On tääkin v...n kylä joku poliisi saa paikallis lehteen oman nurkkansa ja kertoo siel miten paha tää maailma on kun alkoholia myydään muualla kun alkos ja ravintoloissa!ja viel vkl:na kyl mä ainakin osaan ostaa koko vkl:n terpeet jo perjantaina ja jos loppuu sit meen baariin ihan taksilla ja sil viel poiskin tulen. mut tää heppu oli sitä mieltä et ratistakärynneet johtuu et kioskit kaupat ja huoltsikat myy olutta! onkohan tää heppu joku körttiläinen! LUKEKAA SE JUTTU NIIN NAURUT SAATTE!
lukiko kukaan???
9
1631
Vastaukset
- lukutaitoinen...
Mutta juuri noinhan siinä tapahtuu. Viinat loppuu ja lähetään autolla etsimään lisää. Kaikki ei oo noin viksuja niinkun sinä, että tajuuvat ostaa perjantaina riittävästi tai että paikkaavat puuttuvat tarpeet ravintoloiden palveluilla.
En tiedä, miten uskonnon suunta tähän asiaan vaikuttaa. Mielestäni Jyrki on puuttunut hyvin esim. julkijuopotteluun ja alaikäisten ryyppäämiseen. Katukuva on paljon siistimpi.
Kuri maassa täytyy olla, kuri, muuten menee yhteiskunta nurin... - nurkkaa
Mutta juuri noinhan siinä tapahtuu. Viinat loppuu ja lähetään autolla etsimään lisää. Kaikki ei oo noin viksuja niinkun sinä, että tajuuvat ostaa perjantaina riittävästi tai että paikkaavat puuttuvat tarpeet ravintoloiden palveluilla.
En tiedä, miten uskonnon suunta tähän asiaan vaikuttaa. Mielestäni Jyrki on puuttunut hyvin esim. julkijuopotteluun ja alaikäisten ryyppäämiseen. Katukuva on paljon siistimpi.
Kuri maassa täytyy olla, kuri, muuten menee yhteiskunta nurin... - sitä nurkkaa
Mutta juuri noinhan siinä tapahtuu. Viinat loppuu ja lähetään autolla etsimään lisää. Kaikki ei oo noin viksuja niinkun sinä, että tajuuvat ostaa perjantaina riittävästi tai että paikkaavat puuttuvat tarpeet ravintoloiden palveluilla.
En tiedä, miten uskonnon suunta tähän asiaan vaikuttaa. Mielestäni Jyrki on puuttunut hyvin esim. julkijuopotteluun ja alaikäisten ryyppäämiseen. Katukuva on paljon siistimpi.
Kuri maassa täytyy olla, kuri, muuten menee yhteiskunta nurin... Se oli tyypillistä entisen alkoholistin tai jyrkän uskonnolisuden tuntuinen kirjoitus. Asiahan on hyvä mutta kun vertaa meitä muuhun maailmaan niin kaksi jyrkästi toisiaan vastaan asettamalla kuten politiikassa lopputulos on huono. Omille lapsille opetin että viina on puhdistusainetta, viini on ruokajuoma ja olut janojuoma. Täytyy sanoa että lapsista tuli sellaisia kunnonkansalaisia että isä voi olla vain ylpeä. Miksi ei näin kasvattavat pääse kirjoittelemaan hyviä vinkkejä vanhemmille.
- Ulkona Varkaudesta
"Omille lapsille opetin että viina on puhdistusainetta, viini on ruokajuoma ja olut janojuoma."
Just joo... vai että olut oikein janojuoma *nauraa*
Omalle lapselleni opetan: vesi on janojuoma. Viiniä voi juoda ruoan, tietynlaisen, kanssa jos haluaa. Ei joka päivä tms. Viinasta VOI tehdä juhliin laimeaa boolia, jos haluaa, mutta sitä juovat vain jotkut aikuiset.
Viinasta ei tarvitse tehdä "mörköä", mutta olut janojuomana *huh huh*
Teilläpäin todellakin tarvitaan Jyrkiä :D
- Jos hyykin, niin joskus yli...
Olen aivan samaa mieltä! Ei holhoamaan tarvitse alkaa, jos joukossa on hölömöjä ja hörhöjä jotka eivät osaa nauttia alkoholia.
Sillä kun katsomme aikaa taaksepäin, on periaatteesti kaikki virkavallan tekemät muutokset saada suomalaiset raittiimaksi, tai ajamaan turvallisimmin auto. Niin menneet pahasti hatelikkoon ja kuka siitä vain on rikastunut virkavallan suopeasta kannanotto halukkuudesta johtuen? No autokoulut ja kaikki muut tahot, mukaan lukien sieltä löytyy itse valtiokin ryöstö puuhissa lääkäreitä foto kauppiaisiin asti. Sillä aina kun olevinaan keksitään jokin keino jonkin virkamiehen toimesta, niin minkä vit,,,,kia siitä aina pitää maksaa? Kun se ei kumminkaan toimi, niin kuin nyt tää ajokortti hölömöilykin. kaksi (2)osainen. . . .MITÄHÄN VIELÄ LISÄÄ ÄLYTTÖMYYKSIÄ. - hekoheko7
nyt jo Iltalehdessä!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200709056537879_uu.shtml- Rattijuopot kuriin!
Varoitustarrojen liimailu viinapulloihin on näpertelyä. Jyrki Haapala on siinä aivan oikeassa.
Mutta itse en henk.koht. usko, että alkoholimyynnin lopettaminen toisi muutosta liikennekäyttäytymiseen. Tai ehkä olen väärässä... olisin mielelläni väärässä. Rattijuoppous on kamalaa ja voisihan tuotakin kokeilla. - kaikkiko?
Rattijuopot kuriin! kirjoitti:
Varoitustarrojen liimailu viinapulloihin on näpertelyä. Jyrki Haapala on siinä aivan oikeassa.
Mutta itse en henk.koht. usko, että alkoholimyynnin lopettaminen toisi muutosta liikennekäyttäytymiseen. Tai ehkä olen väärässä... olisin mielelläni väärässä. Rattijuoppous on kamalaa ja voisihan tuotakin kokeilla.Nyt tämä Setä Samuli leimaa mopoilijat Terroristeiksi.Joudummeko kohta Guantanamoon kuulusteltaviksi mopoilusta? NWO tulee,oletko valmis? En tiedä teistä muista, mutta alan voimaan pahoin kun kuulen tätä PASKAA perkele!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli399361"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn413948Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.392634Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1272556Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1022509Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on271977Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait161655Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.331457- 711287
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1791177