Saako uutta opintotukea toiseen tutkintoon

Hukka

Suoritin ylemmän korkeakoulututkinnon ja käytin siihen kaikki lakisääteiset opintotukikuukaudet. Nyt haluaisin vaihtaa alaa ja kiinnostaisi tietää, että saako toiseen tutkintoon uutta tukea vai pitääkö se rahoittaa jotenkin muuten.

6

3587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apu

      Päätoimiseen opiskeluun saa pääsääntöisesti kaikki opintotukietuudet. Käyhän Kelan sivuilla tutustumassa lähemmin!

    • Sissi

      Yksihenkilö saa opintotukea maksimissaan 70 kk eli jos olet käyttänyt 55 kk yhteen ylempään korkeakoulututkintoon niin saat vielä sen lisäksi 15 kk toisen ylemmän korkeakoulututkinnon suorittamiseen.

      • fox

        mun käsittääkseni 55 tukikuukautta per ammattikorkeakoulututkinto, eli jos meet hankkimaan uutta ammattia niin 55 alkaa alusta


      • Sissi
        fox kirjoitti:

        mun käsittääkseni 55 tukikuukautta per ammattikorkeakoulututkinto, eli jos meet hankkimaan uutta ammattia niin 55 alkaa alusta

        Copy-paste kelan sivuilta.

        Kaikkia korkeakouluopintoja varten opintotukea voi saada enintään 70 kuukauden ajan. Tukiajan laskennassa otetaan huomioon vain korkeakouluopintoihin käytetyt tukikuukaudet, joina opiskelija on saanut opintorahaa tai aikuisopintorahaa. Pelkän asumislisän saaminen ei vähennä tukikuukausia, mutta asumislisän saajan on opiskeltava päätoimisesti ja täytettävä muut opintotuen myöntämisehdot. Tuloharkinnassa asumislisäkuukausi on aina "505 euron" tukikuukausi.

        ei kela sentään harrastus opiskelua maksa. Eikä pidäkään.

        lisää copy-paste:a

        Yliopisto-opiskelija

        Kokonaistukiaika on 70 kuukautta. Yhden ylemmän korkeakoulututkinnon suorittamiseen voi saada tukea yleensä enintään 55 kuukautta (katso "Tukiajan pidennys"). Jos tutkinto on suoritettu, kun on käytetty esimerkiksi 45 tukikuukautta, jäljellä on 25 tukikuukautta muihin korkeakouluopintoihin. Keskeyttäminen tai opinalan vaihtaminen ei tuota uutta 55 tukikuukautta. Jos esimerkiksi matematiikan opiskelija vaihtaa 9 tukikuukauden jälkeen teknillis-tieteellisiin opintoihin, hänellä on 46 tukikuukautta jäljellä.


    • kelakko

      Kaikkiin korkeakouluissa suoritettaviin opintoihin voi saada enintään 70 kuukautta tukea.
      Eli, käyttämäsi (esim 55 kk) tukikuukaudet vähennetään 70 :stä 70 -55= 15 käytettävissä olevaa kuukautta

    • kelakko

      Kaikkiin korkeakouluissa suoritettaviin opintoihin voi saada enintään 70 kuukautta tukea.
      Eli, käyttämäsi (esim 55 kk) tukikuukaudet vähennetään 70 :stä 70 -55= 15 käytettävissä olevaa kuukautta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4906
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3496
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2943
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2915
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2737
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2270
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      38
      1763
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1690
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1681
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1574
    Aihe