Olkaa ihmiset tarkkoina ja katsokaa lastenne/nuortenne ja omat puhelimenne. Jos näette viestejä 17... -alkuisista numeroista, teille voi olla käynyt kuten minulle. Tyttäreni oli tilannut kännykkäänsä pelin Zed:iltä jo huhtikuussa -06. Ikää oli silloin reilusti alle 10 vuotta. Hän liittyi tietämättään automaattisesti Club Zediin. Pelin hinta oli 5 e, mutta clubi-jäsenyys söi prepaid-liittymän saldoa 9 euroa joka kuukausi. Tyttö oli poistanut aina Zedin viestit, luullen niitä operaattorin viesteiksi. Viestit taas oli naamioitu mainoksiksi, joissa ei mainittu hintaa. Eli yksi viiden euron peli tuli maksamaan perheellemme 165 euroa. Huomasin asian viime kuussa, kun katsoin hänen kännykkäänsä tulleet peräkkäiset viestit. Niissä kerrottiin että club-Zed -jäsenyytesi on voimassa. Sen verran ihmettelin, että googlasin ja soitin Zediin. Tyrmistys oli melkoinen kun kuulin, että jäsenyys oli joka kuukausi syönyt prepaid-liittymän saldoa 9 euron edestä. Asia ei tullut ilmi, kun ostin puheaikaa tarjouskampanjoista yms, esim 30 eurolla kerralla. Varoitan teitä muita, katsokaa kännykkänne. Lähetin kuluttajanvalituslautakuntaan valituksen harhaanjohtavasta mainonnasta ja alaikäisen kanssa tehdystä sopimuksesta, joka ei ole pätevä. Liittymä on tyttäreni nimiin rekisteröity. Zedissä on palvelunumero, jossa ei oteta soittopyyntöjä, ei kerrota kenenkään henkilön nimeä, eikä edes Suomen toiminnan johtajan nimeä. Palautteet vain sähköpostitse. Lupasivat 3kk:n osuuden palauttaa, jos annan kirjallisen todistuksen, että jätän asian tähän. En todellakaan jätä. Googlaamalla "Zed huijaus" tai Zed kritiikki" löytyy paljon keskusteluketjuja... Ja televisiossa pyörii mainos, tilaa zedistä "sitä tai tätä"...liityt samalla Zed-clubiin. Tässä totuus siitä. Nykyinen hinta on 10 e/28 vrk. Näitä on muitakin, mutta Zedin markkinointi on ollut härskeintä.
Zed varastaa saldoasi
165 euroa taivaantuuliin
1
977
Vastaukset
- Olisitte voineet
Välttyä sillä,että laittaessasi liittymän tyttärellesi otat siihen myös kaikki mahdolliset estot näihin numeroihin.Silloin ei tule tällaisia yllätyksiä.Alaikäisten kohdalla syytä aina toimia näin.Ikävä että teille kävi noin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1892704Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 94989
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait241826Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies90785Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718