uusisin mun joukkueen sillai että myin vanhat pelaajat ja nyt oon ostanut "paremmat" tilalle....2 kautta sitten olin seiskadivarissa ja nyt on ysissä....mikä mättää?pelaajat pelaavat n.5 tähteä vähemmän kuin kaksi kautta sitten..
tosi asia
hattrickin pelaaja
2252
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No jos ostit "paremmat" pelaajat ja pelaa 5 tähteä huonommin, niin onko ne silloin paremmat? Jos joukkuetta uudistaa nii pitää kehittyä, ei mennä alaspäin. Mä aikanaan pelasin kasis ja sit aloin ostaa "parempia" pelaajia niin pelaajat oli 5 tähteä paremmat ku konkarit jotka myin. ja sit nousin seiskaan ja sielä pari kautta ja heti kutoseen. että näin
Valkku on yksi monista suurista tekijöistä joita "alemmilla" tasoilla ei vielä niin tule huomanneeksi.
Valkunhan tulee AINA olla Hyvä. Sen lisäksi johtajuus on iso tekijä. Valmentajan valmennustaidon tulee aina olla se Hyvä, muuten treeni kärsii ja putoat "huonomalle kasvu käyrälle". Se ei kannata!
Vastaavasti valkun johtajuus, nostaa pelaajien suoritustasoa merkittävästi. Eli jos on varaa niin valmentajan tulisi olla Hyvä valmentaja Hyvällä johtajuudella. Nämä miehet ovat kuitenkin kalliita ja ainoa järkevä tapa on ostaa hyvä johtaja hyvällä kokemuksella ja koulata hänestä yhden kauden joukkueessa olon jälkeen valmentaja.
Jos valmentajan johtajuus vajoaa Tuhoisaan, pitää hänet vaihtaa heti. Sillä siitä eteenpäin treeni kärsii.
Lisäksi tähtien seuraamisen sijaa, tulisi ennenminkin katsella niitä arvosanoja mitä esim keskikenttä tai hyökkäys saa. Ne kertovat totuutta.
Sinun tilanteessasi mahdollisuuksia on niin monia, että ennenminkin sinun tulisi antaa joukkueesi id tai nimi, jotta päästäisiin vähän paremmin analysoimaan.
Vaihtoehtoja on monia ja managerin virheet yleisimpiä. Seuraavana listalla ovat yksinkertaisesti muiden managerien paremmuus itseesi nähden.
Käytännön tasolla pelaajien kunnot vaikuttavat peliesityksiin paljon.
Muita syitä voi olla että olet laiminlyönyt treenin. Treenissä nimittäin on se ikävä puoli, että jos muut kehittyvät sinua nopeammin, olet suossa. HT:ssä kyse on lähinnä siitä millaiselle kehityskäyrälle saat joukkueesi ja kuinka hyvin pystyt pitämään itsesi siellä.
Aina ei ole kuitenkaan helppoa toimia näin. Itselläni yhdessä kovimmista kutosen liigoista (viimeisin ränkkingi oli 30) Olen joutunut panostamaan 2M euroja hyökkäykseen vaikka treenaan keskikenttää. Nämä rahat ovat suoraan pois treenistä, eli säilyäkseni kutosessa jouduin uhraamaan oman kasvukäyräni. ..mutta luonto ei anna myöden pudota takaisin seiskaan ;)
Mutta Tsemppiä! Palstoilta (kuten täältä) ja kokeilemalla, nämä asiat selviää.