tulee muutamassa tunnissa homealtistumisen jälkeen, niin tuleeko teille myös turvotusta nivelen ympärille vai miten. Mietin, että itselleni ei tule esim sorminiveliin näkyvää turvotusta tai punoitusta, mutta nivelväli hieman aukeaa, joskus epäsymmetrisesti. Esim etusormen keskinivel oli kuukausia kipeä vain toisesta reunasta.
Nivelkipuiset,
jos oireita
4547
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
nivelet vain kipuilevat, joskus tosi pahasti ja joskus vähemmän. Kortisoni kyllä auttaa kipuun, sen olen huomannut noiden kuurien aikana kyllä. Mutta kestän mieluimmin kivut kuin kortisonin, ilman muuta. Lisäksi kortisonikuurin jälkeen kaikki vain pahenee, joten se vain siirtää ongelmaa eteenpäin, ja lisää siihen ongelmia seuraavalla kerralla. Joten parasta olisi pysyä poissa homepaikoista ja ehdottomasti myös kortisonistakin.
Nivelkivut jättävät tosin aika ajoin siis rauhaankin, riippuen miten pitkään on saanut olla homepaikoista pois, tai milloin on syönyt kortisonia.
Itse en ole huomannut tuollaista nivelvälin aukeamista, mutta joskus varpaat tai sormet liikkuivat toistensa alle silleen sivuttain. Ikävän tuntuista kyllä. Nyt rauhallinen tilanne, koska oli juuri kortisonikuuri. Odottelen milloin alkaa kipuilemaan. En ole vielä liikuskellut kuurin jälkeen oikein muuta kuin ulkosalla, joten ei kipuiluja juuri nyt. Ihan kiva, kun joku haitta on välillä poiskin.
Viime viikolla kun minulla kävi vieras ,haisi hajusteille ja minulle tuli kuumeinen olo,naama punotti,ja hapennälkä.(sain myöhemmin tietää että purkaa parhaillaan kosteusvaurioista taloa ja alkavat sitä remontoimaan)
Pari päivää menee kuumeisen olon kanssa (lämpö oli 37)ja väsymyksen.Lisäksi voimat menee kun puhuu .
Noin 5 päivän päästä tulee jäykkyys niska-olkalihaksiin,lapaluihin,kaulalihaksiin.Aamulla on jäykkä mutta iltaa kohti helpottaa.Jotenkin on turvoksissa joka puolelta.
Nyt siitä on kulunut viikko ja lämpö on hävinnyt ja pikkuhiljaa oireet helpottaa.Vaikka vieläkin on kaukana normaalista olotilasta.
Eli aina ensin tulee lämpöily,väsymys ja siitä seuraa nivelkivut.
mutta ilman lääkkeitä selviän näistä parhaiten.Ja nopeimmin.Tai sitten en ole saanut oikeita lääkkeitä oireisiini.
Mutta aina kun luulee olevansa hyvässä kunnossa niin ei siihen tarvita kuin yksi pieni altistus(esim toisen vaatteista ja hajusteista)niin taas ollaan lähtöpisteessä.Näin herkäksi se on omalla kohdallani mennyt.
tosi usein. Oli tosi lohduttavaa lukea etten ole yksin vaivojani kanssa.
eivät olleet yhtä kuivat ja kuumat kuin viime vuonna? Itsellänikin tänä kesänä ja syksyä kohti useammin nivelkipuja ja kuumeilua, ilman selvää homekohteessa käyntiäkään. Viime kesänän olo oli parempi ja tuntuu ikävältä tämä takapakkia tunne.