Eihän täällä

vertaistukea. Onko jonkun intressi tuottaa epäsopua tällä palstalla? Onko tää Suomi 24:n ilkein palsta? Miksi olet niin ilkeä lääkäri 2 ja jotkut muutkin? Onko teillä pahakin trauma?
14707
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

on meno vielä villimpää tällä hetkellä. Siellä riehuu milloin lääkäreinä milloin hoitajina esiintyviä sekopäitä, jotka heittävät asiantuntevan kuuloisia kommentteja ja vähättelevät ja pilkkaavat teksteissään sairastuneita ja heidän huoliaan.

Äänestä
  • Niin kauan homeesta sairastuneita on helppo pilkata, kun näitä sairauksia ei ole oikein todenteolla tunnistettu ja lääketieteellisesti hyväksytty. Näillä haukkujilla on ikään kuin yhteiskunnan hyväksyntä puolellaan. Tuskinpa esimerkiksi allergia-palstalla ilveillään vastaavalla tavalla tyyliin, että ihanko totta, saatko siitepölystä kutinaa?

    Mutta noita teinejähän riittää. Mitä niistä välittämään.

    Äänestä

  • !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

Sekö, että gurun "tietoiskuja" ei niellä?

Äänestä

sinä kaipaat? Tai mitä tarkoitat? Selvennätkö?


http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000019173201#22000000019173201

Onko sulla tosiaan tarkoitus tuhota kaikki ne tutkimustyön tulokset mitä me nisuiisun kanssa olemme keksineet näiden kuuden vuoden aikana, kun sulla on tuo käsitys meidän tutkimustuloksista että ne ois mustatuntuu mielipiteitä???!

Tokko todella näin yksinkertaiset asiat eivät mene jakeluun että kun on tehty uusi keksintö, niin ei siitä jumalauta voi löytyä ennakolta "virallisia" tutkimustuloksia! Albert Ainstain`kin suhteellisuusteoria "ymmärrettiin" todeksi vasta kymmenen vuoden päästä keksinnöstä!

Ja olet jo vuosia mollannut Pekkaa että sulla on vain astma ja sen aiheuttaja on kosteusvauriomikrobit. Toki vaikka lääkäri olisi diaknosoinut sulle intialaisen hyppykupan, se ei tarkoita sitä että sulla on intialainen hyppykuppa, vaan todellisuudessa kun olet sairastunut kosteusvauriomikrobeista sinulla ON AIVAN VARMASTI ALLERGINEN ALVEOLIITTI!!!

Jos olet huomannut niin tämä on joukkue peliä, joka tarkoittaa sitä että puhallamme yhteen hiileen!!! Jos aiot jatkaa valitsemaasi linjaa, niin minä poistun välittömästi näiltä palstoilta, joissa voit antaa noita Bio-Luvil ja kloriitti -neuvojasi jotka on jo iänikuista vanhaa tietoa!!!

Äänestä

Mitä ilkeää olen muka sanonut tai tehnyt. Olen koettanut lähinnä saada homeisiin fakkiutuneita laajentamaan näkökulmaansa, olen saattanut ehkä jopa saada jonkun tajuamaan, että vaikka olisi homeiden kanssa ollut tekemisissä niin sen perusteella ei voida olettaa että kaikki vanhat ja uudetkin vaivat johtuvaty jotenkin homealtistuksesta. Se on todellinen riski ja vaara terveydelle, että jätetään tutkimatta ja hoitamatta jotakin sairauksia sen tähden, että oletetaan automaattisesti kaiken vain johtuvan homeista. Ihmisellä voi olla kuitenkin helposti 3-4 eri sairautta, joista ehkä 1-2 on todettu tai tiedetään olevan. Sitten kun homeiden aiheuttamalle oireilulle ei edes ole olemassa mitään diagnoosia, mitään "homesairautta" ei ole kansainvälisessä tautiluokituksessa olemassakaan, kun mitään tällaista "yleissairautta" mitä homeet aiheuttavat ei ole olemassakaan, niin kannattaa sekin ottaa huomioon. Toki homeiden erittämät toksiinit aiheuttavat oireita ja altistavat sairauksille, mutta silloinkin varsinaisena diagnoosina on sen homealtistuksen aiheuttama alttius sairastua ja siitä johtuva uusi aivan eri sairaus, mikä se sitten onkaan, vaikkapa home altistanut poskiontelotulehdukselle ja potilas saanut poskiontelotulehduksen. Siinäkin taudissa siis bakteeri sen taudin on aiheuttanut ja diagnoosina on sinuitis acuta (J01), eli home ei ole sairautta aiheuttanut, vain altistanut sille. No menee tietysti jo vähän saivarteluksi, mutta silti, kun nuo diagnoosikoodit ja diagnoosien kriteerit ovat eksakteja, niin ovat, eikä mitään yleishomesairautta ja sille annettua diagnoosinumeroa ole olemassakaan siis. Joka tapauksessa, jos potilas on altistunut homeille ja saa vaikkapa niveloireita, niin pitäisi ehdottomasti sulkea pois myös kaikki varsinaiset sairaudet ja taudit niveloireiden taustalta ja hoitaa mahdollinen uusi sairaus, eikä vain tuudittautua siihen että "joo, home se nämä oireet on aiheuttanut". Esim. jos nivelreuman olisi saanut joku homeelle altistunut, ja homefakkiutumisen takia taudin diagnoosi viivästyisi ja hoito samaten, niin sehän aiheuttaisi pysyviä niveltuhoja potilaalle lopuksi ikää vain sen takia että ei olisi reuman mahdollisuutta lähdetty selvittelemään "kun on se homealtistuskin, homeistahan nuo niveloireet johtuvat siis".

Äänestä
  • kaikilla kivoilla nimillä. Kun emme ymmärrä lääketieteellisiä termejä jne. Lisäksi kirjoitustapasi on välillä tosi "kuristettava", siis jos olisit ihan tuossa käsien ulottuvilla. Ja joskus sitten kirjoituksessasi on ihan mukavakin asenne. No kaikki me kirjoitamme älyttömiä välillä, mutta tässä näet, kun ottaa nimimerkikseen Lääkäri 2, nousee rima kirjoitteluusi todellakin paljon korkeammalle kuin se meille muille asettuu.

    Mutta joo, joskus olisi mukavat tavatakin. Ei siinä mitään, kyllä minäkin sinun kirjoituksistasi olen kiehunut ja hyvähän se on että edes joku tuntuu jossakin.

    Äänestä

  • ?=?=?=? kirjoitti:

    kaikilla kivoilla nimillä. Kun emme ymmärrä lääketieteellisiä termejä jne. Lisäksi kirjoitustapasi on välillä tosi "kuristettava", siis jos olisit ihan tuossa käsien ulottuvilla. Ja joskus sitten kirjoituksessasi on ihan mukavakin asenne. No kaikki me kirjoitamme älyttömiä välillä, mutta tässä näet, kun ottaa nimimerkikseen Lääkäri 2, nousee rima kirjoitteluusi todellakin paljon korkeammalle kuin se meille muille asettuu.

    Mutta joo, joskus olisi mukavat tavatakin. Ei siinä mitään, kyllä minäkin sinun kirjoituksistasi olen kiehunut ja hyvähän se on että edes joku tuntuu jossakin.

    No, joo, olen joskus alkanut käyttää vähän voimaperäisempääkin kieltä asian teroittamiseksi ja perille saamiseksi, mutta varsinaiset haukkumiset ja/tai nimittely-tasolle menevät kirjoitukset ovat olleet aina ja ainoastaan vain sellaisiin asiattomiin ja asinatuntemattomiin kirjoituksiin, joissa on väitetty lääkärin tekevän diagnostiikkaa arvailemalla tai noppaa heittämällä! Se, että etenkin perusterveydenhuollossa tapahtuva diagnostiikka usein nojaa enempi vähempi todennäköisyyksiin, ei ole sama asia kuin että diagnoosit saataisiin arpomalla. Toki ymmärrän, että tämän asian ymmärtäminen ei ole ihan helppoa, eikä se välttämättä aukea ilman syvempää asiaan perehtymistä ja ajattelua ja ymmärrystä matematiikasta ja tilastotieteestä. Esim. juuri todennäköisyyksiin ja hypoteettisdeduktiiviseen hypoteesintestaukseen perustuvaa tehokasta, järkevää, nopeaa ja halpaa sekä toimivaa diagnostista strategiaa on välillä todella vaikea saada ymmärrettävästi selitettyä ellei asiaa selitä jonkin verran keskimääräistä älykkäämmälle ja korkeammin koulutetulle henkilölle. Esim. eräälle AMK-tietotekniikkainsinöörille ei asiaa saanut menemään oikein perille, eräs opettajakaan ei tuntunut asiaa sisäistävän tai ymmärtävän kunnolla, vaan sivuutti asian vaikeana ja hankalana ymmärrettävänä ja ajatteli lääkärin yrittävän piiloutua hankalien sanojen/termien taakse ("hypoteettis-deduktiivinen hypoteesintestausmenetelmä" kai kuulostaa jotenkin vaikealta, mutta miten sen ilman todella kökköä suomen kieltä muka ilmaiset "todennäköisyyksiin ja kokemukseen pohjautuva ilman täysin varmaa varmistettua tietoa ilman oleva valistunut olettamus ja päättely ja johtopäätös taudista ja siltä pohjalta tehty päätös hoidosta jonka tulos varmistetaan ja tarvittaessa oletusta taudista tarkennetaan myöhemmin", olisiko pikkaisen hankalaa suomenkieltä verrattuna tuohon edeltävään) sen sijaan mm. eräs konetekniikan diplomi-insinööri ymmärsi todennäköisyyksiin perustuvan lääketieteen ja sen diagnostiset strategiat oikein hyvin, eikä sen puoleen koneiden vikojen selvittelyssäkin lähdetään hakemaan vikoja todennäköisimmistä syistä ja kohteista aina ensin eikä vain samantien täysin ajattelematta pureta heti täysin erillisiksi osiksi kokonaan jotain paperikonetta vaikka ensimmäisenä toimenpiteenä koneen nikottaessa jne.

    Äänestä

  • Tätä foorumia on hyväksikäytetty, mitä ihmeellisimpiin manipulointeihin, joiden tarkoitusperät eivät ole valjenneet.

    Täällä kirjoitellan kovin tieteelliseltä kalskahtavaa tekstiä, joka kuitenkin vähänkin analysoituna on täyttä potaskaa, mutta menee hyvin läpi täällä, koska suurimmalla osalla lukijoista ei näytä olevan edes mitään perustietoja asioista. Heille riittää pelkkä tunne, että näinhän sen täytyy olla, koska vertainen eli toinen homeuhri sen noin vakuuttavasti ja niin monta kertaa sanoo.

    Lisäksi, kuten kulteissakin, pelotellaan todellisilla tai kuvitelluilla vihollisilla, salaliitoilla ja ties millä. Kunnon jäsenen ei myöskään odoteta haaskaavan aikaansa "maallisiin" tai "demonisiin” tiedonlähteisiin.

    On siis selvää, miksi läsnäolosi täällä on monille sangen epämiellyttävää ja toivoisivat sinun katoavan.

    Itse olen ainakin saanut monta selventävää tietoa sinulta ja asioita on "auennut". Toki joskus sorrut vähättelemään näitä ongelmia, jotka monen täällä käyvän kohdalla ovat todella vakavia. Sekin on toki ymmärrettävää, koska uskon, että asenteitasi homesairaita kohtaan ei varmaan mitenkään ole kohentanut palstan ajoittainen uskomaton hörhöily, jota me monet homesairaatkin häpeämme ja pelkäämme leimautuvamme samaan joukkoon.

    Äänestä

  • Lääkäri 2 kirjoitti:

    No, joo, olen joskus alkanut käyttää vähän voimaperäisempääkin kieltä asian teroittamiseksi ja perille saamiseksi, mutta varsinaiset haukkumiset ja/tai nimittely-tasolle menevät kirjoitukset ovat olleet aina ja ainoastaan vain sellaisiin asiattomiin ja asinatuntemattomiin kirjoituksiin, joissa on väitetty lääkärin tekevän diagnostiikkaa arvailemalla tai noppaa heittämällä! Se, että etenkin perusterveydenhuollossa tapahtuva diagnostiikka usein nojaa enempi vähempi todennäköisyyksiin, ei ole sama asia kuin että diagnoosit saataisiin arpomalla. Toki ymmärrän, että tämän asian ymmärtäminen ei ole ihan helppoa, eikä se välttämättä aukea ilman syvempää asiaan perehtymistä ja ajattelua ja ymmärrystä matematiikasta ja tilastotieteestä. Esim. juuri todennäköisyyksiin ja hypoteettisdeduktiiviseen hypoteesintestaukseen perustuvaa tehokasta, järkevää, nopeaa ja halpaa sekä toimivaa diagnostista strategiaa on välillä todella vaikea saada ymmärrettävästi selitettyä ellei asiaa selitä jonkin verran keskimääräistä älykkäämmälle ja korkeammin koulutetulle henkilölle. Esim. eräälle AMK-tietotekniikkainsinöörille ei asiaa saanut menemään oikein perille, eräs opettajakaan ei tuntunut asiaa sisäistävän tai ymmärtävän kunnolla, vaan sivuutti asian vaikeana ja hankalana ymmärrettävänä ja ajatteli lääkärin yrittävän piiloutua hankalien sanojen/termien taakse ("hypoteettis-deduktiivinen hypoteesintestausmenetelmä" kai kuulostaa jotenkin vaikealta, mutta miten sen ilman todella kökköä suomen kieltä muka ilmaiset "todennäköisyyksiin ja kokemukseen pohjautuva ilman täysin varmaa varmistettua tietoa ilman oleva valistunut olettamus ja päättely ja johtopäätös taudista ja siltä pohjalta tehty päätös hoidosta jonka tulos varmistetaan ja tarvittaessa oletusta taudista tarkennetaan myöhemmin", olisiko pikkaisen hankalaa suomenkieltä verrattuna tuohon edeltävään) sen sijaan mm. eräs konetekniikan diplomi-insinööri ymmärsi todennäköisyyksiin perustuvan lääketieteen ja sen diagnostiset strategiat oikein hyvin, eikä sen puoleen koneiden vikojen selvittelyssäkin lähdetään hakemaan vikoja todennäköisimmistä syistä ja kohteista aina ensin eikä vain samantien täysin ajattelematta pureta heti täysin erillisiksi osiksi kokonaan jotain paperikonetta vaikka ensimmäisenä toimenpiteenä koneen nikottaessa jne.

    Just tollaset viesti saa ne niskavillat pystyyn! Älä aliarvioi ihmisiä noin reippaasti! Ihan järjetöntä tekstiä, et silleen hyvä tää virtuaalinen yhteys taas.

    Äänestä

  • Lääkäri 2 kirjoitti:

    No, joo, olen joskus alkanut käyttää vähän voimaperäisempääkin kieltä asian teroittamiseksi ja perille saamiseksi, mutta varsinaiset haukkumiset ja/tai nimittely-tasolle menevät kirjoitukset ovat olleet aina ja ainoastaan vain sellaisiin asiattomiin ja asinatuntemattomiin kirjoituksiin, joissa on väitetty lääkärin tekevän diagnostiikkaa arvailemalla tai noppaa heittämällä! Se, että etenkin perusterveydenhuollossa tapahtuva diagnostiikka usein nojaa enempi vähempi todennäköisyyksiin, ei ole sama asia kuin että diagnoosit saataisiin arpomalla. Toki ymmärrän, että tämän asian ymmärtäminen ei ole ihan helppoa, eikä se välttämättä aukea ilman syvempää asiaan perehtymistä ja ajattelua ja ymmärrystä matematiikasta ja tilastotieteestä. Esim. juuri todennäköisyyksiin ja hypoteettisdeduktiiviseen hypoteesintestaukseen perustuvaa tehokasta, järkevää, nopeaa ja halpaa sekä toimivaa diagnostista strategiaa on välillä todella vaikea saada ymmärrettävästi selitettyä ellei asiaa selitä jonkin verran keskimääräistä älykkäämmälle ja korkeammin koulutetulle henkilölle. Esim. eräälle AMK-tietotekniikkainsinöörille ei asiaa saanut menemään oikein perille, eräs opettajakaan ei tuntunut asiaa sisäistävän tai ymmärtävän kunnolla, vaan sivuutti asian vaikeana ja hankalana ymmärrettävänä ja ajatteli lääkärin yrittävän piiloutua hankalien sanojen/termien taakse ("hypoteettis-deduktiivinen hypoteesintestausmenetelmä" kai kuulostaa jotenkin vaikealta, mutta miten sen ilman todella kökköä suomen kieltä muka ilmaiset "todennäköisyyksiin ja kokemukseen pohjautuva ilman täysin varmaa varmistettua tietoa ilman oleva valistunut olettamus ja päättely ja johtopäätös taudista ja siltä pohjalta tehty päätös hoidosta jonka tulos varmistetaan ja tarvittaessa oletusta taudista tarkennetaan myöhemmin", olisiko pikkaisen hankalaa suomenkieltä verrattuna tuohon edeltävään) sen sijaan mm. eräs konetekniikan diplomi-insinööri ymmärsi todennäköisyyksiin perustuvan lääketieteen ja sen diagnostiset strategiat oikein hyvin, eikä sen puoleen koneiden vikojen selvittelyssäkin lähdetään hakemaan vikoja todennäköisimmistä syistä ja kohteista aina ensin eikä vain samantien täysin ajattelematta pureta heti täysin erillisiksi osiksi kokonaan jotain paperikonetta vaikka ensimmäisenä toimenpiteenä koneen nikottaessa jne.

    http://www.youtube.com/watch?v=BUHB0FksGw0

    Äänestä

  • Tuo aloitus on pappa-smurffin eli OR:n ja hän näyttää epäilevän kaikkia, jotka kommentoivat hänen teorioitaan, sinuksi. Hän pitää myös kaikkia, jotka oikaisevat hänen kirjoituksiaan, ilkeinä.

    Äänestä

  • sinua! kirjoitti:

    Tuo aloitus on pappa-smurffin eli OR:n ja hän näyttää epäilevän kaikkia, jotka kommentoivat hänen teorioitaan, sinuksi. Hän pitää myös kaikkia, jotka oikaisevat hänen kirjoituksiaan, ilkeinä.

    pappaa. Mitä vainoharhaa tämäkin nyt on? On tällä palstalla muitakin tavan tallaajia. Ja lisää tulee, kun pyllistää000000000

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kukaan saa kirjoitti:

vertaistukea. Onko jonkun intressi tuottaa epäsopua tällä palstalla? Onko tää Suomi 24:n ilkein palsta? Miksi olet niin ilkeä lääkäri 2 ja jotkut muutkin? Onko teillä pahakin trauma?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu