Gallup: yli 6kk ruokailu

Heipsan kaikki yli 6kk:n ikäisten lapsosten äidit ja isät.
Tuntuu, että suurimmalle osalle meistä lapsemme ruokinta on vähän mysteeriä, joten olisi kiva jos jakaisimme menetelmämme täällä muiden kanssa, niin voimme vertailla ja saada vaikka itse vinkkejä?! Ja se tabu johon törmätään täällä usein, mikä on se maidon laita, korvike vai rinta, kuinka paljon???
2360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En mä ainakaa ole kokenut että lapsen ruokinta ois mikään mysteeri...

Meillä tyttö sai rintaa ekat 4 kk jonka jälkeen myös osittain korviketta. Nykyään mennään enää pelkällä korvikkeella ja pikku hiljaa oikeella maidolla (tyttö 11k).

Tyttö syö jo vähän samaa ruokaa meidän aikuisten kans (mitähän mystistä siinäkin on?) ja teen myös hänelle "omaa ruokaa" jos meidän ruoka on sellaista ettei vielä tytölle sovi. Myös kaupan ruokia syödään jonkin verran vaihtelun vuoksi.
Juomana meillä on siis NAN ja vähän oikeetakin maitoa, ja tietenkin vesi.

Meillä syödään viis kertaa päivässä, aamupala on puuroa ja sosetta, lounaalla joku lämmin peruna-liha-kasvisruoka, välipala on hedelmä tai marjasosetta, päivällinen toinen lämmin ruoka ja iltapalaksi puuroa ja sosetta.

Maitoa tytön pitäisi saada se 600ml päivässä joka ei kyllä tule täyteen koskaan, ei enää malta pysähtyä juomaan mut yritän joka välissä tarjota ja tehä sit ruokia maitoon.

Meillä tyttö saa syödä jo niin paljon kaikenlaista etten lähe joka ruokaa tähän erittelemään... Kysy vain jos jäi jotain epäselvää.

Äänestä

Meillä oli vähän vaikea synnytys ja kaksoset saivat alusta alkaen korviketta täydennysmaitona. Nykyäänkin 7½kk vanhoina saavat Tutteli 2:ta päivittäin. Päivässä menee vähän enemmän, kuin tuo uusi hieno edullinen litran pakkaus. Yleensä siinä 1½ litraa. Ruuan kanssa ja muutenkin :) Kysele ihmeessä, jos jotakin epäselvää. Minulla ei mitään ongelmia tai epäselvyyksiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


milloin ja miten paljon? kirjoitti:

Heipsan kaikki yli 6kk:n ikäisten lapsosten äidit ja isät.
Tuntuu, että suurimmalle osalle meistä lapsemme ruokinta on vähän mysteeriä, joten olisi kiva jos jakaisimme menetelmämme täällä muiden kanssa, niin voimme vertailla ja saada vaikka itse vinkkejä?! Ja se tabu johon törmätään täällä usein, mikä on se maidon laita, korvike vai rinta, kuinka paljon???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu