mies kiertää gigantin kaukaa

giga-antti

kerronpa tähän nyt yhden jutun: tarina on tosi:

mies osti gigantista tietokoneen ja samalla myös soneran kaapeli kaistan. mies meni kotiin ja laittoi johdot ja piuhat kiinni mutta yhteys ei tominut. mies soitti giganttiin ja kysyi että onko kone rikki kun ei netti toimi. gigantista sanottiin että ei tarvita muuta kuin pistoke seinään ja piuha kiinni. käski olla yhteydessä soneraan. parinpäivän päästä tuli asentaja ja huomasi että koneesta puuttuu kanava. käski soittaa giganttiin ja kysyä kanavaa. lisäksi asentaja laittoi laskun käynnistä. mies meni käymään giganttiin ja kysyi kanavia, ei kukaan tietänyt mistään kanavista yhtään mitään. myyjäkin vain sanoi mikä ihmeen kanava? sitten eräs asiakas kuuli miehen puhuvan kanavista ja kappas tämä mies tiesi kanavat ja mistä ne saadaan. oli siinä gigantin myyjillä naamat punaisena ja olivat tosi noloina asiasta kun asiakas saarnasi myyjille asiaa jonka myyjän olisi pitänyt tietää.

8

3912

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zxcvbnm

      Mistä niitä kanavia saa?

      • toimi se

        se kanava juttu on selitetty aika tarkkaan jo aikaisemmissa kirjoituksissa, kurkkaa sieltä


      • tooreborf
        toimi se kirjoitti:

        se kanava juttu on selitetty aika tarkkaan jo aikaisemmissa kirjoituksissa, kurkkaa sieltä

        siis tämä koko kanava homma on aivan pelkkää paskan jauhantaa. minulla on vista soneran ADSL liittymä eikä ole koskaan joutunut laittamaan mitään kanavia koneelle. modeemin kanavat toki laitetaan myös ADSL puolella ja niistä on pidettävä kiinni, koska muuten puhelin ja laajakaista ei toimi samaan aikaan.


      • rantanen ...
        tooreborf kirjoitti:

        siis tämä koko kanava homma on aivan pelkkää paskan jauhantaa. minulla on vista soneran ADSL liittymä eikä ole koskaan joutunut laittamaan mitään kanavia koneelle. modeemin kanavat toki laitetaan myös ADSL puolella ja niistä on pidettävä kiinni, koska muuten puhelin ja laajakaista ei toimi samaan aikaan.

        vista ja kaapeli vaati kanavan ei ADSL.


      • santala
        rantanen ... kirjoitti:

        vista ja kaapeli vaati kanavan ei ADSL.

        rantanen puhuu totta että vista vaatii kanavan ja kanava muunetaan antenni singnaalin tehon voimakkuuden mukaan. metrinen järjestelmä ATK kielellä. siitä voi olla todella paljon hyötyä kun laskee taajuuden sekä kanaavan


    • anarki

      No mut mul kävi niin, että Gigantin myyjä kirkkain silmin sanoi, ettei meillä myydä kaapelimodeemeja. Tosin kysyin vain johtoa siihen. Käski mennä DNA-putiikkiin, Mutta DNAssa mulle oli juuri sanottu (Skanssissa kaikki nuo), että eivät myy pelkkää johtoa ja käskivät Clas Ohlsonille. Siellä ei tietenkään ole kyseistä johtoa, kun ei laitettakaan. Toista Gigantin myyjää en saanut käsittämään lainkaan, mihin tarkoitukseen johtoa hain. Aikaisemmin - syksyllä muuten - sama myyjä joka nyt sanoi, ettei heillä myydä kaapelimodeemeja, niin melkein väkisin silloin syksyllä olisi myynyt myös kaapelimodeemin, mutta otin vain ulkoisen kovalevyn ja ulkoisen dvd-aseman.

      • Dollar389

        Ei siihen mitään erikoiskaapelia tarvi, ihan normi tv-antennikaapeli. Joten en nyt ymmärrä mitä oot ollu ostamassa.


    • gigaasesti

      Meillä kans emäntä kiertää Gigantin kaukaa, kun hän sinne menee joskus niin rupeaa tekemään mieli uutta keittiötä koneineen, mutta kun en ole suostunut maksumieheksi niin on ottanut kovasti nokkaansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      707
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      610
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    6. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      579
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      184
      520
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    Aihe