Niin, nimimerkistä huolimatta Vollekin on vain auto. Eli kiikaroin tässä 95-97 vuoden 850:stä ja bensakonekin käy kun kilometrejä ei tiedossa kuin 10-12 tkm vuoteen. Monella on ajettu 300-350 tkm - kestääkö 10/20 venttiiliset koneet miten hyvin tuollaisia matkoja, apulaitteista puhumattakaan?
Korin ja varusteiden kunnon näkee ja tuntee aika hyvin koeajolla mutta koneen kunnosta ei kovin syvällistä pysty sanomaan joten kaikki vinkit siitä mitä erityisesti kannattaa tsiikata otetaan mielihyvin vastaan!
Korin ja varusteiden kunnon näkee ja tuntee aika hyvin koeajolla mutta koneen kunnosta ei kovin syvällistä pysty sanomaan joten kaikki vinkit siitä mitä erityisesti kannattaa tsiikata otetaan mielihyvin vastaan!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Otappa selville onko ajettu pitää matkaa vai lyhyttä matkaa jolloin ne autolle kuluttava vaikuts tulee esille .300tkm ajettu Volo jossa kilometrit pitää paikanssa ei ole mikään huono ostos .
Otappa kuitenkin se puristuspainemittaus sylintereistä ennen kauppaa niin on helpompi päätää kaupasta.
Pitää olla hyvällä koneella on 13-15kg kuumana ja heittoa on 10% ainostaa huonon /hyvän sylinterin välillä .
Tällä tiedäme moottorin kunnon kerralla ja pitääkö mittari kutinsa jos 10kg näyttää ja mittarissa 125tkm niin pieni petos haiskahtaa.
Tarkista perusteelisesti auto tiedät että takajarrut voi jumittua vähän käytön takia ainoastaan 17% jarrutehosta menee taakse siksi männät ei heilu paljon normi ajossa.Ajatetun koeajolenkin jälkee kokeille vanteista ono kumat kaikki pitäisi olla tasalämpöisiä samalla akselilla.
Testi ajaa myötäleseen jarruta ja vedä kässä päälle laske vapaalle sekä nosta jarrupoljin ylös kässäri pois päältä auton pitäisi alkaa rullaamaan kevyesti jos jarrut ok
Koneesta se hihna vaihto 4 vuotta tai 120km ja muista pyytää paperi että ei tarvitse arvailla ja vesipummpu on pitänyt vaihtaa viimeistään vuonna 05 eli joka toinen vaihtovälillä.Itsellä on 250tkm ajettu ja uudesta ei häpeä yhtään hiljaiset kyydit sanovat työkaverit mitä kyydissä ovat olleet.Sekkaa hyvin katso myös alusta että tulee kaikkien säädösten mukaan ostettua hyvä auto.Onnea metsästykseen jos kysymyksiä ilmenee ,kirjoittelee yritän vastailla.
Kiitos Puranen loistavasta vastauksesta! Minäpä tässä kiikaroin vielä ja saatanpa käydä yhtä koeajamassakin viikonloppuna. Mulla oli yksi '93-mallin 850:nen aikoinaan ja siinä ei ollut mitään huoltohistoriaa ja myöhemmin selvisi että mittariakin oli ruuvattu (100 tkm pois). Mutta, ei minua haitannut sillä sain sen halvalla ja toisaalta siinä ei ollut mitään kummempaa vikaa sinä aikana kun se mulla oli. Ainoa oli venttiilinostimien kalkatus, varsinkin kylmänä, mutta Forte-huuhtelu auttoi siihen (ei kokonaan mutta kuulosti sen jälkeen jo huomattavasti paremmalta). Eli kyllä mieluusti Vollen ostan edelleenkin, toki tietäen että joku pommi siihenkin joukkoon mahtuu ja ne kun osaisikin välttää....
tai 96 mallinen ne ovat parhaimpia.