kanalle allerginen?

ahdistavaa

paljon taitaa olla kala,kananmuna ym.allergioita mutta miten yleistä on kanasta/broilerista saadut oireet.esim,itselläni tulee aivan selvästi kanaa syötyäni lieviä tai kovempia ahdistavia oireita.tunne on todella ilkeä ja saattaa kestää monia tunteja.syötetäänkö niille kanoille jotain epänormaalia, mikä tekee niitä syötyäni näitä oireita vai mikä siinä vaikuttaa?

3

698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syötetään jotain

      sellaista, jolle olet allerginen. Ei nyt kuulu kanaan, mutta tässä yksi esimerkki. Vaikeasti viljoille allerginen ei pysty syömään luomu- , eikä viljasikaa, mutta tavallinen sianliha sopii. Syynä on rehu, jota eläimille syötetään eli vilja- ja luomusikojen rehussa on poikkeuksellisen paljon viljoja, joka oli muistaakseni ohraa. Tämä edellinen on varmaan syynä kana-allergiaasi eli joku niiden "rehussa" oleva tekijä.

    • olen alkanut

      itsekin sitä epäilemään.Joka kerta kun olen broileria syönyt,seuraavana päivänä on mielettömän väsynyt ja turvonnut olo.Samana päivänä kun olen sitä syönyt,kasvoni punoittavat.

      Joo jääköön broilerit kauppaan .Ei tätä jaksa.Kaikki ruoka on jo nykyään pilalla.Syöttääköhän ne sitä geenisoijaa kanoille???????????No nyt on ruokavaliostani poistunut aikaisemmin jo sika,nyt lähti broileri.
      Mitä sitä tänään syödään??????????

      • Arrominvahventeet

        marinadissa voivat aiheutta mm. migreenityyppistä päänsärkyä, niveloireita ym.

        Itse olen lopettanut kaikkien marinadituotteiden käytön, enkä syö makkaroita ja eineksiä.

        Kun tilapäisesti söin marinoitua kanankoipea, tuli tosi öklö ja jotenkin inha olo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4980
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1585
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1583
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1441
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1233
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      46
      1010
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      178
      889
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe