lihahksista

moi! ois yks ongelma... oon kohta jo 15, mut vaikka mä treenaan 3-5 kertaa viikossa ja teen viel himas lihaskuntoo niin mun käsilihakset ei kasva. vai kasvaaks lihakset vast myöhemmin, sillee kerralla ja kunnolla :D ?
6911
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

noniin, ihan lähtökohtasesti en tuossa iässä alkais varsinaista lihasmassaa viellä kasvattaa, jänteet ja luusto ei ole viellä täysin kehittyneet joten myöhemmällä iällä voi seurata vakavampiakin ongelmia.

En kuitenkaan sano että pitäisi kokonaan jättää tekemättä, pienillä painoilla pidempiä sarjoja (10->) ja tekniikkaa kohdalleen. Ja kannattaa pyrkiä harrastamaan mahdollisimman monipuolista liikuntaa ihan hyvän peruskunnon saamiseksi. Parin vuoden päästä sitten suunnittelemaan treeniä uudelleen, mikäli kehonrakennus on ideana.

Perus periaattena lihasten kasvamiseen on että syöt paljon proteiinipitoista ruokaa. (liha ja kananmuna esim.) Ja salilla 70-80% maksimipainoista, lyhyitä sarjoja. Ja harjoittelun monipuolisuudesta täytyy myös pitää huolta jotta tukilihaksisto kehittyy ja tukee oikea oppista suoritusta.

toivottavasti tästä on sinulle jotain apua.

Äänestä

perus treenejä kun tekee nii se riittää, ei kannata raskailla painoilla vielä tehdä mitään treeniä. kunhan tarpeeks treenaat nii rupee näkymään lihakset, ensinhän ne kiinteytyy.

Äänestä

ei kannata alottaa noin nuorena.. tulee kasvuhäiriöitä ja muuta.. :D

Äänestä
  • Mitään kasvuhäiriöitä tule. Tietenkin kaikki on yksilöllisitä, mutta jos oikealla tekniikalla ja järkevillä painoilla(en tarkoita mitään max 10kg) treenaa, niin mitään ongelmaa. Järkeä saa tietenkin käyttää eli jos olet fyysisesti 10 vuotiaan tasolla niin kannattaa varmaan muutama vuosi odottaa.

    Äänestä

levossa joten älä treenaa liikaa varsinkaan yhtä ja samaa lihasta. muutenkin lihakset eivät kasva hetkessä vaan kestää vuosia. ruoka puoli pitää myös olla kunnossa.

Äänestä

Ite alotin 12-13 vuotiaana reenaan iha aluks nostelin semmosilla 5 kilon painoilla, ja nyt nostan 16 kilon. Itellä ei oo tullu kyllä mitää kasvuonkelmia tullu vastaan.
En tiä sitte muista...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kädet=luutikut kirjoitti:

moi! ois yks ongelma... oon kohta jo 15, mut vaikka mä treenaan 3-5 kertaa viikossa ja teen viel himas lihaskuntoo niin mun käsilihakset ei kasva. vai kasvaaks lihakset vast myöhemmin, sillee kerralla ja kunnolla :D ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu