Olemme poikaystäväni kanssa päättäneet hankkia lapsen. Mikä on se tarkka aika kuukaudesta milloin voi tulla raskaaksi? Tämä voi olla tosi typerä kysymys, mutta haluan pelata mhdollisimman varman päälle!
Olen 20-vuotias. Olenko liian nuori äidiksi? Haluan lasta todella paljon, olen halunnut jo monta vuotta. Nyt tuntuu, että on se oikea aika.
Olen 20-vuotias. Olenko liian nuori äidiksi? Haluan lasta todella paljon, olen halunnut jo monta vuotta. Nyt tuntuu, että on se oikea aika.
Vastaukset 3
Vanhimmat
oikea ikä on tulla raskaaksi on mielestäni silloin kun tuntee itse olevansa valmis siihen, mielestäni siihen ei vaikuta ikä!
raskaaksi tulee helpoiten ovulaaation aikaa eli noin puolessa välissä kiertoa.
onne yrityksellenne!
Kannattais odottaa vielä muutama vuosi että kypsyis ihmisenä. Hätäily ei kannata noissa asioissa.
Ja tietystihän sitä tuntuu että ollaan jo kypsiä. Niihän meistä kaikista tuntu 20 vuotiaina!!
Ja kuinka moni sanoo 30 vuotiaana että silloin oltiin niin pentuja vielä...juuri eronneena. Lisäksi kannattaa hoitaa talousasiat kuntoon. Huono rahatilanne edesauttaa parisuhteen ongelmia, kun on pieni lapsi. Ja mikä on lapsen etu?????
ei raha ole se tärkein pointti lapsen edun määrittelyssä, tottakai se tuo materiaalia ja sitä taloudellista turvaa, mutta se ei tuo rakkautta, äidin ja isän läheisyyttä, terveyttä, iloa pienestä hymystä... tottakai rahaa pitää olla, jotta voi elää, mutta pienelläkin tulee toimeen kun osaa sitä käyttää.