100 litraisen veden vaihto?

kuinka usein uskallan vaihtaa veden n.100 litraisesta vaariosta..oon vaihtanut kerran viikkoon n.1/3,vesi tosi keltasta aina kun vaihan eli pitäs varmaan tiuhentaa tahtia?

siellä asuu partamonni ja 8 platya.
3296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mulle on ainakin neuvottu, että kala-akvaarioon vedestä pitää vaihtaa 50-70% kerran viikossa. Olen itse vaihtanut tuon verran 58-litraisesta akvaariostani ja vesi on pysynyt puhtaana.

Äänestä
  • Ainakin puolet siis viikottain. Näin vältetään liialliset vesiarvojen heilahtelut ja vesi pysyy puhtaana.

    Äänestä

  • iisa kirjoitti:

    Ainakin puolet siis viikottain. Näin vältetään liialliset vesiarvojen heilahtelut ja vesi pysyy puhtaana.

    ...Vaihdetaan 400-litraisessa kilpikonnien akvaariossa vedet kokonaan noin kerran viikossa. Jos on tarvis niin sitten vaihdetaan osa pois välipäivinä. Kerta viikkoon riittää meillä ainakin hyvin, tosin kesällä kun konnat innostuvat munimaan, tulee sotkua yleensä enemmän.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


><> ><> kirjoitti:

kuinka usein uskallan vaihtaa veden n.100 litraisesta vaariosta..oon vaihtanut kerran viikkoon n.1/3,vesi tosi keltasta aina kun vaihan eli pitäs varmaan tiuhentaa tahtia?

siellä asuu partamonni ja 8 platya.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu