      1330
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      730
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      622
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      597
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe