Voinko laittaa lisäeristyksen(finfoam 70mm.) saunan ja pesuhuoneen lattiaan suoraan vanhan laatoituksen päälle? Sitten verkko, lämmityskaapeli,valu ja uusi laatoitus? Vanhan laatan alla asianmukainen vedeneristys. Laatoitus vasta 2v.vanha ja nyt harmittaa kun en tätä alunperin tehnyt...
lattialämmitys
6
1234
Vastaukset
- olisiko ideaa?
jos olet remontoimassa kosteita tiloja niin niiden kanssa ei kannata alkaa suorimaan vaan tehdä kerralla kunnolla. vakuutusyhtiöt katsovat varmasti kieroon mikäli vesivahinko tulee. (tulee se sitten minne tahansa niin vakuutus ei korvaa)
Mutta käytännössä ei missään nimessä.
Kun se päällimmäinen vesieristys jossain
vaiheessa kuitenkin himpun vuotaa, niin
rakenne noiden vesieristyksien välissä
ei pääse koskaan kuivumaan ja homettahan
siitä on seurauksena, tai jäätyminen jos
jää kylmilleen ja se sitten rikkoo paikat
lopullisesti.- kaapelimatto
Laatoitus vähintään pitäisi poistaa ja vesieristys ja siihen väliin voi asentaa mattomaisen sähkölämmityskaapelin. Tasoite päälle ja sen päälle uusi vesieristys ja sitten normaali kaakelointi. Töitä teetättää, mutta betonilattiaa ei tartte välttämättä purkaa. Lattialämmitystermostaatille pitää muistaa asentaa anturi putki lattiaan. Lämpökaapelin asennus onkin jo sähkömiehen hommia.
- Ernsti
..hankala purkaa, koska vanha laatoitus tehty reunavahvisteisen laatan päälle joka on todella paksu! Eli edelleen haluan lisäeristyksen 70mm. Joten, jos poistan vanhan laatoituksen ja vesieristyksen, niin kaipa voin ruveta uuden laittoon?
Ernsti kirjoitti:
..hankala purkaa, koska vanha laatoitus tehty reunavahvisteisen laatan päälle joka on todella paksu! Eli edelleen haluan lisäeristyksen 70mm. Joten, jos poistan vanhan laatoituksen ja vesieristyksen, niin kaipa voin ruveta uuden laittoon?
Vaikka tuo finnfoam kestää puristusta noin 2,5 kerttaa tyroksin lujuuden, niin se vaatinee kuitenkin jonkin laatan päällensä johon linkkerit tulevat.
Esimerkinä voin kertoa, että tein jokunen vuosi sitten saunan ja pesuhuoneen lattian kesäsaunan lattiarakenteen päälle kaakelilujalevyllä joka toimii myös vesieristeenä. Saumat ja nurkat tietenkin vesieristys paikaten matolla ja sivelyillä. Kaakelilujan pintaan laitoin lämmitysmatot ja kaadot tein massalla. Säästää lattian rakennepaksuutta ja on helppo tehdä.
Oppineet käyvät keskustelua, pitääkö kaapeleiden olla vesieristyksen alapuolella, vai voivatko olla kaakelilujan päällä. Kysyin asiaa Kiillolta, ja he ilmoittivat, että minun tapauksessa kaapelit voivat hyvin olla vesieristyksen yläpuolella, koska lämmitysmatto ei sanottavasti paksunna märkää kerrosta. Linkkerisaumoitus aina vähän vuotaa, mutta toisaalta kaapelointi tehokkaasti kuivaa tuon kerroksen.
Parempi olisi kai esittää asia tässä tapauksessa kuvalla. Mites se olikaan, yksi kuva valehtelee enemmän kuin tuhat sanaa.- homma..
Ernsti kirjoitti:
..hankala purkaa, koska vanha laatoitus tehty reunavahvisteisen laatan päälle joka on todella paksu! Eli edelleen haluan lisäeristyksen 70mm. Joten, jos poistan vanhan laatoituksen ja vesieristyksen, niin kaipa voin ruveta uuden laittoon?
hoituu kuntoon ja pintabetonilaattaan voi asentaa lämpökaapelin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain617530Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1242959- 1431793
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651669Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1171479Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1691429- 1311173
- 78869
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 53764