Mietin lapselleni Onni- nimeä. Onko se jo liian kulunut? Entä sitten, jos isompana Onni-pojan elämä onkin yhtä epäonnea? Onko se sitten kornia olla sellainen nimi?
Onni-nimestä
kyselen
4562
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onni on nimi siinä missä joku Aleksikin. se nyt vain sattuu tarkoittamaan onnea.
sama se, kuin tuttavani nimi oli Laina eikä hän siltikään ollut lainassa keneltäkään.
siinä minun mielipiteeni :) Onni on ihanin nimi minkä tiedän.
Onni on hyvä nimi, ei liian yleinenkään. Tunnen vain yhden Onni-pojan, viakk aolen lapsialalla.
Onni kuvaa vaikka sitä onnea, mikä on saada ihana poika.
Nimen taivutuskin on jo aika hankala. Esim. Onnea Onnelle vai Onnille. Lapset kärsivät kovin erikoisista nimistä. Jos kestät sen, että lapsesi tulee syyttämään sinua nimen antamisesta, niin siitä vaan. Onni on vanhanaikainen nimi ja siksikin todella erikoinen. Lapselle se voi olla kiva nimi, mutta entä kun miehen pitäisi aikuisena olla maskuliininen? Onni ei nimenä sitä ole, vaan siitä tulee mieleen vain pyöreäposkinen pikkupoika.
Meille on tulossa pikkuinen ensi keväänä ja innoissamme olemme jo nimenkin valinneet, jos tuleva sinappikone sattuu poika olemaan. Onni. Siinä kaunis nimi kuvaamaan onneamme ja onpa tuo minun ukkinikin nimi. Tuskin nimi miestä pahentaa. Eiköhän se lannistumisen tms. syy ole ihan jossain muussa kuin nimessä, varsinkin aikuisella ihmisellä. Ja jos joku kokee oman nimensä aivan ylivoimaiseksi, niin voihan sen sitten vaihtaa. Ottaa käyttöön toisen nimensä tai vaihtaa kokonaan. Jokaiselle on kuitenkin annettu elämässä valinnan vapaus! Ja tuskin ketään lasta voi nimettömäksikään jättää odottamaan hetkeä jolloin lapsi on kykenevä sen itselleen valitsemaan.