eikö ole tosi epäreilua, että jehovan todistajien ei tarvitse mennä armeijaan, eikä edes siviilipalvelukseen?? mutta jos tulee maahan sota niin mitä jehovat tekevät silloin?
jehovat skippaavat armeijan
antijehova
9622
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mä en sellasia hihhuleita sinne halua! Joku vois tehdä adressin ettei mustalaisetkaan pääsisi armeijaan!
minä en haluaisi inttiin myöskään sinisilmäisiä ihmisiä, enkä kaljuja. En myöskään ketään jolla on rintakarvoja. Oisko tässäkin adressin paikka?
Enkä minä haluais armeijaan ketään muita kuin pasifistisen vakaumuksen omaavia pitkätukkaisia ihmisiä. Silloin se olis paljon kivempi paikka.
Jos joku on kateellinen jehoville siitä, että he eivät armeijaan joudu, niin senkun ryhtyy jehovaksi. Eipä taitaisi lähteä kovin moni poika. Kysymys on niin marginaalisesta ilmiöstä, ettei Suomen puolustus siihen kaadu.
Se, että VAIN jehovilla on tällainen oikeus, juontaa luultavasti juurensa jehovantodistajien pitkäaikaisesta olemassaolosta ja jatkuvasta ruikuttamisesta. Joskus 1950-luvullahan he vapautuksensa saivat.
Eipämuuta...
Niin, kuvitteleppa sodan syttyessä kun sinä ja me muut taistelemme verissä päin rintamalla, ja nämä "sankarit" istuvat peukalo perseessä kotona "puolustamassa maata urhoollisesti".
Sodan syttyessä heidän ei ilmeisesti tarvitse laittaa tikkua ristiin isänmaansa vapauden puolesta. Epäreilua, sitä se on!
lähtevät taas Ruotsiin evakkoon.
Naiset vankilaan! Luusereita moiset totaalikieltäytyjäpaskat. Armeija pakolliseksi lapsillekin!
Niinhän naisetkin todennäköisesti tekisivät. Minä puolestani muuttaisin hyvissä ajoin pois täältä. Mun puolesta Suomi pois maailmankartalta.
muistakaa sellaine asia, että kyllähän täällä sisämaassakin löytyy heille esim.auttamis/maanviljely jne.. tehtäviä, joita he uskontonsa mukaan voivat tehdä. kyseessä on niin pieni joukko, ettei se mua haittaa eikä muutenkaan käy kateeks heitä