Moni epi-ikäihminen viettää eläkepäivänsä vuoteessa, koska haurastuneet luut murtuvat kohtauksissa aina lonkkaa myöten. Ja nuorellakin isojen luiden paraneminen kestää kauan.
Eli jos saat isoja kohtauksia, niin älä turhaan odota leppoisia eläkepäiviä.
Ikävää, mutta totta.
Tästä lääkärit vaikenevat:
5
1006
Vastaukset 5
- Sopeutukaa
Epiä kuka on vuoteessa haurastuneiden luiden vuoksi ?.
löytyykö vai onko ns. mutu????
- tööttö
Mitähän tuohonkin nyt sanoisi, ettet vain olisi yleistänyt rankasti.
Vanhemmalla iällä murtumien paraneminen on aina ja jokaisella hitaampaa. Vahinkoja sattuu helpommin, luut ovat hauraampia, keho ei ole enää sitä mitä se oli nuoruuden päivinä. Lisäksi monilla vanhuksilla on käytössään useampia lääkkeitä, syöminen on vähän mitä sattuu ja liikkuminen on jäänyt vähiin. Kaikki nämä tekijät yhdessä lisäävät osteoporoosin vaaraa. Pohjoisen kansat, suomalaisetkin, kantavat mukanaan geeniä, joka altistaa huomattavan osan väestöstä osteoporoosille, naiset eritoten.
Ja isojen luiden paraneminen kestää aina kauan, ihan kaikilla.
Eikä sitten uskota amerikkalaisia sarjoja, joissa juostaan kainalosauvojen kanssa jo seuraavana päivänä!!!- lääkkeistä
on selvästi todettu kohonnut riski osteoporoosiin! Meillä on lapsella riskin vuoksi kehoitettu epikontrollien yhteydessä aloittamaan riskin vuoksi kalsium- ja d-vitamiinilisät. Mutta kaikki epi lääkkeet ei suinkaan ole osteoporoosin riskitekijöitä.
lääkkeistä kirjoitti:
on selvästi todettu kohonnut riski osteoporoosiin! Meillä on lapsella riskin vuoksi kehoitettu epikontrollien yhteydessä aloittamaan riskin vuoksi kalsium- ja d-vitamiinilisät. Mutta kaikki epi lääkkeet ei suinkaan ole osteoporoosin riskitekijöitä.
Hyvä kun asia tuli esille, enpä tuota olis voinu
epäilläkkään, eikä noista luustoa heikentävistä
lääkkeiden ominaisuuksista neurologitkaan ole mitään puhuneet. Netissä löytyy kyllä runsaasti tekstiä.
Osteopenia on jo tullut hankittua.
T. Artsi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va802127Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3681293Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu321210- 1411058
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa155935- 103876
- 62756
- 45747
- 61716
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63692