Mitäs nyt tehdä?
Jos on antanut sotilasvalan 1980-luvun itsenäisessä Suomessa, eikä v 1994 alkaneessa EU-Suomessa,niin silloinhan 80-luvun vala ei enää sido?
Itsenäisessä Suomessa 80-luvulla ylin valta kuului kansalle ja eduskunnalle KANSAN VALTUUTTAMANA. 80-luvun sotilasvalassa sitouduttiin puolustamaan Suomea ja sen perustuslakia, sekä että valtaa ei luovuteta muulle taholle. Monet kävivät armeijan, jotta valtaa ei annettaisi Neuvostoliitolle, nyt Suomea hallitsee "eurostoliito"...
V 1994 valta luovutettiin EU-liittovaltiolle.
Todisteena on mm. se että itse eduskuntakin myöntää, että Suomelle keskeiset päätökset ajetaan Brysselistä käsin, omaa päätäntävaltaamme on vain 25-30%.
sotilasvala oli itsenäiselle Suomelle
5
745
Vastaukset
- jeikllm
olet siinä oikeassa että kävimme sa intin joskus ja siinäkin että silloin koulutuksessa sanotttiin että ainoa vihollinen on ja tulee olemaan idässä ja siinä kelattiin kuka varusmiehistä osaa ajatella omilla aivoillaan jos vieläkin ajattelet näin on sinulla oikea osoite päälääkäri.
- jkl
kukahan nykyisistä reserviläisistä haluaisi lähteä höökimään idänsuuntaan taiyleensä minkäänpäin ja jättää perheensä talonsa ja bemarinsa kelakkaa miks kokoomus haluaa natoon he haluais halvemman talonvahdin ettei köyhemmät varastais vaivalla kupattua omaisuutta. ps tähän voi fiksut porvarit vastata.
- *-*
Kaikki Suomen puolustamiseen vetoavat reserviläiset ammutaan niskottelijoina.
Uusi puolustusvoimalaki sisältää reserviläisille velvollisuuden osallistua "muille valtioille annettavaan virka-apuun".
Toisin sanoan, jos hallitus päättää, olet velvoitettu antamaan Yhdysvalloille virka-apua Afganistanissa ja Irakissa.
Edes Bobrikov ei saanut tällaista uudistusta läpi sortovuosina eikä Seyn. - Sepi
Kyllähän totuus on se, että Suomi on tänään huomattavasti itsenäisempi kuin 80-luvun suomettumisen aikana. Silloin NL vaikutti jopa maamme sisäpolitiikkaan.
- väärässä tai tyhmempi?
2000-luvulla EU päättää Suomen talouspolitiikasta eurot Frankfurtista, Suomen ulkopolitiikasta (YK:ssa Suomi EU:N osana), EU päättää koillisrajastaan (Karjala-kysymys ei ole Suomen asia enää), SUomen sisäpolitiikasta (direktiivit ajetaan aina läpi kurkkuineen, rekkaperävaunuineen yhteisine sosiaalipolitiikkoineen jne) ym ja ym ja ym!
LIsäksi se puhe, että Suomi on EU:Ssa itsenäisempi kuin koskaan tai 80-luvulla(mm. ex-ministeri Lipposen epälooginen ajatus-tahallinen valhe?) on suorastaan liittovaltioksi perustuslakeineen aloittavan EU:n vastaista puhetta!
Kummalisia nuo EU:N kannattajat: kannattavat samaan aikaan SUomen itsenäisyyttä ja SUomen osavaltioutta EU:n liittovaltiossa -siis ristiriitaiset, päinvastaiset asiat!
Sepikö osaisi selittää -kaikella kunnioituksella, osaisiko?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1922689Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82762438Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy342301Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä2112287Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1591404Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861234Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.1051209Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171082Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään451050- 84967