Moni keskiasteen opiskelija on mennyt työelämään ja liittynyt ammattiliittoon ja maksanut jäsenmaksujaan tunnollisesti. Moni on samalla pätkätöissä ja samalla työelämän vaatimukset ovat kiristyneet niin paljon, että opintoja on pitänyt täydentää esim. amk-tutkinnoksi, jotta olisi jonkinlaisia mahdollisuuksia hakea vakituista paikkaa. Mutta miten käykään pätkätyön jälkeen aikuisopiskelijalle, vaikka hän opiskelisi alle 25 lähituntia kuukaudessa iltaisin tai viikonloppuisin? Hänellä ei ole oikeutta opintotukeen eikä työttömyysturvaan, koska Kela katsoo hänet sivutoimiseksi opiskelijaksi ja työvoimatoimisto lain mukaan tutkintotavoitteisena opiskelijana päätoimiseksi opiskelijaksi. Eli miten sitten käykään? Jos aikuisopiskelija eroaa oppilaitoksestaan, ei ole varmaa, pääseekö enää myöhemmin takaisin. Niinpä ainoaksi vaihtoehdoksi monille jääkin kuntien sosiaalitoimiston toimeentuloluukulle meneminen...
Mutta sekään ei käy, jos on ennättänyt sitä ennen hankkia jotain omaisuutta tai on puolisolla liian hyvät tulot, vaikka hän ei antaisi mitään puolisolleen, joten sitten olisi väliaikaisesti erottava puolisosta, realisoitava sääsätöt jonnekkin sukanvarteen ja sitten haettava sossusta rahaa, jotta ei tarvitsisi keskeyttää opintoja. Hei työvoimaministeri! Onko tässä mitään järkeä??? Entäs, kun jotkut työvoimatoimistot antavat kivalle pärställe myönteisen lausunnon työttömyyskassaa varten, mutta ei-kivalle pärställe kielteisen lausunnon, riippuen mielialasta ja laintulkinnasta. Olen kuullut, että ihmisen ovat epätasa-arvoisia esim. tämän perusteella. Eikö tässä rikota tasa-arvolakia?
Mutta sekään ei käy, jos on ennättänyt sitä ennen hankkia jotain omaisuutta tai on puolisolla liian hyvät tulot, vaikka hän ei antaisi mitään puolisolleen, joten sitten olisi väliaikaisesti erottava puolisosta, realisoitava sääsätöt jonnekkin sukanvarteen ja sitten haettava sossusta rahaa, jotta ei tarvitsisi keskeyttää opintoja. Hei työvoimaministeri! Onko tässä mitään järkeä??? Entäs, kun jotkut työvoimatoimistot antavat kivalle pärställe myönteisen lausunnon työttömyyskassaa varten, mutta ei-kivalle pärställe kielteisen lausunnon, riippuen mielialasta ja laintulkinnasta. Olen kuullut, että ihmisen ovat epätasa-arvoisia esim. tämän perusteella. Eikö tässä rikota tasa-arvolakia?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Laita valitus ministerille. Älä 24-palstalle.
Noinhan tuo juttu on. Olen samaa mieltä toisen vastaajan kanssa, että tuosta jutusta kannattaisi tehdä vähän suurempikin numero. Itse olen joskus noista koulutusjutuista kirjoitellutkin päättäjille, koska työn puolesta tuon asian laidan tiedän.
Kirjoitapa siis kansanedustajille ja työministerille. Ei siitä ehkä apua ole, mutta yrittänyttä ei laiteta. Homma käy nykyisen näpsästi, kun voi lähettää sähköpostia ja e-mail osoitteet löytyvät sekä Eduskunnan että valtioneuvoston sivustoilta.
Minulle on käynyt pari kertaa niin, että kun olen kirjoittanut systeemin epäkohdista asianomaiselle viranomaiselle, niin siihen on tullut muutos muutaman kuukauden sisällä. En tiedä sitten, onko asiaan vaikuttanut minun kirjoitteluni, vaiko olisiko muutos tullut muutenkin.
Asiasi on törkeä ja siksi äärettömän tärkeä, joten kannattaa meuhkata laajalla rintamalla.
Mielestäni voisit edellisten ehdotusten lisäksi yrittää saada kirjoituksesi julkaistua joidenkin laajalevikkisten lehtien mielipidepalstoilla. Niitä luetaan paljon ja poliitikotkin joutuvat usein ottamaan niissä esitettyihin räikeimpiin vääryyksiin kantaa.
Olen jo kerran tehnyt valituksen ammattiliiton kautta, vailla tuloksia. Ja olen jo kerran kirjoittanut entiselle työministeri Filatoville, mutta hänen toimistostaan joku kirjoitti, että kyllä se lainpykälä on oikein, että työvoimaviranomaiset voivat alueellaan suvereenisti päättää, kuka on päätoiminen opiskelija ja kuka on työnhakija. Ja voivat itsevaltaisesti päättää, että tutkintotavoitteinen monimuoto-opiskelija muutamalla lähijaksolla on päätoiminen opiskelija ja piste.
Eli tuppukylän työvoimavirkailijat ovat niin kateellisia, että haluavat häätää naapurinsa pois koko kunnasta, jotta saisivat kodin pilkkahintaan itselleen tai mieleisilleen tuttaville lunastettua. Meno on kuin Venäjän Karjalassa täällä tuppukylässä, mitään palveluja ei kohta enää ole. Eli minun tuppukylässäni jos opiskelet tutkintotavoitteista koulutusta vaikka tunninkin kuussa, menetät oikeutesi olla työnhakija ja samalla mahdollisuuden työttömyyskorvaukseen, vuorotteluvapaansijaisuuksiin tai yrittäjän starttirahaan. Niin se on, ne odottaa, että keskeyttäisin opinnot tämän takia ja sitten voisivat tarjota mitättömiä työllisyyskursseja, joista ei valmistu minnekkään... Ja tuppukylän työvoimavirkailijat eivät ajattele, että maksettu työttömyyskorvaus liitolta menisi oman kunnan hyväksi verotuloina, paikallisiin kyläkauppoihin lisääntyneenä ostovoimana ja taas lisäisi työllisyyttä... Hyvinvointiyhteiskuntakäsite on heille ihan vieras asia omassa tuppukylässä.
En aio taistella heitä vastaan, sillä tämä on pieni paikkakunta ja luulempa, kun olen heidän profiilejaan tutkaillut, että he ovat psyykkisesti häiriintyneitä (jopa skitsoja)ja eivät osaa asettua toisen ihmisen asiaan, vaan haluavat valtiolta sen palkkansa ja kiusaavat ihmisiä ihan ilokseen... sekös tuottaa suurta nautintoa. Eli jos työministeriöstä siunataan tällaista, niin turha se on tuulimyllyjä vastaan taistella, sillä entinen sosiaalidemokraattinen ja nykyinen vihreä työministeriö esikuntineen ei aja vähävaraisten asiaa vaan ovat itseasiassa suurimman luokan fasisteja työttömien kyykyttämisessä ja pallottamisessa luukulta toiselle!
No, täytyy kattella jotain hommaa sitten, kun kukkaron pohja alkaa näyttämään pohjalukemia, mutta prostituoiduksi en kyllä rupea (eikä varmaan viisikymppisenä siihenkään pääse vaikka on tiukka se yks juttu ja veressä ei ole minkäänlaisia sukupuolitautimikrobeja eli olen puhdas kuin pulmunen :-( ), huumekuriiriksi tai harmaan työn tekijäksi tai varkaaksi, vaikka rahat loppuisivat kokonaan! Sitten pitänee väliaikaisesti keskeyttää nuo ammattikorkeakouluopinnot iltakoulusta ja hakea uudelleen - jos sattuu pääsemään. Ehkä kuitenkin saan ne opinnot käytyä, kun syön paljon marjoja metsästä, sieniä ja muita itsekasvatettuja syötäviä ja ajattelen positiivisesti.
Ollaan jo puolison kanssa juteltu maasta poismuutosta. Kunhan saan opintoni valmiiksi, ehkä lähden tästä surkeasta maasta - lopullisesti. Varmaan ulkomailla miljoonakaupungeissa löytyy työtä yllin kyllin tekevälle, luotettavalla ja kielitaitoiselle!
Ymmärrän kyllä, että tilanne ottaa sinua pattiin. Ja aivan aiheellisesti.
Ehdotin mielipidepalstoja juuri sen takia, ettei ministerille kirjoittelut välttämättä auta, kun ne eivät (pahimmillaankaan) aiheuta julkista kohua tai keskustelua. Mutta jos saat kirjoituksen läpi mielipidepalstalla, olet jo voittanut paljon!
Mielestäni nyt olisi erinomainen hetki kirjoittaa aiheesta mielipidepalstoille, kun työministeriössä on muutoksia ja mullistuksia menossa. Mielestäni myös sinun kokeemaasi ongelmaan pitäisi saada totaalinen muutos.
Koeta nyt vielä jaksaa ja lähetä tekstisi eteenpäin!