Kuntatyönantajan tiedotteen mukaan 270-420 €:n/kk palkankorotustarjouksen.
En muista työssä ollesani millään sopimuskierroksella saaneeni 1.600 markan saati 2.500 korotuksia kuukausipalkaan.
En muista työssä ollesani millään sopimuskierroksella saaneeni 1.600 markan saati 2.500 korotuksia kuukausipalkaan.
Vastaukset 4
Vanhimmat
semmoisessa palkkakuopassakaan.
Muistelepas, mitä saivat lääkärit, entäs paperimiehet aikoinaan!!!
Olisi ollut syytä hyväksyä. Liian suuret korotukset ovat joiltain pois. Maltillisuutta, koska kaikki muutkin kuntatyöntekijät haluavat korotuksia. Potti pitäisi jakaa tasaisesti. Pohjatonhan tuo rahapussi ei ole.
Kun tulee liian suuret palkat, ei ole varaa palkata työntekijöitä lisää ja sama kurimus jatkuu. Työtä on paljon. Eikö olisi hyvä pysyä kohtuudessa ja siten saada lisää käsiä hoitoalalle.
Taisi ahneus vallata hoitoihmiset.
Sairaanhoitajilta on mopo karannut. Miettivätköhän yhtään miten heidät jatkossa koetaan. He haluavat pistää pien eläkeläiset maksamaan ylisuuret palkkansa. Sillä väistämätön seuraus tästä pelleilystä on, kunnallisverot nousevat paljon, täten kaikkein vähäosaisimmatkin joutuvat maksamaan heidän hölmöilynsä. Mutta mitäs siitä jos muut joutuvat kiristämään vyätä, onhan heillä varaa venytellä mahanahkaansa.
ja että optioherrat saavat pitää kymmenet miljoonansa ylisuurten palkkojensa lisäksi,
sitähän ei Halonenkaan halunnut muuttaa,
ei edes kritisoida, vaan hyväksyi ne.