Hei! Ollaan lähdössä perheen kanssa (olen 17 v.) jouluksi ja uudeksi vuodeksi Phuketiin. Ollaan 2 viikkoa. Mitä sieltä kannatta ostaa, tai mitkä tuotteet on halpoja. Esim. vaatteet, korit, laukut, elektroniikka, matkalaukut yms.
Sinnehän ei kannata tavaraa paljoa mukaan ottaa, joten ajateltiin ostaa laukku sieltä tuliaisia ja ostoksia varten...
Sitten mitä retkiä ja kohteita suosittelette...?
Yleistä infoa, kiitos!
Sinnehän ei kannata tavaraa paljoa mukaan ottaa, joten ajateltiin ostaa laukku sieltä tuliaisia ja ostoksia varten...
Sitten mitä retkiä ja kohteita suosittelette...?
Yleistä infoa, kiitos!
Vastaukset 3
Vanhimmat
on halpaa on roskaa ihan kuten Suomessakin.
Jos haluat halpaa, niin osta jotain mitä et tule kauan käyttämään :)
Jos haluat laatu tavaraa, etkä halpoja kiinalaisia kopioita niin maksat kunnon hinnan.
Aidot Levi's on ihan sama hinta joka puolella maailmaa :)
puhu soopaa. Saahan Suomestakin hyvää ja halpaa kunhan osaa olla oikeassa paikassa. Ei kaikkien tavaroiden tarvitse olla Kiinalaisia, voihan sitä ostaa Thaimaalaista laatupaitaa mutta eri merkeillä. Mikäli on semmoinen "nenäpystyssä kulkeva", niin ei kannata mennä shoppailumatkalle Phuketiin. Voihan sitä piipahtaa vaikka Pariisissa.
voi ostaa MERKKItuotteita mutta hinnat melkein samat kun Suomessa, vähän alemmat, mutta ei kannata ostaa hinnan puoleen, ellei tiedä hintatasoa täällä,(ainoastaan jos on hyvät Alet).Halpoja vaatteita ja hyvälaatuisia on esim. räätälillä teetettävät, omien mittojen mukaan. Itse olen ostanut katukaupoista paitoja esim. paitoja (laatu ollut parempi kuin täällä)pysyy saumat sourassa vielä 4.n vuoden jälkeen (vaikka on pestykin välillä:)). Lewis 501 katukaupassa 4 v. sitten maksoi 15e. On edelleen käytössä. Tässä kuussa meinaan ostaa uudet sieltä:). Laukuista ei hyvät kokemukset. Otan mieluummin täältä mukaan varalaukun. Ai niin, tämä elektroniikka, Esim Nokian kännyt saat Suomesta halvemmalla. Kamerat ym.sieltä pikkusen halvemmat, mutta mietipä takuuta. En suosittele. Retkiä pilvin pimein. Ottakaa kadunvarsikioskeista niin säästätte paljon. On mun kohdalla toiminut aina loistavasti. Hyvät lomat!!!