jos lopetan kolmen vuoden käytön jälkeen albrogs 1mg 1 tabl. iltaisin ja tarvittaessa käytön minkälaiset vieroitusoireet ovat ja kuin hitaasti pitäis lopettaa vai pitäiskö käyttää jotain korvaavaa ns miedompaa aluksi? onko kokemuksia ja lihottamisesta entä cibralexsin lopetus ja sivuvaikutukset.
vieroitusoireet
uusi alku
4811
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minä vieroitin lääkärin ohjeiden ja seurannan mukaan 2mg/vrk annoksesta. Vaikuttava aine on sama kuin alproxissa. Tärinää,vapinaa,paniikkioireiden paluu,hikoilua koko repertuaari. Vähennettiin annosta asteittain 0,25mg viikko joten mun lääkkeen lopetus kesti kaikkinensa yli kaksi kuukautta. Oli yhtä kärsimystä mutta raskauden takia halusin lääkkeestä irti kun ei ollut varmaa miten vaikuttaa sikiöön. Ja sitten myöhemmin kun oli raskaus ja imetykset ohi,aloitin mielialalääkkeellä lääkitsemään paniikkioireita-ikinä en enää xanoriin/vastaaviin koske kylloli sellaset viekkarit! Joku lääkäri kertoi että vieroitusoireet vastaavat heroiinin vieroitusoireita,eli kova troppi on kyseessä.
annosta laskemalla esim. viikon välein 0,25mg. Kun ollaan päästy 0,25mg tabletin puolitukseen päiväannoksena, voi vaihtaa Diapamiin, jonka puoliintumisaika on pitempi, ½x0,25mg alpratsolaamin jälkeen voi kokeilla 2-5mg:n Diapamilla, vastaavuus on noin 1mg alpratsolaamia = 20mg Diapamia.
Itse jouduin kerran lopettamaan seinään, pahimmat vieroitusoireet kestivät noin 4 kuukautta ja kaiken kaikkiaan hommaan meni vuosi. Heroiinivieroitus on lastenleikkiä bentsoihin verrattuna, oireet ovat fyysisiä ja pahin on ohi alle viikossa.
Myös SSRI ja SNRI kemikaalit aiheuttavat riippuvuutta, joillakin hyvinkin voimakasta vaikka lääkärit väittävät vastaan, vieroitukseen voi mennä viikoista vuosikymmeniin.
Alla suomenkielinen ohje bentsovieroitukseen.
http://www.benzo.org.uk/amisc/finnishmanual.pdf
nimellä löytyy esim. googlesta tietoa..Vähintään kuukausi käyttövuotta kohden menee aikaa (tämä ihan alan asiantuntijan suusta...)
Tarkoitin juuri Alprox 1mg ja Cipralex 20mg joihin olen jäänyt koukkuun ilmeisesti. Ne määrättiin minulle kolme vuott sitten aluesairaalassa kun lääkärit väittivät rytmihäiriö kohtauksia "vain" paniikkihäiriöksi tai hankaliksi vaihdevuosi oireiksi.Ensiavussa kysyttiin aina ensiksi onko muut keinot jo kokeiltu siis otettu maksimi annos alproxsia ja beetasalpaajaa ja käskettiin hengitellä pussiin ja rauhoittua.Viimein löysin oikealle kardiologille joka lähetti tutkimuksiin ja löydettiin ylimääräinen johtorata sydämestä joka hoidettin ablaatiolla ja rytmi on pysynyt tasaisena.Sairaalassa sanottiin kotiinlähtiessä että lääkityksen voi lopettaa kokonaan ja tk:ssa annetaan ohjeita jos tarvitsee.