Onko teillä muilla keliakiaa sairastaneilla ollut kuumeilua, kun oireet ovat olleet pahoja?
Mulla todettiin keliakia noin 2 kk sitten ja sitä ennen mulla oli kuumeilua, mahavaivoja, löysiä ulosteita ja pahoinvointia. Nyt kun olen aloittanut gluteenittoman ruuan syömisen, oireet ovat helpottaneet, eikä kuumeilua ole enää. Olo on muutenkin alkanut parantumaan.
Keliakia ja kuumeilu
3
7440
Vastaukset
- Viva_BSG
Mä kärsin kuumeesta ja ihan oudoista oireista, ennen kuin sain keliakia-diagnoosin.
Lääkäri totesi, että oireet ovat yksilöllisiä ja toiset saattavat saada kuumettakin. Kuumeilu on kuulemma harvinaista, mutta sitäkin voi esiintyä, jos oireet ovat pahoja.
Olen nyt elänyt 5v keliakian kanssa ja kaikki on hyvin, kun on ollut hyvin. Ensimmäiset pari kuukautta oli aika pahoja, mutta vasta rauhoittui ja kaikki oireet hävisivät ja nyt olen terve.- Viva_BSG
Äskeisen viestin: "ja kaikki on hyvin, kun on ollut hyvin" = ja kaikki on hyvin, kun on ollut hyvin varovainen ruuan kanssa.
- Keliaakikko 32v
Nuo kaikki ovat tuttuja oireita. Mulla on aivan samoja oireita ennen allergian toteamista ja oikeata ruokavaliota.
Kuumeilu ei ollut pahaa, mutta toisinaan oli pientä lämpöä koko ajan ja se vei voimia. Samanaikaisesti oli vielä ilmavaivoja, maha oli löysällä ja kärsin pahoinvoinnista. Mun olo meni aika heikoksi, mutta onneksi olotila parani nopeasti, kun gluteeni jäi pois.
Mulla ei aluksi käynyt edes mielessä, että oireet voisivat johtua keliakiasta. Luulin, että mulla on joku muu sairaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1984292"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?992833Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p882472Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m202426Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am15223376 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark492243Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.302067- 192051
- 851929
Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371911