luluk

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000007&conference=4500000000000581&posting=22000000027023295#22000000027023295

Kyselen nyt uudestaan opinnoista, sillä minulla on enää muutama päivä aikaa päätöksen tekoon.
En kerta kaikkiaan enää jaksa taistella näiden jumittavien opintojen kanssa, mutta toisaalta en tiedä mitä muutakaan haluaisin tehdä eli olen aivan tyhjän päällä.
Kouluttamattomana tulevaisuus ei varmaankaan näytä hyvältä, mutta pilaanko elämäni täysin, jos nyt lopetan?
2145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jaaha, kun kutsu kuului tulin koneelle, en tässä ole paljoa joutanut olemaan kun opettelen vasta kävelemään tällä jalalla joka on parantunut aikataulussa.
Aivan käsky tuli että jollain on kiire ja sinulla on muutaman päivä aikaa. Kysyin asiaasi maailmankaikkeudesta ja vastaus on sellainen että opinnot pitäisi suorittaa ja tässä on kokonainen "kaarti" näitä oppaita tätä antamassa,
vaikka nyt tuntuu tylsälle niin lopputulos on kuitenkin sinulle tätä tietä parempi kuin se että joudut aloittamaan alusta, sillä niin tässä tulee käymään mikäli nyt kesken jätät. Talven mittaan piristyt tämä on vain alkukankeutta, ja otahan vitamiinpurkki esiin, vaikka on ollut kesä- ja satokausi, tulet tarvitsemaan C ja B-vitamiinia olotilaasi.
yst. luluk

Äänestä
  • Kiitos sinulle vastauksesta, pari päivää tosiaan vielä aikaa miettiä. En jaksa uskoa, että tämä on vain alkukankeutta - monasti olen ennenkin yrittänyt tsempata, mutta aina väsähtäen. Tässä ei myöskään ole "tylsyydestä" kyse, eikä vitamiineilla paikata sosiaalista fobiaa ja ahdistusta. Luulen, että minulle riittää, sillä olen raahannut tätä kivirekeä yli kymmenen vuoden ajan. Oppaat kai pettyvät, ja niin minäkin, mutta kun ei jaksa, niin ei jaksa.

    Aurinkoista syksyä sinulle ja oikein hyvää toipilasajan jatkoa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eliane kirjoitti:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000007&conference=4500000000000581&posting=22000000027023295#22000000027023295

Kyselen nyt uudestaan opinnoista, sillä minulla on enää muutama päivä aikaa päätöksen tekoon.
En kerta kaikkiaan enää jaksa taistella näiden jumittavien opintojen kanssa, mutta toisaalta en tiedä mitä muutakaan haluaisin tehdä eli olen aivan tyhjän päällä.
Kouluttamattomana tulevaisuus ei varmaankaan näytä hyvältä, mutta pilaanko elämäni täysin, jos nyt lopetan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu