Mitkä ovat olleet teidän mielestä koskettavimpia kohtauksia fantasiakirjoissa?
Minusta ehdoton ykkönen on Robin Hobbin The Tawny Man -sarjan ensimmäisen osan (Fool's Errand) katkeransuloinen kuolinkohtaus, jossa Nighteyes kuolee. Vain harvat kirjailijat osaavat kirjoittaa noin koskettavia kohtauksia.
Koskettavimmat kohtaukset
5
615
Vastaukset 5
- Miia65
Uusimman Potterin kohta jossa Snape kuolee ja käydään takaumassa läpi koko hänen elämänsä kestänyt onneton rakkaus Lilyyn.
Onnettoman ja köyhän lapsuuden ainoa ystävä joka hylkäsi hänet heti koulun alettua ollakseen samanlainen kuin muut. Eli Snape oli oikeastaan koulukiusattu, myös Lilyn taholta.- Miia 65
Tarkennus niille jotka eivät tunne Potteria; Lily on Harryn äiti jonka kuolemastakin oli jo 17 vuotta, nyyh.
- Isobell
Miia 65 kirjoitti:
Tarkennus niille jotka eivät tunne Potteria; Lily on Harryn äiti jonka kuolemastakin oli jo 17 vuotta, nyyh.
Dragonlance: Raistlin, Caramon ja varjokuvat.
Ei epäilystäkään. Mikään muu missään muussa fantasiasarjassa ei ole juurikaan vaikutusta tehnyt.
- FantasyFan33
Mun mielestä koskettavin kohtaus on ilman mitään epäilystäkään Robin Hobbin Fool's Errandissa oleva kuolinkohtaus. En ole koskaan lukenut mitään vastaavaa fantasiakirjallisuudessa.
- robbaaja
Mä olen täysin samaa mieltä tuosta Robin Hobbin kirjan kohtauksesta. En ole koskaan lukenut mitään niin koskettavaa ja kaunista tekstiä.
Minusta tämän kohtauksen täyden kauneuden ymmärtää parhaiten silloin, kun on lukenut kaikki sitä edeltävät kirjat ja ymmärtää täysin Fitzin ja Nighteyesin suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1411593- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69956Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi305850- 68743
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56733- 37629
- 62602
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7601Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33571