Keliakia ja kuumeilu

jarno_p

Onko teillä muilla keliakiaa sairastaneilla ollut kuumeilua, kun oireet ovat olleet pahoja?

Mulla todettiin keliakia noin 2 kk sitten ja sitä ennen mulla oli kuumeilua, mahavaivoja, löysiä ulosteita ja pahoinvointia. Nyt kun olen aloittanut gluteenittoman ruuan syömisen, oireet ovat helpottaneet, eikä kuumeilua ole enää. Olo on muutenkin alkanut parantumaan.

3

7756

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viva_BSG

      Mä kärsin kuumeesta ja ihan oudoista oireista, ennen kuin sain keliakia-diagnoosin.

      Lääkäri totesi, että oireet ovat yksilöllisiä ja toiset saattavat saada kuumettakin. Kuumeilu on kuulemma harvinaista, mutta sitäkin voi esiintyä, jos oireet ovat pahoja.

      Olen nyt elänyt 5v keliakian kanssa ja kaikki on hyvin, kun on ollut hyvin. Ensimmäiset pari kuukautta oli aika pahoja, mutta vasta rauhoittui ja kaikki oireet hävisivät ja nyt olen terve.

      • Viva_BSG

        Äskeisen viestin: "ja kaikki on hyvin, kun on ollut hyvin" = ja kaikki on hyvin, kun on ollut hyvin varovainen ruuan kanssa.


    • Keliaakikko 32v

      Nuo kaikki ovat tuttuja oireita. Mulla on aivan samoja oireita ennen allergian toteamista ja oikeata ruokavaliota.

      Kuumeilu ei ollut pahaa, mutta toisinaan oli pientä lämpöä koko ajan ja se vei voimia. Samanaikaisesti oli vielä ilmavaivoja, maha oli löysällä ja kärsin pahoinvoinnista. Mun olo meni aika heikoksi, mutta onneksi olotila parani nopeasti, kun gluteeni jäi pois.

      Mulla ei aluksi käynyt edes mielessä, että oireet voisivat johtua keliakiasta. Luulin, että mulla on joku muu sairaus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      832
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      362
      831
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      615
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      605
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      540
    9. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      123
      539
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      537
    Aihe