Harvassa paikassa tie satamaan vedettäisiin näin kaupungin halki, mutta meillä sekin käy. Kai siitä pääsee myös uuteen Prismaan.. ? Kuinka Papinhaan "halpahalleihin" on tukoksilta tähän asti lainkaan päässyt ???
Ja vieväthän ne todella imagon: " Raumall vai ?
YÄK, ei mar me ny sin ainaka men, ko niill o siäll semne Halphalli ja sit viäl se Honkonkiki!! "
Ja vieväthän ne todella imagon: " Raumall vai ?
YÄK, ei mar me ny sin ainaka men, ko niill o siäll semne Halphalli ja sit viäl se Honkonkiki!! "
Vastaukset 3
Vanhimmat
Arvi o semmone et ku se o juavuksis ni se kirskutta hamppajas ja syä posliini ja kaikki.
Ei se oo tuota ennen teheny, sanoo koijari markinoolla, ku hevoonen kuoli.
Menkees taas äite kempoota pyysivät lapset.
Ämmäkkim meni, kinnisteli ja punnisteli kaikem päivää saunassa, mutta minä menin saunaan ehtoolla ja sam poika poika tup piippu saamaaj ja poika tuli että pulpahti.
taita oll suurin tukos sun päässäs. ol meina se verra sekava tua sun kirjotutkses. mist sää laitas tiä sin satamaha, jos ei kaupunki läpi saa menn? satama o siäl mere rannas ja sitä o kovi vaikki asia siirttä siält mihinkkä muuhal.
prismaha sää menes sitä vanha reitti, eli siit sairaala risteykse paikkeilt. vanha prismaha sää jo varmaa ossas reiti, se ei tair muuttu.papihakka pääse viäl helpommi, ku ei tartt nii bali varo niit satama rekkoi.
hong gong tule vanha prisma. ol huoletta. kyl sää pärjä, jos vähä o järkki pääs.
Siinä tarkoitettaneen linjausta etelämpää, vai eikö suunnitteluvaiheessa esillä ollut kuin yksi ainoa vaihtoehto ? Kontit voidaan täyttää/purkaa muuallakin kuin satama-alueella- vrt. Hki/Vuosaari.
Kun tulevaisuudessa halpahalliliikenne tukkisi risteykset, niin miten Papinhakaan niiltä ruuhkilta on yleensä tähän asti päässyt ?
- Mentäiskö Raumalle ? Ei missään nimessä, siellähän on ne halpahallit ja honkkkarit ! Kyllä paikallislehti olikin syystä huolissaan mahdollisesta "halpiskyläimagostamme" .
Sen tähden pitäisi aina muistaa mainita miljoonien hallit, lämpimät kadut, torikatokset jne. Ehkä ei kirjoitella jostakin kolmenkymmenen hengen vajeesta pelkästään yhdessä henkilöstöryhmässä, kun syynä on kaupungin "rahapula". Se jos mikä, vasta pa-kuvan luokin.